آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88678
تاریخ انتشار : 14 آذر 1394 14:26
تعداد بازدید : 940

مدیریت، چه چیزهایی نیست

وقتی حرف از “مدیر” پیش کشیده می شود، اصولا یک آدم اتوکشیده تمیز (و متأسفانه در بعضی موارد کثیف!) در ذهن همه می آید که مدام در حال دستور دادن است. آدمی که اصولا برای این پای به این دنیای خاکی گذاشته که از دیگران “کار بکشد” و خودش گوشه ای لم بدهد و مشغول نوشیدن چای و خواندن روزنامه شود!

در عین حال کسی منکر این نیست که “مدیریت” یکی از جذاب ترین شغل های دنیاست: فقط کافی است در ذهن تان جای خودتان را با مدیرتان عوض کنید تا ببینید چه بلاهایی می توانید سرش بیاورید و دنیا چقدر زیباتر می شود.
احتمالا به همین علت است که بسیاری از جوانانی که وارد محیط های کاری می شوند، هدف نهایی شان مدیر شدن است.خود من هم در سال های اول کار کردن چنین تصوراتی (و به عبارت بهتر توهماتی!) در مورد دنیای جذاب مدیریت داشتم. فکر می کردم که چون من کارشناس خوبی هستم و چون در حوزه کاری خودم نسبت به مدیرم “تخصص” بیش تری دارم، باید روزی مدیر بشوم و این نتیجه طبیعی و محتوم ماجرای رشد شغلی من است. اما وقتی فهمیدم که “مدیریت” هم در حقیقت یک “علم” است که آموختنی است و ربطی هم به متخصص بودن ندارد، مجبور شدم تصورات نادرست خودم را دور بریزم و “مسافر” مسیر آموختن علم مدیریت شوم.
حقیقت این است که مدیریت یکی از سخت ترین و پر استرس ترین مشاغل دنیاست. به علت این موضوع بعدا می پردازیم. تنها هدفم در این جا اشاره به این نکته است که مدیریت برخلاف ظاهر جذابش، آن قدرها هم شغل دل پذیری نیست.متأسفانه با همین تصورات عامیانه است که همه ما باور کرده ایم مدیریت تنها در سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک معنادار 
است. 
در واقع اگر کمی بادقت نگاه کنیم رابینسون کروزوئه هم در جزیره تنهایی اش بسیاری از اصول مدیریت را کشف و از آن ها استفاده کرد. 
لازم نیست راهِ این همه دور آن جزیره را برویم: به سوپر نزدیک منزل یا محل کارتان سر بزنید و به رفتار و گفتار و کردار حاجی دریانی دقت کنید. تضمین می دهم بسیاری از اصول مدیریت را می توانید به صورت مجانی از همین “دانش گاه سوپرمارکت” بیاموزید!
هدف م از زدن این مثال ها رسیدن به این نتایج بود:
- مدیریت تنها در سازمان ها کاربرد ندارد. هر جا زندگی انسانی جریان دارد، مدیریت هم می تواند نقش داشته باشد.
- مدیریت لزوما نیازی به داشتن زیردست ندارد. در واقع هر فردی باید اول خودش و زندگی اش را مدیریت کند و بعد برود خدمت دیگران برسد.
-مدیریت اگر چه یک علم است؛ اما چیزی جدا از نظم بخشی و سیستماتیک کردن تجربیات مثبت و منفی زندگی آدم ها نیست. بنابراین هر کسی می تواند با هنر و ذوق شخصیا ش اصول مدیریتی مربوط به خودش را کشف کند.
بنابراین اگر دوست دارید مدیریت را یاد بگیرید هیچ گاه نباید از هر دو جنبه علمی و عملی آن غافل شوید. 
مدیریت را اگر چه می توان از کلاس درس دانشگاه و کتاب ها و مقالات آموخت اما به کارگیری اصول آن در دنیای واقعی نیازمند تجربه کردن است. شما در دنیای واقعی است که یاد می گیرید کاربرد چه چیزی در کجا است و کجا نیست و چگونه باید از مفاهیم و تئوری ها و ابزارهای مدیریتی برای حل مسائل بهره گرفت.
 بخشی از یادداشت علی نعمتی شهاب
 منبع: سایت گزاره ها


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :