آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183904

پس از هک سایت‌های وزارت امور خارجه و روزنامه الوفاق

پلیس فتا: هکرهای سایت های ایرانی همه شناسایی شدند

پلیس فتا درباره هک شدن برخی سایت های حقیقی و حقوقی کشورمان در روزهای اخیر اطلاعیه ای صادر کرد.

فناوران- در اطلاعیه پلیس فتا آمده است: در روزهای اخیر شاهد بودیم که برخی از سایت های حقیقی و حقوقی کشور توسط یک گروه هکری که انگیزه مجرمانه و مختلف از ip چند کشور مشخص دارند به علت استفاده غالب این سایت ها از پورتال عمومی موسوم به dot net nuke (dnn) مورد نفوذ (دیفیس) قرار گرفتند که برای جلوگیری و کاهش مخاطرات این حملات باید از یک CMS اختصاصی استفاده می کردند که متاسفانه اقدام نکردند.
در این اطلاعیه آمده است: البته هکر صرفا حمله دیفیس (تغییر چهره و ظاهر) انجام داده و اینگونه حملات دارای ارزش پایین فنی است و صرفا منجر به تغییراتی در صفحه سایت می شود و خوشبختانه مسوولان سایت های آسیب دیده بلافاصله آسیب پذیری های موجود را برطرف کردند و به حالت عادی و پایدار برگشتند و اطلاعات خاص و مهمی به دست هکر یا گروه هکری نیفتاده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: پلیس فتا هشدار می دهد همه مالکان سایت های حقیقی و حقوقی کشور به ویژه ارایه دهندگان خدمات عمومی نسبت به ارتقای سطح امنیتی خود به سرعت اقدام و از هم اکنون برابر استانداردهای امنیتی اقدام و cms اختصاصی تهیه و جایگزین کنند. 
پلیس فتا یادآور شده است: هکرهای خارجی شناسایی شده اند و تمام حملات قبلی مستندسازی شده و از طریق معاونت امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا از مبادی بین المللی پلیسی در حال پیگیری است.

 هک ها ادامه دارد
اما هم زمان با انتشار اطلاعیه پلیس فتا، هک سایت های ایرانی به دست گروه های منسوب به عربستان ادامه دارد.
در مهم ترین این حملات، تعدادی از سایت های متعلق به وزارت امور خارجه و سفارتخانه های ایران توسط هکرهای استخدامی سعودی ها هک شد. در این اقدام هکرهای استخدامی سعودی، تعدادی صفحه اینترنتی متعلق به سفارتخانه های کشورمان و وزارت امور خارجه هک شده و تصویری از پادشاهان سعودی روی آنها قرار داده شده است.
بررسی سوابق اقدامات این گروه هکری، نشان می دهد که این گروه دولتی نبوده اما دولت سعودی آنها را استخدام کرده تا در جهت منافع این رژیم اقدام به هک کردن سایت های دولتی ایران کنند.
این اقدام سعودی ها نشان می دهد که آنها حتی از توان عمومی داخلی برخوردار نبوده و مجبورند از استخدام گروه های هکری و سایبری برای انجام حملات سایبری استفاده کنند.

 حمله به روزنامه الوفاق
اما در آخرین حمله انجام شده، سایت الوفاق آنلاین وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) هک شد.
مصیب نعیمی مدیرمسوول روزنامه الوفاق گفت: سایت الوفاق آنلاین امروز شنبه مورد حمله قرار گرفت و هک شد.
وی افزود: هک کنندگان تصریح کرده اند این کار در پاسخ به هک شدن روزنامه سعودی الوطن انجام شده است.
نعیمی گفت: کارشناسان فنی روزنامه پس از بررسی موضوع اعلام کردند که این تهاجم توسط هکرهای سعودی انجام شده است و سایت تا اطلاع ثانوی از دسترس خارج خواهد بود.
مدیرمسوول الوفاق با بیان این که هکرها تصویری از وزیرخارجه عربستان را در سایت منتشر کرده اند تاکید کرد: الوفاق حق شکایت و پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می داند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :