آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89356
تاریخ انتشار : 24 آذر 1394 22:24
تعداد بازدید : 4198

مدیرعامل شرکت آریا همراه سامانه در گفت و‎گو با فناوران:

ادغام تلکام و الکامپ ضرورتی انکارناپذیر است

شرکت آریا همراه سامانه که حاصل مشارکت گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا، ایز ایران و شرکت پتسا است، یک شرکت تخصصی و پیشرو در حوزه خدمات فاواست که در حال حاضر در حوزه مراکز داده‎ ، شبکه‎های پیشرفته ، امنیت اطلاعات، راه آهن شهری و یکپارچه سازی سیستم ها در صنایع نفت و گاز، حمل و نقل و ساختمان سازی، خدمات گوناگونی ارایه می کند. آریاهمراه توانسته از پس تجربه سنگین ساخت پشتیبانی بزرگ ترین مراکز داده کشور، برای یکی از اپراتورهای مطرح موبایل برآید . این شرکت هرچند سال قبل به دلیل انصراف سازمان نظام صنفی رایانه‎ای از برگزاری نمایشگاه الکامپ، در این رویداد مهم صنفی شرکت نکرد، اما امسال حضور پررنگی در الکامپ دارد و قرار است ضمن رونمایی از موسسه آموزشی و ارایه سرویس‏های رایانش ابری (cloud computing)، راه حل‎های جدید خود در زمینه ERP ،SIEM، راه‏حل‏های NOC، BIG DATA و سیستم مدیریت هوشمند کنتورهای آب، برق و گاز را به نمایش بگذارد. برای آشنایی با خدماتی که قرار است در این نمایشگاه عرضه شود، با دکتر اسمعیل ثنایی، مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت به گفت‎و گو نشستیم. او پیش از اینکه به معرفی دستاوردهای شرکت بپردازد، از مسوولان فاوای کشور تقاضا کرد که برای سال‏های آتی دو نمایشگاه الکامپ و تلکام را باهم ادغام کنند. ثنایی معتقد است، اگر این دو نمایشگاه یکی شود هم افزایی بالایی بهمراه خواهد داشت و مانند نمایشگاه های بزرگ دنیا، تمام خدمات و محصولات در حوزه ICT یکجا به نمایش گذاشته می شود و به تدریج جایگاه بین‏المللی مهمی در منطقه همانند جیتکس دوبی پیدا خواهد کرد.

 ضرورت برگزاری یک نمایشگاه تخصصی ICT
مدیر عامل شرکت آریا همراه با بیان اینکه ادغام دو نمایشگاه الکامپ و تلکام همتی والا می‎خواهد،گفت: در شرایط پس از تحریم باید ایران قطبی شود که کارشناسان کشورهای مختلف برای بازدید از نمایشگاه به اینجا بیایند. بنابراین بهتر است دو نمایشگاه ادغام شود تا کل ICT کشور را یکجا ببینند. 
ثنایی افزود: تفکر حاکم بر مخابرات و فناوری اطلاعات، مربوط به حدود 20 سال پیش است در صورتی که در جهان هدف از برگزاری نمایشگاه، ارایه مسیر راه آن صنعت، محصولات رایج و ارایه سمینارهای مرتبط
است.
وی با بیان اینکه در نمایشگاه‏های خارجی قراردادهای کاری مختلفی بسته می‏شود، گفت: در اکثر نمایشگاه‏های ICT دنیا مانند سبیت و جیتکس و غیره بازدیدکنندگان با انگیزه‏ای بالا به دنبال کسب و کار خود هستند، در حالی که گروه عمده‎ای از بازدیدکنندگان نمایشگاه الکامپ و تلکام را مردم عادی تشکیل می‏دهند که بدون هدف به نمایشگاه می‏آیند.
وی همچنین افزود: در حال حاضر نمایشگاه‏های مطرح دنیا از معرفی سخت افزار به ارائه راه حل  و سرویس‎های ارزش‎افزوده روی آورده‎اند و کمتر در غرفه‎ای مانند سابق، صرفا سخت افزار مشاهده خواهید 
کرد.
ثنایی در خصوص مقاومتی که از سوی برخی برای ادغام نشدن الکامپ و تلکام وجود دارد، گفت: آیا سود کوتاه و آنی از باب تعدد برگزاری نمایشگاه مهم است یا منافع ملی کشور؟ 
 ERP همراه با راهکار مایکروسافت
ثنایی در ادامه در خصوص دستاوردهای شرکت آریا همراه که در نمایشگاه الکامپ 21  به نمایش گذاشته شده است، گفت: یکی از محصولات شرکت، نرم‎افزارهای ERP است که ضمن بومی شدن ، راه حل  مایکروسافت را در این زمینه ارایه خواهیم کرد.
وی افزود: طی قرارداد با شرکتMaison Consulting & Solutions، شـریـک طلایـی    (Gold partner) مایکروسافت، زمینه همکاری و انتقال دانش پیاده‎سازی ERP در صنایع و خدمات مختلف این شرکت به کشور فراهم شده است. میسون، که شریک کلیدی مایکروسافت در خصوص ERP به شمار می رود، تجربیات موفقی را در زمینه ERP و CRM پشت سر گذارده است. 

 SIEM و مقوله امنیت اطلاعات (SOC)
وی در توضیح دیگر فعالیت‎های شرکت گفت: با توجه به اهمیت روزافزون امنیت اطلاعات در دنیا،  یکی دیگر از فعالیت‎های مهم شرکت بحث SIEM  است که در واقع اطلاعات سازمان‎ها را پایش و حملات اینترنتی را تشخیص می‎دهد.
او اضافه کرد: نمونه خارجی محصولات امنیتی در کشور زیاد است. اما آنها مشکوک هستند و اطلاعات را مخابره می‎کنند.
مدیرعامل شرکت آریاهمراه با بیان اینکه بیش از 90 درصد از CORE اکثر سیستم‎های امنیتی از کشورهای غیر دوست است،گفت: کاملا بدیهی است که نفوذ به اطلاعات به سادگی صورت می‎گیرد. به همین دلیل دولت محترم شرکت‎های داخلی را تشویق کرده تا محصولات بومی امینت اطلاعات را تولید کنند.
ثنایی تصریح کرد: بیش از سه سال است که شرکت آریاهمراه بر روی مقوله SIEM کار می‎کند و بعنوان اولین شرکت توانسته است تاییدیه سازمان پدافند غیرعامل را روی محصول امنیتی خود بگیرد.

 ارایه راه حل NOC
ثنایی در مورد محصول دیگری که شرکت روی آن کار کرده است، گفت: محصول دیگر راه حل NOC یا مرکز عملیات مراکز داده و شبکه است که می‎توان کل یک شبکه وسیع و مراکز داده را به صورت یکپارچه از آن طریق مدیریت و کنترل کرد.
وی افزود: این سیستم بسیار پیچیده بوده و استاندارد ITIL روی آن پیاده سازی شده است. در عین حال تلاش بسیار زیادی برای بومی‎سازی آن صورت گرفته است.

 BIG DATA
ثنایی با بیان اینکه BIG DATA بحث بسیار جدیدی است که میلیاردها داده را برای پردازش در اختیار مدیران سازمان‎ها  قرار می دهد، گفت: اطلاعات، طلای قرن 21 بوده و هر کس دارای اطلاعات بیشتری از تعداد کثیری از کاربران داشته باشد، ثروتمندتر است. 
در نمایشگاه جیتکس دوبی، شرکت تلفن همراه اتصالات اعلام کرد که اطلاعات همه کاربران خود  را در اختیار دارد و می‎داند در هر لحظه هر کسی کجاست و حتی به واسطه نصب نرم افزارهای کاربردی مختلف (App)، می داند هر کس به چه کاری کم و بیش مشغول است.
وی افزود: در جهان امروز، با بکار بستن نرم افزار BI  (Business Intelligence)، از اطلاعات استفاده بسیار زیادی می‎توان کرد و شرکت‎ها و بلکه مردم می‎توانند بلادرنگ و در لحظه، کالای مورد نیاز خود را در زمان و مکان مناسب معرفی کنند.
وی اضافه کرد: هنوز اپراتورهای موبایل کشور ما از این فناوری استفاده نکرده‎اند.

 کنتورهای هوشمند آب و برق 
ثنایی همچنین گفت: آریا همراه یکی از شرکت‎های پیشرو در زمینه تحقیق و توسعه است. از این رو بر روی قرائت هوشمندانه کنتورهای آب، برق و گاز کار کرده تا ضمن قرائت عملکرد کنتورها، مصرف را نیز مدیریت کنیم.
وی با بیان اینکه اکنون معضل بسیاری از کشورها از دست دادن انرژی در بخش انتقال و توزیع است، افزود: کنتورهای هوشمند را در دو استان سمنان و کرمانشاه به صورت دو نمونه کوچک پیاده سازی کرده‎ایم.

رونمایی از مرکزآموزشی و سرویس‏های رایانش ابری
 وی همچنین با اعلام راه اندازی مرکز آموزشی گفت: در این آموزشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات،  آموزش های تخصصی که قبلا ایرانی ها نوعاً در  خارج از کشور دوره می‎دیدند و امتحانات بین‎المللی را برگزار می کردند، در داخل کشور انجام خواهد شد.
وی افزود: با توجه به تجاربی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کسب کرده‎ایم، تصمیم به راه‏اندازی مرکز آموزشی ICT پیشـرفته گرفتیـم و در ایـن زمینـه بـا شـرکــتepi ”  “و احـیـانـا  “Microsoft” که در زمینه ارایه آموزش‏های تخصصی مراکز داده صاحب اعتبار هستند، همکاری خواهیم کرد.
ثنایی در مورد سرویس های رایانش ابری نیز گفت: اخیرا زیرساخت مناسبی با تجهیزات پیشرفته ICT را برای عرضه سرویس‎های رایانش ابری (Cloud Services) در اختیار گرفته‎ایم که ارایه این سرویس ها به سازمان ها در الکامپ آغاز می‎شود.
به گفته وی، آریا همراه به عنوان نماینده انحصاری Ericsson در ایران در حوزه Telco/ISP انتخاب شده است که بزودی راه‏حل‏های پیشرفته آن کمپانی را ارایه خواهیم داد.
وی در پایان گفت: انجام پروژه های بزرگ کشوری و ارایه خدمات فناوری اطلاعات در مقیاس بین المللی بدون استفاده از استانداردها و چارچوب های بین المللی میسر نیست.از این رو اخذ استاندارد (ISO20000) اولین بار در ایران با اخذ تأئیدیه بین المللی در حوزه  مدیریت خدمات فناوری اطلاعات  افتخاری است که همواره الزامات آن نقشه راه آریاهمراه در ارایه خدماتش بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :