آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15694
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 9:59
تعداد بازدید : 1326

صدا و سیما با سازمان فناوری اطلاعات هم تفاهم کرد

تلویزیون تعاملی روی شبکه ملی اطلاعات می رود

سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاونت رسانه مجازی سازمان صدا و سیما برای پیاده سازی تلویزیون تعاملی رسانه مهر IP مدیا بر بستر شبکه ملی اطلاعات و استفاده از توان بخش خصوصی در این پروژه تفاهم نامه همکاری منعقد کردند.

فناوران- براساس تعهدات این تفاهم‌نامه، معاونت رسانه مجازی صدا و سیما موظف شد تمام سرویس‌های مرتبط با رسالت این سازمان را از طریق IP مدیا ارایه کند؛ همچنین نسبت به تشویق نهادها و سازمان‌های خصوصی برای حضور در این پروژه ملی اقدامات را لازم انجام دهد.
در این راستا سازمان فناوری اطلاعات نیز موظف شد تا از قابلیت IP مدیا برای ارایه خدمات الکترونیکی جمله خدمات دولت الکترونیکی و آموزش مجازی با مدیریت وزارت ارتباطات بهره‌گیری لازم را به کار بندد و از امکانات سخت‌افزاری مانند مرکز داده ملی و شبکه ملی برای این پروژه استفاده کند.
این تفاهم‌نامه طرفین را ملزم می‌کند که در راستای وظایف خود و با توجه به سیاست‌های کلان نظام در تقویت بخش‌های تخصصی خصوصی کشور، نسبت به جلب مشارکت شرکت‌های تخصصی – اپراتورهای مخابراتی – برای بهره‌برداری و توسعه سرویس‌ها اقدامات لازم را انجام دهند و از تمامی اختیارات قانونی خود برای تقویت و توسعه IP مدیا در بستر شبکه ملی اطلاعات و ارتقای کمی و کیفی خدمات آن بهره‌گیرند.
مدت زمان اعتبار این تفاهم‌نامه سه سال تعیین و مقرر شد طرفین از منافع حاصل از توسعه و تقویت IP مدیا به صورت مستقیم و یا با ایجاد ظرفیت‌های واسط بهره‌مند شوند.

 اتصال 47 هزار دستگاه دولتی به شبکه ملی اطلاعات
حکیم جوادی در ادامه این مراسم گفت: برای پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات حضور دستگاه‌های مختلف اجرایی و سازمان‌های مختلف نقش بسیار مفید و تاثیرگذاری دارد و عملا یکی از ویژگی‌های مهم این شبکه آن است که در قالب آن از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: ما در حال حاضر در تلاشیم تا از تمام توان کشور و توان تمام اپراتورها برای ارایه بهتر این شبکه بهره‌مند شویم. چراکه با راه‌اندازی این شبکه می‌توان خدمات مختلفی را به شکل ساده به مردم ارایه کرد.
 
 ارایه سرویس‌های اختصاصی به مشترکان با شبکه ملی اطلاعات
 رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: با توجه به فراگیر شدن و ضرورت بهره‌گیری از طرح‌های ایجاد شده در شبکه ملی اطلاعات و نیز برای ارایه سرویس‌های عمومی و اختصاصی به مشترکان جایگاه خاصی را برای سازمان صدا و سیما قایل هستیم و در این راستا با معاونت رسانه مجازی سازمان صدا و سیما مراحل راه‌اندازی پروژه IP مدیا را طی خواهیم کرد. وی با بیان اینکه IP مدیا تست موفقیت‌آمیزی را در یک نمونه جامعه آماری پشت سر گذاشته است گفت: با بهره‌گیری از این تفاهم‌نامه و با بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های روز دنیا در ارایه خدمات رسانه‌ای و فناوری اطلاعات در کشور، این پروژه پیاده‌سازی می‌شود.

  IP مدیا مکمل دولت الکترونیکی می‌شود
 در این مراسم لطف‌اله سیاهکلی معاون رسانه مجازی سازمان صدا و سیما نیز با اشاره به تجهیزات به کار گرفته شده در پروژه IP مدیا که کاملا تولید داخل است تصریح کرد: ما در این بستر می‌توانیم اشتغال زایی ایجاد کنیم و وزارت ارتباطات نیز می‌تواند این جسارت را به خرج دهد که برای ارایه این تکنولوژی گام‌های بلندتری بردارد.
 وی با بیان اینکه این سرویس برای افرادی که از سواد رایانه‌ای زیادی برخوردار نیستند بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد گفت: تلاش داریم در راستای کاربر پسند بودن این سرویس قدم‌های مهمی برداریم.
 سیاهکلی اضافه کرد: IP مدیا در ارایه سرویس‌های دولت الکترونیکی مکمل رایانه محسوب می‌شود و به طور کلی می‌تواند کی‌بورد را به ریموت تبدیل کند و این تکنولوژی امروز در عرصه جهانی نیز وجود دارد.
 وی گفت: این پروژه مکمل‌هایی ارایه می‌دهد که می‌تواند سرعت بهره‌گیری از خدمات دولت الکترونیکی را بالا ببرد.
سیاهکلی خاطرنشان کرد:‌ در دنیایی که شعار جریان آزاد اطلاعات را برای آن برگزیده‌اند، اکنون شاهدیم که برخی شبکه‌های تلویزیونی ما را به دلیل آنکه اقدامات مستکبران را رو می‌کند بدون هیچ بهانه‌ای قطع می‌کنند.
معاون رسانه‌های دیجیتال سازمان صدا و سیما ادامه داد: اکنون در چنین شرایطی لازم است ما داشته‌ها و اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم و در این میان راه‌اندازی رسانه مهر که در بحث‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و همچنین بحث‌های محتوایی به طور کامل از دانش بومی بهره گرفته علاوه بر تقویت کشور می‌تواند موجب اشتغال‌زایی نیز شود.
وی همچنین عنوان کرد:‌ سرویس IPمدیا قابلیت فعالیت‌های مختلفی را دارد و بهره‌برداری از این شبکه ما از دنیای وب نگاری به دنیای اینفوگرافی یا داده‌نگاری می‌رسیم و کاربران ما می‌توانند با استفاده از چند دکمه تمام نیازها و احتیاجات خود را در IPمدیا تامین کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :