آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 252165
تاریخ انتشار : 19 دی 1397 11:5
تعداد بازدید : 793

رشد 5 برابری واردات گوشی در سال 96

جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد که ضریب نفوذ تلفن همراه در خانواده های ایرانی در سال ۱۳۹۶ نیز روند افزایشی خود را ادامه داده است.
undefined
ایسنا - آمارهای منتشر شده در این گزارش نشان می دهد روند افزایشی آغاز شده از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۶ همچنان ادامه یافته و در فاصله حدود ۱۰ سال سهم خانوارهای استفاده کننده از تلفن همراه از حدود ۸۰ درصد به ۶/۹۶ درصد رسیده است.
در سال گذشته نیز در قیاس با سال ۱۳۹۵ ضریب نفوذ تلفن همراه ۳/۰ درصد افزایش یافته است.
همچنین بررسی ها در رابطه با میزان بزرگی اقتصاد فعال در عرصه تلفن همراه نیز نشان می دهد که این بازار در سال ۱۳۹۶، بالغ بر ۱۷۷۲ میلیارد تومان درآمد از طریق خانوارها کسب کرده است که از این عدد حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خانواده های شهری و ۲۵۰ میلیارد تومان به خانواده های روستایی اختصاص یافته 
است.
همچنین بررسی ها نشان می دهد که حدود ۰.۱۱ درصد از درآمد دهک اول خانواده شهری به خرید تلفن همراه اختصاص یافته و پس از آن با پیشروی در دهک های بعدی با ۴۱/۰ درصد در دهک نهم به بالاترین سهم رسیده است.
در حوزه مبادلات بین المللی نیز تلفن همراه یکی از اصلی ترین کالاهای وارداتی در سال ۱۳۹۶ لقب گرفته است. این محصول در این سال ۵۲۹ میلیون دلار واردات را به ثبت رسانده و در میان کشورهای طرف معامله امارات متحده عربی و چین بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
در هشت ماهه ابتدایی امسال نیز بیش از ۲۸۰ میلیون دلار صرف واردات تلفن همراه جدید به کشور شده است.
در سال ۱۳۹۶ تعداد تلفن های همراه وارد شده از مرز سه میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه عبور کرده که این رقم در قیاس با سال گذشته افزایشی حدودا پنج برابری را نشان می دهد.
هرچند اختلاف آمارهایی در رابطه با عدد دقیق واردات تلفن همراه در سال گذشته وجود دارد، اما همچنان به نظر می رسد این بازار در سال جاری نیز توانسته سهم قابل توجهی از مراودات اقتصادی کشور را در اختیار بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :