آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15613
تاریخ انتشار : 25 مهر 1391 10:6
تعداد بازدید : 1095

بر اساس قرارداد مخابرات با صدا و سیما

تلویزیون تعاملی 2 مگابیتی روی سیم مسی راه می افتد

به گفته رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایرا ن میزان درآمد این شرکت از شبکه تلفن ثابت در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد کاهش یافته که با ارایه سرویس های ویژه ای همچون تلویزیون تعاملی رسانه مهر (IP MEDIA) تلاش خواهیم کرد این فاصله را به حداقل برسانیم.

فناوران- شرکت مخابرات ایران براساس قراردادی با سازمان صدا و سیما مجری ارایه خدمات تلویزیون تعاملی رسانه مهر (آی پی مدیا) شد.  قرارداد ارایه خدمات تلویزیون تعاملی رسانه مهر روز گذشته میان مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران با معاون رسانه مجازی سازمان صدا و سیما به امضا رسید که براساس این قرارداد تلویزیون اینترنتی در بستر وب و با قابلیت ارایه صدها کانال تلویزیونی از طریق گیرنده دیجیتال، کامپیوتر، لپ تاب، موبایل و هر وسیله‌ای که قابلیت نمایشگر داشته باشد عرضه می‌شود. در مراسم امضای این قرارداد سید مصطفی سید هاشمی، رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه مخابرات نزدیک به 500 هزار کیلومتر سیم مسی و 120 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور دارد گفت: در صورتی مخابرات می‌تواند درآمدهای خود را در بخش تلفن ثابت افزایش دهد که به ارایه سرویس‌های ارزش افزود اقدام کند.
وی افزود: کارهایی در بخش ارایه اینترنت پرسرعت به مشترکان کرده‌ایم اما باز هم جای کار زیادی در این بخش فراهم است، برهمین اساس با ایجاد برنامه تحول در شرکت مخابرات ایران قطعا تلاش خواهیم کرد در سال‌های آینده با ارایه سرویس‌های به روز به مشترکان‌مان رضایت آنها و سهامداران‌مان را جلب کنیم.

روزانه حدود 200 خط ADSL جمع‌ آوری می‌شود
وی با بیان اینکه روزانه درجریان میزان دایری و تخلیه سرویس ADSL‌ از طریق پیامک قرار می‌گیرد گفت: به عنوان مثال همین امروز نزدیک به 900 خط ADSL‌ در مخابرات دایر شده و بیش از 200 سرویس نیز درخواست جمع‌آوری شده است که این نشان از ضعف ارایه سرویس توسط مخابرات دارد که باید هر چه سریع‌تر نقاط منفی شناسایی و برطرف شود.
وی افزود: البته PAP‌ها نیز در این زمینه شرایط خوبی ندارند و آنها نیز حدودا نزدیک به 800 دایری ADSL و 500 تخلیه سرویس دارند که البته ما از این موضوع خوشحال نیستیم.
وی با بیان اینکه درهای مخابرات برای تمامی ارایه‌کنندگان سرویس بر بستر این شرکت باز است گفت: ما در قراردادهایی که با همکاران‌مان امضا می‌کنیم هیچ انحصاری را ایجاد نمی‌کنیم چرا که معتقدیم در سایه رقابت پیشرفت حاصل می‌شود.
وی با بیان اینکه کشور آمریکا در سال 2004 با ارایه سرویس IP MEDIA نزدیک به 55 میلیارد دلار درآمد کسب کرده و این در حالی است که ما در شرکت مخابرات نزدیک به 87 هزار پرسنل مستقیم و غیرمستقیم داریم که سالیانه 10 هزار میلیارد تومان درآمد از این شبکه گسترده عاید ما می‌شود.
سیدهاشمی با اظهار امیدواری در خصوص موفقیت پروژه تلویزیون تعاملی رسانه مهر گفت: با برنامه‌ریزی‌های خوبی که روی این شبکه شده قطعا درآمد خوبی برای آن در آینده پیش‌بینی می‌شود و در هر نقطه‌ای که بتوانیم از ظرفیت‌های مازاد شبکه مخابرات کشور در راستای کسب سود بهره‌برداری کنیم شک نکنید که این کار را انجام خواهیم داد.

نرم‌افزار و سخت‌افزار تلویزیون تعامی رسانه مهر کاملا ایرانی است
همچنین سیاهکلی، معاون فضای مجازی سازمان صدا و سیما با اشاره به روند پیشرفت تکنولوژی و انتقال آن از طریق صوت و تصویر و بسترهای ایجاد شده در دنیا صوت و تصویر و دیتا را لازم و ملزوم یکدیگر عنوان کرد و گفت:‌ برای استفاده از این رسانه نوین همکاری مخابرات و صدا و سیما الزامی است.
وی با بیان اینکه اصل تراکم و تجمیع در تمام شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین دنیا به کار گرفته می‌شود، بیان کرد: در این راستا صاحبان محتوا در بستر مخابراتی کشور می‌توانند محتوایی ایجاد کنند که تمامی مردم بتوانند به صورت انتخابی یا تعاملی از آن بهره ببرند.سیاهکلی با تاکید بر اینکه آی پی مدیا منحصر به تلویزیون نیست و می‌تواند یکی از کلیدهای اجرای دولت الکترونیکی باشد، گفت: این شبکه تولید ایران و بر پایه نرم‌افزار، سخت‌افزار و میان‌افزار بومی اجرایی خواهد شد و از آنجا که وابستگی به شبکه ندارد تحریم هیچ اثری روی آن نخواهد داشت.وی این سرویس را کم هزینه و با پهنای باند دو مگابیت در ثانیه برای هر مشترک عنوان کرد و ادامه داد: آی پی مدیا در بستر وب عرضه می‌شد و آی پی تی وی متفاوت خواهد بود.
سیاهکلی در مورد تفاوت آی پی مدیا و تلویزیون تعاملی سیما که پیش از این توسط سازمان صدا و سیما راه اندازی شده بود، گفت: این دو سرویس در دو مسیر جداگانه رقابت خواهند کرد و تفاوتی که دارند در وارداتی بودن تکنولوژی است به طوری که در آی پی مدیا از توان کاملا داخلی بهره‌گیری شده اما تلویزیون سیما بر پایه تکنولوژی آی پی تی وارداتی است.وی این سرویس را قابل استفاده روی موبایل، لپ تاپ و پی سی عنوان کرد و گفت: در تلویزیون‌های جدید حتی نیاز به گیرنده دیجیتال نیز برای این سرویس وجود ندارد و تنها یک نرم افزار امکان ارایه تمامی سرویس‌های مدنظر را به کاربر می‌دهد.معاون فضای مجازی سازمان صدا و سیما نرخ اولیه این سرویس را برای شروع ماهانه 10 هزار تومان عنوان کرد و گفت: کاربر با دو مگابیت سرعت و تصویر با کیفیت SD و بر مبنای برودکست با هزینه 10 هزار تومان و با پهنای باند 5 مگابیت و با تصویر HD می‌تواند این سرویس را دریافت کند. در این سرویس حجم انتقال داده در اختیار کاربر بوده و این امکان نیز وجود دارد که کاربر فیلم‌ها و سرویس‌های خود را به صورت تعاملی بر روی این شبکه قرار دهد. سیاهکلی با تاکید بر اینکه شرایط ورود دیگر اپراتورها و سرمایه‌گذاران در این پروژه تا چند روز آینده اعلام خواهد شد بیان کرد:‌ این سرویس کسب و کار کاربران را نیز در نظر گرفته است. همچنین امکان خدمات بانکی، خرید و فروش اینترنتی، آموزش مجازی، ویدیو درخواستی، خدمات پزشکی و اطلاع‌رسانی نیز از طریق این سرویس قابل ارایه خواهد بود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان سهم شرکا در این پروژه گفت: از آبونمان در نظر گرفته شده برای این سرویس 27 درصد سهم مخابرات خواهد بود و مابقی بین تولیدکنندگان محتوا و سایر شرکا تقسیم می‌شود.
وی افزود: زمان‌بندی مشخصی برای ارایه این سرویس نمی‌توان اعلام کرد اما به زودی و در برخی از مناطق و شهرها این سرویس را برای شروع به کاربران ارایه می‌کنیم.
معاون فضای مجازی سازمان صدا و سیما نبود مدیریت ریسک در کشور را از جمله خلاء‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فناوری عنوان کرد و گفت: این پروژه نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ورود این بخش است.

مخابرات سرویس محور می‌شود
در همین حال مظفر پوررنجبر، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران دستیابی مردم به اطلاعات بر پایه تکنولوژی‌های روز و استفاده از امکانات زیرساختی را از جمله اهداف اجرای پروژه آی پی مدیا عنوان کرد و گفت: این موضوع با توجه به همکاری خوبی که میان طرفیت برقرار شد کلا دو ماه بیشتر از زمان شروع به کار تا زمان امضای قرارداد بیشتر زمان نبرد.
وی در خصوص شبکه شیما که قرار بود با همکاری مخابرات به سرانجام برسد گفت: از آنجا که توانستیم با مجموعه مهندس سیاهکلی با سرعت بیشتری کار را جلو ببریم امروز شاهد امضای قرارداد آن هستید و شبکه شیما نیز همچنان کارهای‌اش در حال اقدام است اما به دلیل کندی و نبود هماهنگی لازم این پروژه دیرتر به سرانجام خواهد رسید.وی بیان کرد: در این سرویس تنها مخابرات فعال نخواهد بود و بخش خصوصی نیز به عنوان همکار مخابرات در این حوزه فعالیت خواهد داشت.وی با بیان اینکه پتانسیل بالقوه‌ای در لایه‌های مختلف شرکت مخابرات ایران وجود دارد از شفاف سازی فعالیت‌های این شرکت خبر داد و گفت: به زودی سرویس‌های متعددی را بر حسب نیازهای مردم اعلام خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه اکنون در تمامی خانه‌های ایرانی یک سیم فیزیکی به نام تلفن ثابت کشیده شده است، گفت: مسوولان فرهنگی کشور و شرکت‌های خصوصی می‌توانند در راستای استفاده از این بستر زمینه اتصال عقلی و قلبی را با مردم از طریق ارایه سرویس‌های جذاب برقرار کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :