آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85978
تاریخ انتشار : 4 آبان 1394 13:4
تعداد بازدید : 1648

تغییر جهت واردات به سمت دوربین های دیجیتال کامپکت

با ورود دوربین های موبایلی و افزایش محبوبیت آنها بازار خرید و فروش دوربین های عکاسی در حد چشمگیری با کاهش سهم تقاضا مواجه شده است.


فناوران- گروهی از فعالان بازار بر این باورند که کاهش سهم تقاضا از بازار دوربین های دیجیتال عکاسی و فیلمبرداری به دلیل تشدید نوسان نرخ ارز و در نتیجه رشد قیمت هاست، اما کارشناسان می گویند که افزایش محبوبیت دوربین های موبایلی عامل اصلی کاهش سهم محبوبیت دوربین های عکاسی و فیلمبرداری در بازاری جهان و همچنین بازار ایران شده است.
به گفته آنها بررسی روند واردات این دوربین های به خوبی مشخص می کند که میزان محبوبیت این کالا و به ویژه دوربین های گران قیمت کاهش یافته است. به گفته محسن مولازاده یک کارشناس بازار دوربین های دیجتال، حجم واردات انواع دوربین دیجیتال حرفه ای کاهش یافته و بیشترین حجم واردات مربوط به دوربین های کامپکت با میانگین قیمت 400 هزار تا یک میلیون تومان است.
بر اساس آمار گمرک نیز در شش ماه نخست سال 94 حجم واردات انواع دوربین نسبت به مدت مشابه در سال 93 کاهش یافته است، اما آنچه بیش از کاهش حجم واردات این کالا به چشم می آید کاهش میزان ارزبری بابت واردات این کالا است.
بر اساس این آمار، واردات دوربین دیجیتال و فیلم برداریدر شش ماه نخست سال 94 در حدود 500 هزار کیلوگرم بوده که این میزان واردات در حدود 26.6 میلیون دلار ارزبری داشته است. در حالی که در مدت مشابه سال 93 حجم واردات این کالا در حدود 600 هزار کیلوگرم بوده است. 
متوسط وزن هر دوربین عکاسی 700 گرم است، اما در مورد اعداد اعلام شده از سوی گمرک این مشکل وجود دارد که مشخص نیست چه حجمی از واردات دوربین عکاسی و چه حجمی دوربین های سنگین وزن فیلمبرداری بوده و به همین دلیل محاسبه تعداد واردات این کالاها مقدور نیست. اما کارشناسان می گویند که بخش بزرگی از حجم واردات مربوط به دوربین های کامپکت ارزان قیمت است و این دوربین ها همچنان در بازار شهرستان ها مخاطبان خود را دارند. 
به گفته آنها، میزان قاچاق در مورد دوربین های کامپکت در حد چشمگیری نیست، اما در مورد دوربین های حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری شاهد عرضه نمونه های قاچاق و بدون گارانتی در بازار هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :