آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9767
تاریخ انتشار : 12 تیر 1391 11:58
تعداد بازدید : 1994

در دعوا بر سر حق امتیاز

سـامسـونـگ در آمـریکا مـغلـوب اپــل شد

بعد از موافقت یک دادگاه آمریکایی مبنی بر متوقف شدن فروش گلکسی تب سامسونگ، در آمریکا باز هم دادگاه روز جمعه اعلام کرد که با درخواست اپل برای متوقف کردن فروش گوشی گلکسی نکسوس سامسونگ در آمریکا هم موافقت کرده است. این در حالی است که گوشی نکسوس مبتنی بر آخرین نسخه 1/4 سیستم عامل آندرویید گوگل با نام جلی بین است که در کنفرانس I/O معرفی شد و گوگل و سامسونگ هر دو به دلیل جدید بودن سیستم عامل آن، آرزوی افزایش فروش این گوشی را داشتند.

گزارش:نسترن صائبی

منابع: آسوشیتدپرس و رویترز

لوسی کو، قاضی این دادگاه در سن خوزه، بعدازظهر روز جمعه در دادگاه مربوط به حق ثبت اختراع اپل، به این کمپانی اجازه داد که فروش گلکسی نکسوس را در آمریکا مسدود کند.
اما این دستور تا زمانی که اپل 96 میلیون پرداخت نمی‌کرد اجرایی نمی‌شد. اپل این مبلغ را باید به عنوان ضمانت‌نامه به شرکت سامسونگ ارایه دهد تا اگر زمانی تایید شود که ادعای اپل بی‌اساس بوده و اجرای این حکم ضرورتی نداشته، ممنوعیت فروش تبلت سامسونگ ضرری به این شرکت وارد نکند.
به نظر می‌رسد که این هفته هفته خیلی خوبی برای اپل بوده است چراکه برای دومین بار در طی یک هفته اپل توانست سامسونگ را در دعوای حقوقی شکست دهد.
اپل و سامسونگ، بزرگ‌ترین شرکت وسایل الکترونیکی جهان در چندین کشور از هم شکایت کرده‌ و همدیگر را به نقض حق اختراع خود متهم کرده‌اند. به دور از این برد و باخت‌ها، شکایات متعدد این دو شرکت نشان دهنده رقابت شدید آنها در بازار سریع‌السیر ابزارهای همراه است. تصمیم لوسی کو، قاضی دادگاه ایالت کالیفرنیا دقیقا چند روز بعد از حکم همین دادگاه مبنی بر توقف فروش تبلت 1/10 اینچی گلکسی تب در آمریکا گرفته شده است. گلکسی تب، یک تبلت کامپیوتر است که مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید گوگل است و رقابت شدیدی نیز با آی‌پد دارد. با این حال، سامسونگ پس از شکست دوباره‌اش در مقابل اپل در بیانیه‌ای این تصمیم را «بسیار ناامید کننده» نامید و اعلام کرد: ما تمامی راه‌ها از جمله اقدامات قانونی را برای مقابله با این شکست امتحان خواهیم کرد تا بتوانیم دوباره گلکسی نکسوس را برای مصرف کنندگان در دسترس قرار دهیم.
گفته می‌شود که تصمیم قاضی لوسی بر اساس چهار مورد نقض حق اختراع اعلام شده از طرف اپل است. با توجه به اینکه گلکسی نکسوس از قبل هم در بازار موجود بوده و تنها طی چند روز گذشته آپدیت نسخه 1/4 آندرویید را دریافت کرده است، به نظر می‌رسد که تمام این دعاوی به دلیل امکانات نرم‌افزاری جدید آندرویید باشد. یکی از متخصصان دعاوی حق امتیاز می‌گوید که یکی از دلایل چهارگانه اپل در این پرونده، حق امتیاز در خصوص بخش جست‌وجوی یکپارچه متصل به Siri است.
دو پیروزی بعد از یک شکست بزرگ
در حالی که این هفته اپل شرکت خوش شانسی بود، اما هفته پیش این شرکت در دادگاهش علیه گوگل شکست خورد. در هفته گذشته، ریچارد پاسنر، قاضی دادگاه شیکاگو اعلام کرد که اپل نمی‌تواند علیه موتورولا موبیلیتی که جزو شرکت گوگل شده است، شکایتی داشته باشد. اپل در این دادگاه اظهار کرده بود که موتورولا تلفن‌های همراه هوشمند خود را دقیق از روی آیفون کپی کرده است. اما براساس این حکم، موتورولا حق اختراعات ثبت شده اپل را نقض نکرده و در حوزه ساخت گوشی‌های هوشمند به حقوق مالکیت معنوی اپل احترام گذاشته است. این حکم به گونه‌ای صادر شده که حق هرگونه شکایت جدید از سوی اپل بر ضد موتورولا را سلب می‌کند. شکایت اپل در اصل بر علیه واحد همراه موتورولا یا Motorola Mobility مطرح شده بود. موتورولا موبیلیتی چندی قبل توسط گوگل خریداری شده و اپل با این شکایت قصد داشت در اصل بر ضد گوگل وارد عمل شود. در حکم 38 صفحه‌ای این قاضی به طرفین امکان داده شده تا برای درخواست خسارت احتمالی پرونده‌های قضایی جدیدی را تشکیل دهند. اپل جنگ جهانی برسد حق امتیاز را از سال ۲۰۱۰ و با هدف محدود کردن رشد سیستم اندروید گوگل آغاز کرد که اکنون پر استفاده‌ترین پلات‌فورم سیستم عامل موبایل دنیا است. مخالفان اپل عقیده دارند که استفاده از پتنت در بازار رقابت سالم، بسیار پرخاشگرانه و سلطه جویانه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :