آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12265
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1391 10:19
تعداد بازدید : 846

مترجم دو زبانه آنلاین و آف لاین عرضه شد

مترجم دو زبانه «دیلماج» که استخراج شده از پروژه «طراحی و پیاده سازی الگوریتم های ترجمه ماشینی» است، توسط آزمایشگاه فناوری زبان انسانی و یادگیری ماشین دانشگاه امیرکبیر طراحی و ارایه شد.

مهر- این مترجم دو زبانه با استفاده از متد آماری طراحی شده که در این روش سیستم مترجم با استفاده از پیکره‌های دو زبانه انگلیسی- فارسی آموزش دیده و حجم پیکره مورد استفاده در حدود 15 میلیون کلمه خواهد بود.
اصلی‌ترین ویژگی این مترجم کیفیت بالای آن نسبت به سایر مترجم‌های خودکار فعال در زبان فارسی است؛ همچنین در ارزیابی کیفیت این مترجم از معیارهای خودکار و پیکره‌های تست استفاده شده است که نتایج ارزیابی‌های انجام گرفته بر روی این مترجم با معیار ارزیابی BLEU در حوزه خبری نسبت به مترجم گوگل در هر دو جهت انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی کیفیت بهتری را نشان می‌دهد.از قابلیت‌های دیگر این ابزار می توان به توسعه سریع و آسان آن نسبت به سایر نمونه‌های موجود و سرعت ترجمه بالای آن اشاره کرد.
این ابزار در دو نسخه به صورت برخط (Online) و غیر برخط (Offline) ارایه شده است که در نسخه برخط که به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، هدف اصلی سرعت ترجمه بالا به همراه کیفیت مطلوب است، در حالی که در نسخه غیر برخط تمرکز اصلی بر روی ارایه ترجمه با بالاترین کیفیت خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :