آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12218
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1391 11:7
تعداد بازدید : 875

90 درصد موزه های کشور به سیستم حفاظت الکترونیکی مجهز است

90 درصد موزه های کشور از سیستم حفاظت الکترونیکی برخوردار است اما استانداردسازی این فضاها نیز اهمیت بسیاری دارد.

فناوران- در مراسم افتتاح دوره تخصصی امنیت الکترونیکی موزه‌های ایران با پیشنهاد نماینده شورای جهانی موزه‌ها مقرر شد تا ارایه دوره‌های بین‌المللی با محوریت ایران بر اساس طرح درس‌های تبیین شده این دوره، اجرا شود.
به گفته مولف این استاندارد، 60 درصد زیرساخت متعلق به فناوری اطلاعات، 20 درصد فناوری ارتباطات و الکترونیکی و 20 درصد آن زیرساخت مربوط به موزه‌ها را تشکیل می‌دهد، لایه دسترسی و اجرایی آن کاملا منطبق بر ساختار قابل استفاده برای حفاظت و امنیت موزه‌های کشور است.
محمد قلم‌چی بانی و مولف این استاندارد ملی هدف از تالیف آن و برگزاری دوره تخصصی امنیت الکترونیکی موزه‌ها را تبیین و توسعه استاندارد‌های بومی برای برقراری امنیت موزه‌ها و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سرقت، آتش سوزی و فراتر از آن مواردی همچون بلایای طبیعی همچون زلزله عنوان کرد.
وی گفت: در این دوره آموزشی کارکنان میراث فرهنگی از جمله موزه‌ها حضور دارند و شرکت‌کنندگان دیگر نیز از بخش خصوصی فعال هستند.
بنابراین گزارش دکتر علویان صدر، معاون سازمان میراث فرهنگی در سخنان خود در این مراسم گفت: باید به پیشواز ارتقا کیفیت امنیت ذخایر با ارزش خود برویم.
وی گفت: از 90 درصد موزه‌های کشور از سیستم حفاظت الکترونیکی برخوردار است اما استانداردسازی این فضاها نیز اهمیت بسیاری دارد.
وی ادامه داد:  علاوه بر ضرورت ایجاد امنیت فیزیکی در موزه‌ها لازم است حفاظت الکترونیکی نیز از موزه‌ها صورت بگیرد.
علویان ادامه داد: باید از افشای اطلاعات در موزه‌ها جلوگیری شود، از همین رو در بحث امنیت الکترونیکی در موزه‌ها باید به این موضوع نیز پرداخته شود.
وی تاکید کرد: لازم است سیستم امنیتی به صورت یکپارچه در تمامی موزه‌ها پیاده‌سازی شود. وی با تاکید بر اهمیت ایجاد استاندارد ملی برای امنیت الکترونیکی موزه‌ها گفت: شیوه‌های ایجاد امنیت با حضور اهل فن می‌تواند رهیافت‌های جدیدی را پیش روی ما بگذارد.
بنابراین گزارش: این دوره تخصصی که صبح روز چهارشنبه 15 شهریور ماه در محل موزه ملی ایران با حضور مسوولان فناوری اطلاعات کشور، امنیت الکترونیکی و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آغاز به کار کرد پس از پنج روز فعالیت، یکشنبه 19 شهریور ماه به کار خود پایان می‌دهد.
بنابراین گزارش، از جمله برنامه‌های جانبی این دوره، برگزاری نمایشگاه شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه حفاظت و امنیت الکترونیکی موزه‌ها و همچنین رونمایی از کتاب جامع شرکت‌های ایرانی متخصص در حفاظت الکترونیکی موزه‌هاست.
این گزارش می‌افزاید: تمامی شرکت‌کنندگان در این دوره تخصصی، علاوه بر دریافت مدرک جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، مورد تایید معاونت توسعه مدیریت سرمایه انسانی رییس‌جمهور در خصوص آموزش کارمندان دولت، می‌توانند در آزمون  AMESS نیز شرکت کرده، در صورت قبولی، موفق به دریافت این مدرک بین‌المللی شوند.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی در حوزه حفاظت و امنیت الکترونیکی، ایمنی و اطفای حریق از دیگر برنامه‌های جانبی این دوره‌هاست که علاوه بر شرکت‌کنندگان در دوره، داوطلبان آزاد نیز از آموزش‌های کاربردی کوتاه مدت بهره‌مند می‌شوند.
علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای اینترنتی http://museum-security.com  مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :