آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183798
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 10:55
تعداد بازدید : 665

موانع سند موانع کسب و کارهای ICT

علی شمیرانی- سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور که بیشتر در زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ تهران، نام ایشان در یکی از عرصه های کلان حوزه ICT به گوش می رسد، این روزها ماحصل پیش نویس سندی را رسانه ای کرده که از جهات زیادی قابل توجه است. اگرچه این نهاد با چالش هایی درون سازمانی مواجه است که نمود آن در مجامع این صنف بیشتر خودنمایی می کند، اما سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با وجود قرابت هایی که با دولتمردان دارند، سرانجام مشکلات و سند موانع کسب و کارهای مرتبط با حوزه ICT را به شکل عمومی منتشر کرده و خواستار دریافت نظرات و پیشنهادات تکمیلی شده است که نقاط حایز اهمیتی در آن به چشم می خورد.

البته با توجه به زمان انتشار این پیش نویس، (سال پایانی کار دولت یازدهم)، بعید به نظر می رسد گره های ریز و درشت فعالان خصوصی حوزه فاوا که تقریبا تمامی آن ها ریشه در نهادهای متعدد دولتی دارد، در دولت حاضر به سرانجامی برسد، اما نفس انتشار موانع کسب و کارهای ICT امری مثبت تلقی می شود که تحقق آن به عنوان یک سند و مطالبه صنفی می تواند، از نمایندگان جدید مجلس، دولتمردان فعلی و آتی و حتی روسای خود این سازمان، در دستور کار و پیگیری مستمر باشد.
بخش هایی برجسته از این سند که بر خلاف قرابت مورد اشاره سازمان مذکور با دولتمردان، اما به شکلی واقع بینانه و به دور از تعارفات مرسوم به نگارش درآمده عبارتند از وجود متولیان متعدد، عدم پذیرش فاوا به عنوان یک صنعت تولیدی، کمبود نیروی انسانی، گرانی اینترنت به علت انحصار شرکت زیرساخت، رقابت شرکت های حاکمیتی با بخش خصوصی، نبود SLA، عدم پرداخت دیون از سوی کارفرمایان دولتی، فیلترینگ سلیقه ای، نبود نهاد رگولاتوری مستقل، مشکلات گسترده قانونی و وجود رانت ها و انحصارهای غیرقانونی. اگرچه ختم بخش عمده ای از این مشکلات صرفا از مسیر خود این سازمان پیش بینی شده و جایی برای سایر تشکل های خصوصی دیده نشده است که این مهم خود می تواند تحقق آن را با چالش هایی مواجه کند. اما برای آنکه این سند تنها به عنوان دغدغه ای صنفی، روی کاغذ باقی نماند، نیازمند تشکیل «کمیته ویژه پیگیری» با بهره گیری جدی و به دور از منافع کوتاه مدت و محدود صنفی، از توان حداکثری و حرفه ای اشخاص حقیقی، حقوقی، اعم از حاکمیتی، دولتی، خصوصی (درون و خارج از سازمان نصر)، رسانه ها، زمان و البته بودجه است. 
در غیر اینصورت با توجه به گستردگی موانع مندرج در سند مذکور، تحقق صد در صدی آن دست نیافتنی و به رویایی شیرین می ماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :