آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15628
تاریخ انتشار : 25 مهر 1391 10:33
تعداد بازدید : 699

در نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت روی داد:

توافق با صادرکنندگان برای ارایه ارز در مرکز مبادلات ارزی

در آستانه روز ملي صادرات (29 مهرماه) طي نشست مشترك وزير صنعت، معدن و تجارت با تشكل هاي مرتبط با صادرات علاوه بر بررسي مسایل صادر كنندگان از آمادگي آنها براي ارايه ارز حاصل از صادرات در مركز مبادلات ارزي خبر داده شد.

شاتا- مهدي غضنفري در حاشيه اين نشست درباره موضوعات مطرح شده  و نتايج حاصل از آن  گفت: با توجه به نزديك شدن به روز ملي صادرات، هر ساله در اين روز مراسم تقدير از صادركنندگان نمونه برگزار مي‌شود و به طور معمول سازمان توسعه تجارت يك هفته قبل از آن به بررسي بيشتر مسایل صادر كنندگان مي‌پردازد كه اين نشست هم در ادامه اين روند برگزار شد.
وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره بر اينكه به طور طبيعي موضوع ارز، انتقال و قيمت گذاري آن از مواردي بود كه در اين جلسه به بحث و بررسي گذاشته شده افزود: مدتي است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمام صادر كنندگان و تشكل‌هاي صادراتي درخواست كرده كه نحوه واگذاري ارز حاصل از صادرات در مسير واردات كالاي مورد نياز كشور را مشخص كنند.
وي ادامه داد:  در نشست قبلي با تشكل‌ها نيز،  اين درخواست و اينكه به چه شكل ازطريق مركز مبادلات ارزي، ارز صادركنندگان در اختيار اولويت‌هاي كالايي گروه سه تا هشت كالايي قرار گيرد، مطرح شد.
دكتر غضنفري سپس گفت: خوشبختانه صادركنندگان بخش‌خصوصي معتقدند كه ارز حاصل از صادرات آنها بايد در چرخه اقتصاد فعالانه  به كار گرفته شود و با ارايه آن در مركز مبادلات ارزي براي واردات كالاهاي اصلي و نه لوكس و غيرضرور به كار گرفته شود.
دكتر غضنفري  تصريح كرد: از نظر صادر كنندگان با درك شرايط حاضر با كمي تلاش بيشتر مي‌توان ميزان صادرات غيرنفتي را بين 10 تا 15 ميليارد دلار افزايش داد و از اين طريق ارز مورد نياز واردات نيز تامين مي‌شود كه در اين صورت ديگر نيازي به درآمدهاي حاصل از صادرات نفت براي تامين كالاهاي مورد نياز مردم نخواهد بود.
غضنفري عنوان كرد: تغييرات نرخ ارز در سال جاري به نوعي به نفع صادرات تمام شده و اميدواريم با حل برخي از مشكلات آنها، آرزوي هميشگي ما يعني مثبت شدن تراز صادرات غيرنفتي و واردات محقق شود و هيچ وقت اين حوزه نيازمند درآمد ارز حاصل از نفت نباشد.
وي ميزان صادرات غيرنفتي در سال گذشته با احتساب ميعانات گازي را 50 ميليارد دلار بيان كرد و گفت: در همان سال ميزان واردات نيز 60 ميليارد دلار بود و اگر بتوانيم به صادرات كشور حدود 15 ميليارد دلار بيافزاييم، به خوبي فاصله صادرات و واردات پر مي‌شود. صادر كنندگان در نظر دارند تا تلاش بيشتري براي افزايش صادرات داشته باشند.
وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از سخنان خود گفت: صادر كنندگان دراين جلسه عنوان كردند كه تمايلي به شكل گيري دوباره پيمان سپاري ارزي كه از دهه 70 در كشور شروع شده بود  ندارند و آن را يك مانع براي صادرات فعال مي‌دانند.
غضنفري در عين حال گفت: از طرفي ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد هستيم كه بايد ارز ناشي از صادرات غيرنفتي شفاف بوده و اظهار شود و در عين حال از طريق سيستم بانكي در اقتصاد چرخش كار داشته باشد.
وي با بیان اينكه وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز دراين خصوص به صادر كنندگان كمك مي‌كند تا پيمان سپاري ارزي شكل نگيرد، افزود: به طور طبيعي بايد مكانيزمي براي  پيگيري  ارز ناشي از صادرات در چرخه اقتصاد وجود داشته باشد و اين اطمينان به وجود آيد كه ارز حاصل از صادرات براي واردات اولويت‌هاي مهم كالايي مصرف مي‌شود.
وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در خصوص اين چارچوب كلي به توافق رسيديم و قرار است در نشست مشترك سازمان توسعه تجارت با تشكل‌هاي صادراتي، مكانيزم اجرايي تعريف شود كه از طريق آن ارز حاصل از صادرات در اختيار كالاهاي وارداتي قرار داده شود.
وي درباره عملكرد مركز مبادلات ارزي نيز گفت: هر چند كه اين مركز در ابتدا كار خود را با حجم پايين معاملات انجام داد، اما  به تدريج و هم اكنون در ميان فعالان اقتصادي به نقطه اميدي براي حل مشكلات ارزي كشور تبديل شده است.
غضنفري گفت: اينكه در اين مدت مركز مبادلات ارزي توانسته اعتماد فعالان اقتصادي را جلب كند بسيار خوب است و اين موضوع در اظهارات تشكل‌هاي توليدي و اقتصادي كه هر هفته برگزار مي‌شود، كاملا مشهود است. البته تشكل‌هاي توليدي و صادراتي در باره مركز مبادلات ارزي پيشنهاداتي را نيز مطرح مي‌كنند كه مي‌تواند به موفقيت آن كمك كند .
غضنفري با استناد به آخرين آمارها تا 23 مهرماه ميزان ارز ارايه شده به واردكنندگان كالاهاي اولويت‌دار در مركز مبادلات ارزي را 800 ميليون دلار عنوان كرد و افزود: اين رقم بيش از دو هزار و 500 ثبت سفارش را در بر گرفته است.
وي با اشاره براينكه انتظار مي‌رود تا مركز مبادلات ارزي در حوزه خدمات هم فعال شود‌، افزود: در چارچوب مورد تاييد بانك مركزي، بايد كاري كرد تا تمام  تقاضاهاي قانوني و مشروع ارز از طريق مركز مبادلات تحت پوشش قرار گيرد به گونه‌اي كه بازار آزاد متقاضي ارز در چارچوب قوانين كشور نداشته باشد.
غضنفري افزود: براساس اين قوانين كالاهاي ثبت سفارش شده و خدمات ضروري و معمولي مردم مثل  بيماران و دانشجويان موفق به دريافت ارز شوند.
وزير صنعت، معدن و تجارت با قدرداني از همراهي بانك مركزي در تداوم فعاليت مركز مبادلات ارزي گفت: به تدريج فهرست فعاليت‌هاي مركز در مورد تعداد اولويت‌ها و نوع خدمات گسترش مي‌يابد و در صورتي كه بتوانيم به تمام نيازها پاسخ دهيم، به مرور مراجعه به بازار آزاد براي خريد ارز به صفر مي‌رسد و براي موفقيت كامل در اين فرآيند لازم است كه صادر كنندگان ارز خود را در اين مركز ارايه كنند.
وي افزود: توافقات اوليه با صادركنندگان صورت پذيرفته، اما براي توافق نهايي و نحوه ارايه بايد گفت‌وگوهاي بيشتري صورت گيرد.
وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: انتظار ما از تشكل‌هاي بخش خصوصي شامل اتاق بازرگاني و خانه صنعت، معدن وتجارت آن است كه با استقرار نمايندگان خود دراين مركز دو ميز پاسخگويي را به خود اختصاص دهند تا از اين طريق ارز حاصل از صادركنندگان به متقاضيان واگذار شود.
وي درباره ساير محورهاي مطرح شده در اين نشست گفت: تعدادي از صادركنندگان در امور مالياتي مسایلي را مطرح كردند كه مقرر شد اين موضوع با وزير اقتصاد و امور دارايي مطرح شود.
وزير صنعت، معدن و تجارت افزود:  بخش ديگري از اين نشست به مسایل نمايشگاهي صادر كنندگان  مربوط مي‌شد كه بررسي بيشتر و حل آنها در برنامه قرار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :