آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93405
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 13:12
تعداد بازدید : 2018

خوب یا آزاد

شبنم کهن چی- انتخاب سخت است اما بالاخره همه ما ناگزیریم که انتخاب کنیم و مهم این است که ما چه چیزی انتخاب می کنیم. قبل از اینکه مهم باشد ما چه چیزی انتخاب می کنیم، مهم تر این است که ما چه چیزی برای انتخاب داریم. مصداق این صحبت من درباره مهم و مهم تر، جریان انتخاباتی است که در پیش داریم. البته در این جریان، موضوع مهم و مهم تر و خیلی مهم تر مطرح است که ما صلاحیت مان برای تشریحش احراز نمی شود لذا از آن می گذریم.

خلاصه انتخاب سخت است اما لازم است. در رابطه با انتخاب، چیزهایی هست که ما فکر می کنیم معنا دارد اما در حقیقت معنا ندارد. مثلا برای پیشرفت کردن باید «انتخابات خوب»ی داشته باشیم داشته باشیم. ما می توانیم «انتخابات خوب» داشته باشیم، خیلی هم معنادار می توانیم. اما ما نمی توانیم «انتخابات آزاد» داشته باشیم. چون ما آزاد نیستیم گزینه های مان را کنار هم بگذاریم و انتخابات مان را بکنیم. دیگران گزینه ها را روی میز می گذارند و به ما می گویند حالا از این میان انتخابات تان را بکنید، حالا یک عده از ما می کنند یا نمی کنند این دیگر بحثی جداگانه است.مثلا ما کاربرانی که به انواع وی پی ان، نرم افزار فیلترشکن، آی پی اختصاصی و غیره دسترسی داریم می توانیم انتخابات آزاد شبکه های اجتماعی داشته باشیم. توییتر، فیس بوک، پینترست، لینکدین، اینستاگرام، گوگل پلاس، افسران، دل شکسته، تبیان، کلوب، فیض بوک، لنزور...( شما را ارجاع می دهم به اطلاعات موجود در صفحه پیوندها) همه می توانند آزادانه در انتخابات ما بگنجند. اما اگر از آن خانواده ها باشیم که دور زدن فیلترینگ در مرام شان نباشد فقط می توانند از فهرست صفحه پیوندها انتخاباتی داشته باشند که آزاد محسوب نمی شود. لذا ما جامعه کاربران ایرانی بر اساس قانون انتخابات آزادی در شبکه های اجتماعی نداریم و نمی توانیم داشته باشیم و اگر داشته باشیم جرم کردیم. 
بر همین اساس است که من بحث انتخابات آزاد در شبکه های اجتماعی را به شما توصیه نمی کنم بلکه انتخابات خوب را توصیه می کنم. حالا اگر دوست دارید بروید سایفون نصب کنید و فیلترشکن بگیرید و وی پی ان نصب کنید و آزادی انتخابات داشته باشید، خودتان می دانید. این شما هستید که تصمیم می گیرید انتخابات خوب داشته باشید و یک شهروند قانون مدار باشید یا انتخابات آزاد داشته باشید و مجرم و غیرخودی و جاسوس و معاند شناخته شوید. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :