آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183901
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1395 11:9
تعداد بازدید : 689

مسابقه جدید در نظام بانکی کشور

دارندگان کارتخوان وام تشویقی می گیرند

برخی بانک ها برای بهره مندی از کارمزدهای بیشتر و البته حمایت از دارندگان دستگاه های کارتخوان فروشگاهی با تراکنش های بالا، پرداخت نوعی تسهیلات و وام دهی به این افراد را در دستور کار قرار داده اند و به عبارتی برخی بانک ها به تازگی مسابقه ای برای جذب کارمزد بیشتر و ترغیب دارندگان Pos ها به استفاده بیشتر از خدمات بانکداری الکترونیکی به راه انداخته اند.

مهر - بر این اساس به دارندگان دستگاه های کارت خوان با کارکردهای بالا تحت شرایطی تسهیلات با نرخ ترجیحی پرداخت می شود. در این تسهیلات دهی ضریب و نرخ تسهیلات به دارندگان دستگاه ها مد نظر قرار می گیرد. در عین حال وثایق سنگینی در قبال پرداخت تسهیلات مذکور از جمله سپرده گذاری های بلندمدت اعمال می شود.
دریافت سپرده بلندمدت، وثیقه ملکی ارزنده، سهل البیع و بلامعارض شهری و اوراق مشارکت از جمله وثایقی است که در قبال این نوع تسهیلات دهی دریافت می شود. این شیوه نوعی سپرده گیری در قبال پرداخت وام بانکی است که بانک مرکزی آن را ممنوع اعلام کرده است. دریافت اوراق مشارکت به عنوان وثیقه نیز نکته جالبی است که در این نوع تسهیلات دهی اجرایی شده است.
اما نکته حایز اهمیت نوع حسابی است که مشتری بانک باید نسبت به افتتاح آن اقدام کند تا بتواند وام مورد نظر را دریافت کند در این نوع وام دهی گرچه مشتری حساب قرض الحسنه جاری با میانگین سه ماهه افتتاح می کند، اما نرخ سودی که باید بر اساس ضرایب تعیین شده به بانک بپردازد، بین ۱۶ تا ۲۰ درصد است.
بر اساس این گزارش در این اعتباردهی، نرخ سود برای مشتری بر اساس ضریبی است که طبق وثایق و ضریب استفاده از دستگاه کارت خوان محاسبه و در نظر گرفته می شود. بدین صورت که در قابل ضریب ۸ درصد نرخ سود ۱۶ درصد با سپرده بلندمدت و با ضریب ۱۰ درصد نرخ سود ۱۷ درصد با همین نوع سپرده گذاری در نظر گرفته می شود.همچنین اگر وثیقه، ملک یا اوراق مشارکت و امثالهم باشد، در صورتی که ضریب ۸ درصد باشد، نرخ سود ۱۷ درصد و در صورتی که ضریب ۱۰ درصد باشد، نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود. در عین حال در سایر وثایق که با توافق بانک و مشتری تعیین می شود، در صورتی که ضریب ۶ باشد نرخ سود ۱۸ درصد و در صورتی که ضریب ۱۰ باشد نرخ سود ۲۰ درصد اخذ می شود.در این نوع وام دهی، به ازای هر یک امتیاز یک میلیون تومان تسهیلات با شرایط فوق به مشتری، متقاضی و دارنده کارت خوان پرداخت می شود.
فارغ از اینکه بانک ها در حال حاضر وام دهی را به فراموشی سپرده اند، این نوع از اعطای تسهیلات، امیدی برای کسبه، بازاریان و فروشندگان کالاها و خدمات محسوب می شود، همچنین به نوعی ترویج بانکداری الکترونیکی و استفاده بیشتر از دستگاه های خدمات پرداخت به جای پول نقد است، اما روشی که به کار گرفته شده از جمله عدم همخوانی نوع افتتاح حساب با نرخ های سود تسهیلات، و نوع وثایق سنگین و پرداخت وام در قبال سپرده گیری جای تامل دارد و سوال برانگیز است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :