آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183811
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 11:23
تعداد بازدید : 741

نتیجه تحقیقات درمورد وابستگی آمریکایی‌ها به اینترنت

انگشتت را قطع کن یا از بی اینترنتی بمیر!

سری فیلم های اره را دیده اید؟ جیگساو ، مغز متفکر و شیطانی فیلم، برای قربانیانش امکان انتخاب گذاشته بود. در ازای قطع عضو، جان دیگری، خون ریزی و... یا نجات جان خود باید یکی را انتخاب می ‎کردید. دیگر جایی برای توجه به اصول اخلاقی باقی نمی گذاشت چون پای جان در میان بود. اما اگر بر سر دوراهی اتصال به نت و یکی از اعضای بدن قرار بگیرید پاسخ چه خواهد بود؟ شاید طرح این سوال را اصلا باورپذیر ندانید اما باور کنید حقیقت دارد و دستمایه یک پروژه مطالعاتی بخش تحقیقات AT&T قرار گرفته: “اینترنت به چه قیمتی ؟”

محمد معصوم
جامعه آماری این تحقیق، 2000 آمریکایی هستند که در بازه 15 تا 21 مارس 2016، مورد سوال درباره استفاده از اینترنت قرار گرفته اند. در یک قسمت از کاربران پرسیده شده حاضرند در برابر اینترنت چه چیزی را فدا کنند. شما در برابر شکلات چه می کنید؟ 87 درصد حاضر شدند شکلات نخورند ولی کانکت بمانند. شکلات ساده بود. بینایی را چه می کنید. حاضرید با بریل اینترنت بیایید؟ 40 درصد حاضرند. موهای سر چطور؟ اگر از آن هایی هستید که ساعت ها برای آرایش و پیرایش خود وقت می گذارید، حاضرید؟ درصدها محتاطانه تر شده، 36 درصدی بوده اند که موی خود را هم بخشیده اند. سوالات سخت تر می شود. یک انگشت چه قدر می ارزد؟ 30 درصد، اینترنت به قیمت قطع یک انگشت را پذیرفته اند. چشایی تان چطور؟ 29 درصد از آن هم گذشته اند. اگر در کار رویایی خود دسترسی به نت نداشته باشید، بی خیالش می شوید؟23.5 درصد بله. حاضرید عشق را رها کنید؟ 19 درصد حاضر بودند. و نهایتا حس تعامل با دیگران، من متوجه نمی شوم این 17 درصد دیگر چرا نت می خواهند؟ خب بروید یک گوشه ای به کار و زندگی تان برسید. اینترنت بدون تعامل دیگر چه صیغه ای است!
بر اساس این نظرسنجی، مردان انگشت بخش‎ترند! 36 درصد مردان پرسش شونده در مقابل22.6 درصد زنان از خیر انگشت خود گذشته اند. ساکنین  ایالات شمال شرقی مانند نیویورک و پنسیلوانیا و ماساچوست اینترنت دوست ترند. سپس ایالات غربی (کالیفرنیا، آریزونا، واشنگتن، هاوایی و...)، میانی (اوهایو، ایندیانا، یووا، ویسکانسین، میسوری و...) و در نهایت جنوب آمریکا (کارولینا، می سی سی پی، تگزاس، نیومکزیکو، تنسی و...) در قبال اینترنت حاضرند انگشت هزینه کنند.
در سوال بعد ماجرا کمی پیچیده تر شده است. اینترنت در برابر جان یک غریبه! 55 درصد حاضرند فداکاری کنند و از آنلاین بودن بگذرند ولی جان یک غریبه را نجات دهند. 61 درصد این افراد آقایان هستند. 18 تا 20 ساله ها سنگ دل تر به نظر می آیند. 71 درصد از جان دیگران مایه گذاشته اند؛ 60 درصد 21 تا 29 سال، 55 درصد 30 تا 39 سال، 46 درصد 40 تا 49 سال. نکته جالب این جاست که 46 درصد افراد مسن نیز جان دیگران در برابر آنلاین بودن را انتخاب کرده اند. بیشتر کسانی که از جان دیگران گذشتند افراد مجرد بودند. سپس کسانی که در فرایند امر خیرند. مطلقین بیشتر از همه برای دیگران ارزش قائل شده اند؛ تنها 43 درصد این عزیزان از جان دیگران می گذرند!
در قسمت اول، پرسیده شد حاضرید به ازای داشتن اینترنت چه کنید. این جا سوال چالشی تر می شود: در ازای چه چیزی اینترنت را فدا می کنید؟
درمان سرطان از آن چیزهای ترسناکی است که همه خواهان نابودی اش هستند. این هم یک شاهد مثال اش: 35.6 درصد حاضرند سرطان ریشه کن شود ولو در قبال بی اینترنتی. پایان گرسنگی در مرحله دوم قرار دارد با 20 درصد. گویا زندگی جاودانه آن چنان هم توجهات را به خود معطوف نکرده و در جای گاه سوم قرار گرفته است و به ترتیب نجات یک دوست در حال مرگ، زیبایی جاودانه، نجات یک غریبه و 12.8 درصد هم پاسخ های و غیره.
و رسیدیم به عشق! 17.8 درصد جوانان 18 تا 20 ساله حاضرند در ازای از دست دادن عشق شان، آنلاین بمانند. بعد از آن نوبت جوانان 21 تا 29 ساله است با 8.9 درصد. رتبه سوم متعلق به سالمندان است با 8.9 درصد. سالمندان سر پیری چه فکرها که نمی کنند!
گویا سگ ها برای آمریکاییان خیلی می ارزند. قیمت مادی شان منظور نیست، انس و علقه مهم است. 70 درصد پرسش شوندگان حاضرند آف لاین شوند ولی این یار غار برایشان بماند. مردان کمتر به سگ وابستگی نشان داده اند. 33 درصدِ “آنلاین به هر قیمت” مردانند و 25 درصد زنان!
سوال بعدی، دندانی است! روت کانال یا عصب کشی و یک هفته بی اینترنتی. 21 تا 29 ساله ها شجاع ترند. آن ها با 17 درصد حاضر شده اند روت کانال شوند ولی آف لاین خیر. سپس 30 تا 39 ساله ها. بعد جوانان 18 تا 20 ساله. و سالمندان در آخرین رده قرار گرفته اند با 5.5 درصد.
 رفته رفته اینترنت در زندگی روزانه افراد نه تنها جای خودش را  باز کرده بلکه جای خیلی چیزهای دیگر را هم گرفته است. انجام عملیات بانکی، دورکاری، احوال‎پرسی، رزرو بلیت، اطلاع از اخبار و... کارهایی است که قبلا برای هر کدام یک ردیف تعریف می شد ولی امروزه می بینیم همه این ها با اینترنت تگ می شود. اتصال به هر قیمتی خیلی ترسناک شده است! پس دیگر خیلی تعجب نکنید اگر باز هم در اخبار شنیدید کسی بر اثر استفاده افراطی از چیزی جان داد. این جا برای اینترنت انگشت هم می دهند!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :