آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183907

حل موضوع مطالبات معوق كارگران در اولویت است

طلب 40 میلیون دلاری کارخانه صنایع مخابرات راه دور از کارت سوخت

مدیراجرایی کارخانه ITI که از سوی هیات حمایت تعیین شده است، اعتقاد دارد که می توان این صنعت را خصوصا در فضای کنونی که دولت تسهیلاتی را برای کمک به صنایع در نظر گرفته، احیاء کرد اما شرط آن اولویت دادن به پرداخت مطالبات معوق کارگران آن است.

آریا - در حالی که در هفته های گذشته معوقات کارکنان کارخانجات مخابرات ایران ITI وارد فاز جدیدی شده اما به تازگی مهدی محمدی نژاد در كنفرانس خبری با بیان پیشینه این کارخانه، علت مواجهه این مجموعه صنعتی با چالش و تعطیل شدن آن را از دست دادن تنها مشتری (شرکت مخابرات ایران) محصولات دانست و گفت: مسوولان کشور زمانی کارت سوخت را یکی از افتخارات خود می دانستند حال آن که آن کارت سوخت توسط این کارخانه تولید شد اما سهمی از مزایای آن به شرکت و پرسنل نرسید.
 طلب چهل میلیون دلاری از کارت سوخت
وی با یادآوری این که کارخانه ITI هنوز و بر اساس اسناد مثبته، بالغ بر 40 میلیون دلار بابت پروژه کارت سوخت، طلبکار است، گفت: براساس اسناد، حجم قرارداد 150 میلیون دلار بود که تنها 110 میلیون دلار پرداخت و مابقی آن درگیر و دار اختلاف شرکت نفت و پیمانکار پروژه که آن زمان با مدیریت آقای نعمت زاده متولی کار بود، گرفتار شد.
محمدی نژاد گفت: در حالی مطالبات ما باقی ماند که به گفته مسوولان تمام هزینه انجام شده برای تولید کارت سوخت، با صرفه جویی انجام شده در مصرف، طی تنها 4 روز بازگشته بود.
 در انتظار قراردادهای جدید برای احیای ITI 
وی با بیان این که کارخانه ITI به واسطه توان تجهیزاتی و تخصصی، قادر به انجام قراردادهای بزرگی است و می تواند باز هم رونق بگیرد، گفت: اگر مسوولان و دست اندرکاران فکری به حال مطالبات بیش از 1200 نفر پرسنل بکنند، ما با تامین سرمایه اولیه از محل سرمایه های خرد چند سرمایه گذار و با توجه به قراردادهایی که منعقد کرده یا در حال انعقاد آنها هستیم، این مجموعه را احیا می کنیم.
محمدی نژاد تاکید دارد که اگر دولت پرداخت بیش از 30 میلیارد مطالبات معوق کارگران و بیش از 30 میلیارد سرمایه درگردش این شرکت را از محل تسهیلات پیش بینی شده 16 هزار میلیارد تومانی، انجام دهد، او به عنوان مدیر اجرایی قول می دهد که ضمن باز پرداخت اقساط از محل کارکرد صنعت، رونقی را به تدریج به این فضا بازمی گرداند.
وی با بیان این که یک قرارداد انجام کار آماده شده که بلافاصله پس از نهایی شدن وضعیت مطالبات کارگران، اجرایی می شود، گفت: قرارداد تولید صندوق های فروشگاهی به تعداد 200 هزار دستگاه که ارزش هر دستگاه حداقل 3 میلیون تومان محاسبه می شود، آماده اجراست.
محمدی نژاد از پیگیری موضوع انعقاد قرارداد برای تولید بانک های مجازی خبر داد و گفت: با توجه به توان تخصصی موجود و بومی سازی تکنولوژی ساخت دستگاه های بانک مجازی، این شرکت توان تولید این دستگاه ها را دارد و این وعده را می دهیم که اگر مشکلات موجود مرتفع شود، می توانیم دستگاه هایی که حداقل 80 درصد داخلی است، تولید و به بانک های متقاضی عرضه کنیم.
وی که زمانی مسوولیت های فنی و مدیریتی در بخش های تولید این کارخانه را عهده دار بوده است، گفت: 2 پروژه دیگری که مد نظر ما قرار دارد شامل کیت تبدیل موتورهای بنزینی به برقی و باطری ها لیتیوم شارژی است.
محمدی نژاد گفت: سال 93 نمایندگانی از شرکت رنو فرانسه برای بازدید از کارخانه و بررسی امکانات این شرکت و مذاکره با هدف انعقاد یک قرارداد به شیراز سفر کردند اما بعد از ورود به کارخانه با افرادی عصبانی مواجه شدند که با سردادن شعارهایی آنان را ترسانده و فراری دادند.
وی با یادآوری این که تمام اموال منقول و غیرمنقول این کارخانه در رهن بانک است، گفت: تمام بدهی های این شرکت مربوط به سال 83 و قبل از آن بوده و براساس اسناد موجود بابت تسهیلات نقدی نیست بلکه بخش اعظمی از آن مربوط به ضمانت نامه ها و ال سی ها و غیره است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :