آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15696
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 10:6
تعداد بازدید : 725

کشف یک ویروس جدید دیگر

«مینی فلیم» هم از راه رسید

به تازگی بدافزار جدیدی از خانواده فلیم در فضای مجازی منتشر شده که شبکه های دولتی و زیرساخت های حیاتی شرکت های صنعتی را هدف قرار می دهد.

فناوران- این بدافزار که miniFlame نام گرفته از طریق تجزیه و تحلیل و بررسی عملکرد تعدادی از سرورهای کنترل و فرمان که از سوی بدافزار فلیم مورد استفاده قرار می‌گیرند، شناسایی شده است.
 تحقیقات شرکت امنیتی کسپرسکی حاکی است که miniFlame تنها شبکه‌های خاصی را که از قبل هدف گذاری شده‌اند مورد حمله قرار می‌دهد.
 miniFlame اگر چه حجم و ابعاد کوچک‌تری در مقایسه با فلیم دارد، اما کماکان خطرناک بوده و قدرت تخریبی بالایی
 دارد.
 این بدافزار که SPE هم نام دارد با هدف سرقت اطلاعات طراحی شده و می‌تواند به طور مستقیم به سیستم‌های آلوده شده دسترسی پیدا کند.
 در بیانیه کسپرسکی در این مورد آمده است: «اگر Flame و Gauss ابزاری برای عملیات جاسوسی محسوب می‌شدند و رایانه‌های هزاران کاربر را آلوده می‌کردند، miniFlame/SPE یک ابزار حمله بسیار دقیق است که اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کند.
 miniFlame/SPE می‌تواند به عنوان یکی از اجزای دو بدافزار Flame و Gauss به آنها الصاق شود و بر ضد اهداف مورد نظر وارد عمل شود. فعال بودن چنین بدافزاری نشان می‌دهد که طراحان نسخه اولیه بدافزار فلیم کماکان فعال بوده و در حال طراحی بدافزارهای تازه هستند.
 تاکنون شش بدافزار طراحی شده بر مبنای فلیم شناسایی شده‌اند، اما کارشناسان تعداد آنها را بیشتر می‌دانند. این بدافزار قبلا به طور گسترده برای اجرای حملات سایبری بر ضد ایران و سودان به کار گرفته شده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :