آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12272
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1391 10:35
تعداد بازدید : 769

وزير ICT اعلام كرد:

ايران در تامين امنيت اطلاعات خودکفا می شود

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، تدوين نقشه راه به كارگيري و توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي را به وزارت نفت پيشنهاد داد و گفت: به زودي ايران در تامين امنيت اطلاعات به خوداتكايي مي رسد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- رضا تقي‌پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در كنفرانس فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت،‌ گاز، پالايش و پتروشيمي گفت: بدون تكيه بر فناوری‌هاي جديد ارتباطي و اطلاعاتي، مديريت حوزه‌هايي مانند صنعت نفت در فضاي جهاني به دليل حجم زياد اطلاعات پردازش آنها و تامين امنيت ممكن نيست.
وي با اشاره به اينكه شركت ملي نفت ايران از جمله شركت‌هاي محدودي بود كه چهار دهه قبل ضرورت فناوری اطلاعات و ارتباطات احساس كرده بود، گفت:‌ بايد اعتراف كرد كه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) به خصوص در صنعت نفت و گاز به صورت يك ضرورت درآمده است. به گفته تقي‌پور، فناوری اطلاعات و ارتباطات به علت نقش فراگير آن مهم‌ترين عامل ارتقا و جهش از اقتصاد منبع پايه به اقتصاد دانش پايه است.
وي شرايط اقتصادي صنعت نفت را در بعد بين‌المللي در حال تحول دانست و افزود: به همين دليل وضعيت مناسبي براي استفاده بالقوه از كاربردهاي ICT فراهم شده است. درواقع چنين شرايطي مديريت اقتصاد نفت بدون فاوا امكان‌پذير نيست.
وزير ارتباطات با تاكيد بر اينكه به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت و وسايل آن ديرهنگام توجه شده است و جاي كار بسيار دارد، گفت:‌ متاسفانه در گذشته به جاي آنكه ارزش افزوده حاصل از اين موضوع براي رفاه مردم كشور هزينه شود، از دسترس خارج مي‌شد اما در دو دهه گذشته اين نقص برطرف شده است.
وي با تاكيد بر امنيت اطلاعات در صنعت نفت گفت: يكي از اهداف اصلي پدافند غيرعامل صنعت نفت و گاز كشور است كه در همين زمينه شركت‌هايي هم فعال شده و شروع به‌كار كرده‌اند و در حال حاضر كارهاي اساسي در همين زمينه در دست اجراست.تقي‌پور از خوداتكايي ايران در اين زمينه خبر داد و طراحي كارت هوشمند سوخت را يكي از تجربه‌هاي موفق مديريتي صنعت نفت در استفاده از ICT دانست كه موجب صرفه‌جويي و مصرف بهينه سوخت در كشور شد.

 سهم كشور از تاثير ICT در جهان 6/4 درصد است
رييس سازمان فناوری اطلاعات ايران سهم كشور از تاثير ICT در جهان را 6/4 درصد اعلام كرد.
علي حكيم‌جوادي در ادامه كنفرانس فناوری اطلاعات و ارتباطات در نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي گفت: ميانگين تاثيرپذيري كشورهاي جهان از ICT هشت تا 10 درصد است اما در برخي از كشورها مانند كره جنوبي اين رقم به 30 درصد هم رسيده است. وي يكي از دلايل پايين بودن سهم ايران از تاثيرپذيري ICT ايران در جهان را معرفي نكردن به‌هنگام دستاوردهاي كشور در اين زمينه عنوان كرد و افزود: به طور نمونه طراحي سامانه هوشمند سوخت اگر به موقع و درست معرفي مي‌شد، مي‌توانست در ارتقاي رتبه ايران در اين زمينه نقش داشته باشد.
وي با اشاره به تحولات اخير اقتصادي در جهان گفت: سياست حمايتي دولت‌ها از صنايع سنگين به طرف نانو، بايو و IT رفته است.
حكيم‌جوادي با اشاره به يك تحقيق در سال 2009 گفت: طبق اين تحقيق پنج هزار شركت مطرح در دنيا در سال 2012 به دليل فقر اطلاعاتي و ابزارهاي آن دچار مشكل مي‌شوند. به همين دليل بايد رويكرد خود را به اين موضوع تغيير دهيم. رييس سازمان فناوری اطلاعات با تاكيد بر اينكه سيستم‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي در صنعت نفت بايد يكپارچه شود گفت: اين موضوع موجب كاهش هزينه‌هاي صنعت نفت و گاز و كوچك‌سازي ابعاد شركت‌ها، شبكه‌سازي و هوشمند شدن آنها مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :