آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15697
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 10:9
تعداد بازدید : 811

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران:

تاکید بر ساماندهی آنتن های مخابراتی سیاسی نیست

ضابطه مند شدن استقرار آنتن ها و دکل های مخابراتی از هر نوعی که باشد از این روست که نگرانی هایی در مورد اثرات این گونه امواج وجود دارد و تمام این اقدامات در راستای رفع این نگرانی است.

ایلنا-‌ رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید بر سیاسی نبودن پافشاری‌ها برای ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی تاکید کرد: اسناد علمی موجود در مورد تاثیرات امواج را به مراجع ذی‌صلاح ارایه کردم و آنها اگر صلاح بدانند منتشر می‌کند.معصومه ابتکار در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مصوبه شورای شهر در خصوص ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی در چه مرحله‌ای است، گفت: این مصوبه پس از اینکه توقفی را داشت و برای مدتی ابلاغ نشد، حدود چهار یا پنج ماه است که عملیاتی شده است.
وی ادامه داد: شرکت ارتباطات شهر از طرف شهردار تهران مسوولیت اجرایی این مصوبه را بر عهده گرفته است.ابتکار افزود: کمیته محیط زیست شورای شهر تاکنون نزدیک به پنج جلسه به بررسی این مصوبه اختصاص یافته است و در آخرین جلسه پیگیر مراحل اجرایی این مصوبه بوده‌ایم. به گفته وی اعضای شورای شهر به ویژه مهدی چمران رییس شورا به جدیت پیگیری اجرایی شدن مصوبه مذکور هستند.وی با بیان اینکه مساله ساماندهی و ضابطه‌مند شدن آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی به لحاظ مسایل زیست محیطی، منظر شهری و سلامت بسیار حایز اهمیت است، افزود: از همین رو شورای شهر پیگیری اجرای صحیح این ضابطه‌مندی است. وی بیان داشت: گزارشات ما نشان می‌دهد که خوشبختانه همکاری خوبی از سوی نهادهای دولتی برای اجرای این مصوبه صورت گرفته است و شرکت‌های سرویس‌دهنده خدمات مخابراتی همچون آنتن‌های تلفن همراه، (BTS) همکاری نسبتا خوبی داشته‌اند.به گفته ابتکار روح مصوبه ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی این است که شهرداری تهران باید با تاسیسات مخابراتی از جمله دکل و آنتن‌ها به عنوان سازه برخورد کند و سازه باید از سوی شهرداری تهران پروانه فعالیت دریافت کند.
وی با اشاره به اینکه مصوبه به تازگی رنگ اجرایی به خود گرفته است، گفت: طبیعی است که به علت نوبودن آن هنوز آن‌گونه که باید و شاید این مسایل رعایت نمی‌شود و اطلاع‌رسانی کامل در مورد مصوبه شورا انجام نشده است.
این عضو شورای شهر با اشاره به موانعی و دستگاه‌هایی با اجرای این مصوبه مخالفت داشته‌اند، گفت: فکر کنم به زودی شاهد همکاری تمامی نهادهای متولی در اجرای این مصوبه خواهیم بود. به گفته وی این مصوبه می‌خواهد رویه واحدی در مورد تمامی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی از هر نوعی از سوی هر نهادی، رعایت شود. حال می‌خواهد این آنتن‌های موبایل باشد یا آنتن‌های مقابله با امواج ماهواره‌ای.
 فرقی میان نوع موج و تشعشع وجود ندارد
وی با بیان اینکه اینها مقرراتی شهری است و فرقی میان نوع موج و تشعشع نمی‌کند، افزود: در این مصوبه برای هیچ نوع موجی استثنا قایل نشده است. ضابطه‌مند شدن استقرار آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی از هر نوعی که باشد از این روست که نگرانی‌هایی در مورد اثرات این‌گونه امواج وجود دارد و تمام این اقدامات در راستای رفع این نگرانی است.
ابتکار با بیان اینکه این یک بحث روشن و ساده است و اصلا سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: این مسایل در چارچوب مصوبات شورای شهر است و وظیفه نمایندگی است و دلیلی ندارد اگر نماینده‌ای دارد وظایف نمایندگی‌اش را انجام می‌دهد وارد بحث‌های اتهام زنی به وی شوند.
وی مجددا تاکید کرد: نگرانی‌هایی که مطرح می‌شود مختصص شورای تهران با کشور ما نیست از آنجا که سازمان بهداشت جهانی اخیرا نظرسنجی را از شهروندان اروپایی کرده و براساس آن ۴۶ درصد شهروندان اروپایی نگران آثار و تبعات امواج الکترومغناطیسی بود آن را آسیب‌زا و منشا بیماری‌های ناشناخته است.
 ابتکار تاکید کرد: ما نمی‌گوییم بیایند آنتن یا دکل بگذارید یا نگذارید بلکه می‌گوییم هر کاری که انجام شود در چارچوب استاندارد و ضوابط قرار بگیرد و ابدا کاری به مصادیق نداریم، ما به بد و خوب بودن آن ورود نکردیم. حرف ما بدیهی و روشن است، اگر در این حرف خدشه و مشکل است، و برخی از آن بهره‌برداری سیاسی می‌کنند و جوسازی و تهدید می‌کنند به آن کاری نداریم ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم.
 وی خاطرنشان کرد: قطعا منشا بسیاری از بیماری‌ها صعب‌العلاج که روند رو به رشدی نیز دارد همین آلودگی‌های زیست محیطی است و اگر استانداردسازی‌ها نهادینه نشود با فاجعه در آینده نزدیک مواجه خواهیم شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :