آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15615
تاریخ انتشار : 25 مهر 1391 10:10
تعداد بازدید : 969

امنیت یا محدودیت

وقتی برای وصل شدن به اینترنت از سرویس های دایال آپ استفاده می کردیم، حتی چندی بعد، وقتی مزه استفاده از اینترنت روی تلفن های همراه را چشیدیم هنوز، رویای استفاده از اینترنت بی سیم در مکان های عمومی خوشحال مان می کرد. رویایی که در طرح های مربوط به شهرهای الکترونیکی دیده می شد.

شبنم کهن چی

حالا اینترنت بی سیم دیگر یک رویا نیست و حتی با کیفیتی که دارد دیگر ما را چندان خوشحال نمی‌کند. با توجه به اینکه امروز رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، مکان‌های فرهنگی و آموزشی اینترنت بی سیم رایگان ارایه می‌دهند و با یادآوری وجود طرح‌هایی که سازمان‌های مختلف برای ارایه اینترنت بی سیم در مکان‌های عمومی‌مانند پارک‌ها در دست اجرا دارند، باید منتظر باشیم طی چند سال آینده در بیشتر مکان‌های عمومی ‌به اینترنت بی سیم رایگان دسترسی داشته باشیم؛ پارک‌ها، سینما‌ها، فروشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و فضاهای آموزشی و فرهنگی.
 اما به نظر می‌رسد در عین پیشرفتی که هر سال گزارش آن را از سوی سازمان‌ها و نهادهای دولتی مرتبط می‌خوانیم، داریم عقب گرد می‌کنیم و محدودتر می‌شویم. در حالی که ما منتظر استفاده از اینترنت بی سیم در مکان‌های عمومی، همچون بسیاری از کشورهای در حال توسعه یا پیشرفته هستیم، رییس پلیس فتای پایتخت از محدودیتی تازه خبر می‌دهد: «مدیران موسسات و دانشگاه‌ها باید برای تمامی‌استفاده کنندگان پهنای باند، کلمه کاربری و گذر واژه خاص تعریف کنند تا در صورت ارتکاب بزه بتوان مجرم را رهگیری کرد» (خبر روز شنبه در روزنامه فناوران).
هر چند رییس پلیس فتا قصد دارد راهی برای تامین امنیت مردم در فضای مجازی پیدا کند اما با شیوه ای که تا امروز در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به کار گرفته شده گویی مسوولان فقط امنیت را در محدودیت تعریف می کنند.
پلیس فتا  حتما می داند  که بهترین راهکار تامین امنیت در چنین شرایطی تربیت نیروی انسانی متخصص و به کارگیری فناوری‌های نوین است و محدودیت، لزوما ضامن امنیت نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :