آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89373
تاریخ انتشار : 25 آذر 1394 0:34
تعداد بازدید : 2356

دبیرکل سابق نصر کشور در گفت‎و‎گو با فناوران:

مطالبات صنف برای ارتقای سطح کمی و کیفی الکامپ هنوز برآورده نشده است

حمیدرضا قمی، دبیرکل سابق سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور و عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه الکامپ، چند سالی است که نامش با این رویداد مهم تجاری صنف فناوری اطلاعات گره خورده و همواره از اینکه نصر کشور هزینه و وقت زیادی صرف الکامپ می‎کند، گله‎مند بوده است. او معتقد است؛ مطالبات صنف که برخاسته از نیت دلسوزانه ذی‎نفعان اصلی برای ارتقای این رویداد مهم است، تاکنون برآورده نشده و اگر نتوانیم تغییری اساسی در شیوه اجرای نمایشگاه الکامپ ایجاد کنیم، مشارکت ما همچنان عوارض در پی خواهد داشت. با حمیدرضا قمی گفت‎وگویی انجام داده‎ایم که می خوانید.

 آقای قمی، علت اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‏ای امسال سیاست خود را در مورد الکامپ تغییر داد چیست و چرا با وجود هیاهویی که پارسال در خصوص بحث ارزی–ریالی راه انداخت و دقیقه  نود الکامپ را واگذار کرد، امسال پذیرفت طبق قانون شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین المللی الکامپ را برگزار کند؟ 
قبل از اینکه پاسخ پرسش شما را بدهم لازم است چند نکته را  یادآوری کنم، اول اینکه من به عنوان یک مسوول در الکامپ قبل و این الکامپ سخن نمی‎گویم؛ تنها برداشت و شنیده‎های خودم را از این رویداد در دوره اخیر و فعلی به اطلاع می‎رسانم. در الکامپ قبلی برداشت من این است که سازمان به این نتیجه رسید که تغییر اساسی در رویکرد شرکت نمایشگاه‎ها نسبت به الکامپ رخ نداده است. مطالبات پابرجاست و طرف مقابل هم همچنان محدویت‏های خود را داراست. ورود صنف تغییر چندانی ایجاد نخواهد کرد. همچنان که این موضوع در همین دوره هم نسبت به دوره‎های قبل تغییری نکرده است. به هرحال در صنف نظرات متنوع در هر موضوعی وجود دارد و الزاما برآیند نظرات مورد تایید همه نیست. شخصا معتقدم مطالبات صنف که برخاسته از نیت دلسوزانه ذی‎نفعان اصلی برای ارتقای این رویداد است برآورده نشده است. در این خصوص در دوره جاری از سوی شورای مرکزی به ریاست سازمان اختیار داده شد که مذاکره با شرکت نمایشگاه‎ها را ادامه دهند و  راهبرد هم این بود که مجوز برای دوره سه ساله اخذ شود تا امکان سیاست‎گذاری حداقلی بوجود آید. اما بدیهی است فرآیند مذاکره مسیری است که تا حد زیادی متکی به آرا و قدرت مذاکره‎کننده دارد و امکان تامین نظر کامل شورا وجود ندارد. در هرحال در جلسه شورا ما مواجه شدیم که مجوز صادر شده است به همان شکلی که شرکت برگزارکننده هم مشخص است. لذا طبعا قرار نبود حتی اگر مخالف هستیم توافق نماینده سازمان را خدشه دار کنیم. حتما بخاطر دارید اتفاق مشابه در زمان آقای رحمتی رییس دوره دوم و همچنین دوره سوم هم افتاد لیکن روسای وقت نپذیرفتند. بهرحال شورای سیاستگذاری پس از این وقایع تشکیل شد و موضوعات پس از آن را مورد بررسی قرار داد و عملا کمیته اجرایی در گیر مسایل اجراست. 
 امسال نیز مانند سال‎های گذشته بسیاری از شرکت‎های بزرگ و مطرح صنف رایانه به خصوص سخت‎افزاری‎ها به علت محاسبه ارزی غرفه‎ها در نمایشگاه حضور ندارند، چرا سازمان به عنوان برگزارکننده الکامپ 21 هیچ راهکاری در این خصوص ارایه نکرد؟
موضوع ارزی - ریالی همچنان حل نشده است، در این مورد به اندازه کافی صحبت شده و اثرات منفی آن بر رویداد الکامپ که موجب فراری دادن بسیاری از شرکت‎های داخلی وخارجی می‎شود ، بارها تبیین شده است. اما همین‎طور که می‎بینیم عزمی برای حل این مشکل وجود ندارد. البته تصور نمی‎کنم علت عدم حضور برخی از شرکت‎های سخت‎افزاری صرفا موضوع ارزی ریالی باشد. رکود فعلی می‎تواند یکی از دلایل باشد. از این موضوع ما هم ناراضی هستیم . اما این بارهم تغییری نسبت به گذشته حادث نشده است.
 برخی از اعضای سازمان در آن برهه از زمان که آقای آیت اللهی رییس سازمان و شما دبیر کل بودید به شیوه همکاری سازمان با مجری نمایشگاه ایراداتی گرفتند، آیا اکنون با سیاست نصر کشور در الکامپ 21 موافق هستید؟ 
نظر شخصی من این است که اگر ما نتوانیم تغییری اساسی در شیوه اجرای نمایشگاه الکامپ ایجاد کنیم، مشارکت ما عوارض دارد. لیکن برخی معتقدند، سال‎هاست شرایط همین بوده است حتی اگر بتوانیم کمترین تاثیر را بگذاریم بازهم برای صنف مرهمی است. در حالیکه وضعیت فعلی ما تا ابد قرار نیست با مرهم تحمل پذیر باشد.سازمان نظام صنفی رایانه‎ای بارها اعلام کرده است که برای سال آینده الکامپی متفاوت برگزار خواهد کرد.آیا در این خصوص برنامه مشخصی دارد و توجه به حواشی الکامپ در سال‎های گذشته از کجا معلوم سازمان برگزار کننده الکامپ آتی باشد.
همانطور که می‎دانید طرح دبیرخانه دایمی و برنامه  پنج ساله الکامپ از دور دوم مطرح است. ضرورت این طرح الان بیشتر برای همه روشن و مطرح و مورد حمایت است در واقع تا چنین اتفاقی نیفتد، نمی‎توان امیدوار به تغییر معنادار بود. شاید این نرمش سازمان در الکامپ 21 باعث شود که طرف دیگر متوجه تاثیرات مثبت همگرایی بخش خصوصی و دولت شود  وگرنه نمی‎توان انتظار تحول شگرف در یک بازه زمانی کوتاه را داشت. 
 فکر می‎کنید بتوان مشکل ارزی نمایشگاه را برای سال‎های آتی رفع کرد و دغدغه شرکت‎ها برای حضور در الکامپ را از بین برد؟
البته هرکاری امکان دارد. بویژه اینکه انتظار می‎رود در سال‎های آتی تمایل شرکت‎های خارجی برای حضور در الکامپ افزایش یابد. پس به این بستگی دارد که ذی‎نفعان تا چه اندازه اعتلای این رویداد ملی را بر افزایش سود ترجیح دهند؛ اما دورنمای چنین تحولی مشاهده نمی‎شود علامتی برای عزم به چنین تغییری نمی‎بینم . به نظر می‎آید فایده اصلاح این موضوع برای دولت آشکار نشده است. بهتر بود این همه تلاش چند ساله  و انرژی مصرف شده برای برگزاری الکامپ را صرف اصلاح این فرآیند و تغییر شیوه برگزاری نمایشگاه الکامپ می‎کردیم  و با مراکز تقنینی و اجرایی مرتبط تعامل بیشتری برای روشن شدن ابعاد این معضل می‎کردیم.  
 به نظر شما الکامپ 21 از نظر کیفی و کمی تفاوتی با سال‎های گذشته دارد، یا خیر؟ 
دست کم نسبت به الکامپ سال گذشته بهتر است. اما در مجموع تغییر زیادی حاصل نمی‎شود چرا که تحولی در عوامل موثر اصلی اتفاق نیفتاده است. 
 آیا شما با ادغام دو نمایشگاه الکامپ و تلکام موافقید؟
در کل موافقم اما بستگی به طرح اجرایی و شیوه برگزاری دارد. می‎دانید که بسیاری از نمایشگاه‎های صاحب نام جهان نیز  هر دو حوزه را به خوبی پوشش می‎دهند زیرا هزینه‎های مشترک را کاهش می‎دهد. از سوی دیگر  ارتباط ماهوی قوی این دو حوزه صنعت هم افزایی ایجاد می‎کند . لیکن جزییات طرح و چگونگی ادغام اهمیت زیادی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :