آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12223
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1391 11:18
تعداد بازدید : 793

هوواوی: تجهیزات شبکه ساخت ما، برای جاسوسی نیست!

مدیر جهانی امنیت سایبری شرکت بزرگ چینی هوواوی طی گزارشی اعلام کرد در تجهیزات ساخت این شرکت وسایل و برنامه های جاسوسی تعبیه نشده و باید به جای این حرف ها استانداردهای بین المللی امنیت اطلاعات را تعریف و تبیین کرد.

خبر آنلاین- جان سافولک، مدیر اجرایی سابق در حکومت انگلیس که اینک مدیر جهانی امنیت سایبری هوواوی است در گزارش جدید خود  به نام «چشم‌انداز امنیت سایبری؛ تکنولوژی و امنیت: ازدواج مشکل‌دار قرن 21»  ضمن رد هر گونه جاسوسی تجهیزات ساخت هوواوی تاکید کرده که باید استانداردهای جهانی امنیت اطلاعات و سایبر با همکاری کشورهای جهان تعریف و تبیین شود.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا و به خصوص کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا رسما هوواوی و رقیب چینی دیگرش به نام ZTE را به جاسوسی از زیرساخت‌های آمریکا با فروش دستگاه‌ها و تجهیزات شبکه، متهم کرده است.
حدود یک سالی است که بعد از نگرانی‌های ابراز شده از سوی مقامات امنیتی و نظامی‌ آمریکا، مجلس نمایندگان طرح تحقیق در این زمینه را شروع کرده است.
سافولک در قسمتی از گزارش خود می‌نویسد: برای زنده ماندن‌مان هرگز سعی نخواهیم کرد به هیچ ملتی خسارتی بزنیم یا سعی کنیم جاسوسی صنعتی انجام دهیم و یا به اسرار صنایع بزرگ و انترپرایزها نفوذ کنیم یا اطلاعات شخصی را به سرقت ببریم و با هیچ دولتی هم در این راستا همکاری نخواهیم کرد.
از آنجا که هوواوی چین بعد از اریکسون دومین اپراتور بزرگ مخابراتی در دنیاست و مسوولان آن با مقامات حکومتی چین رابطه مستقیم دارند، دولت آمریکا و غرب بیم آن را دارند که این شرکت امکانات فنی خود را در قالب برنامه‌های جاسوسی نرم‌افزاری نصب شده روی سخت‌افزار صادراتی خود، به حکومت چین بفروشد.
هفته آینده جلسه استماع با حضور هوواوی و ZTE در آمریکا و در برابر مقامات رسمی‌ این کشور برگزار خواهد شد و این گزارش نیز در همین راستا منتشر شده است.
سافولک در جای دیگری از گزارش خود نوشته هوواوی با 140 کشور دنیا تجارت می‌کند و آلکاتل یک سوم محصولات خود را در شانگ‌های بل تولید کرده و اریسکون نیز با نانجینگ پاندا، بزرگ‌ترین مرکز فروش تجهیزات مخابراتی را راه‌اندازی کرده‌اند و از 10 کارخانه متعلق به نوکیا زیمنس، پنج کارخانه در چین است و همه اینها به گفته سافولک نشان می‌دهد که چین نمی‌خواهد تجارت خود را تخریب کند.
البته کارشناسان آمریکایی می‌گویند: در حال حاضر چینی‌ها شماره یک جاسوسی صنعتی در دنیا هستند و اینها باعث نمی‌شود که از میزان مظنونیت آنها کم کنند.
سافولک در جای دیگری از این گزارش آورده است که به دلیل نبود قانون جهانی برای فضای سایبری شاهد تهدیداتی مانند استاکس نت و فلیم هستیم که باید با همکاری کشورها قانون‌های لازم در این باره نوشته شده و لازم‌الاجرا شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :