آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 252163
تاریخ انتشار : 19 دی 1397 11:3
تعداد بازدید : 684

مدیران آپارات و دیجی کالا نشان امین الضرب دریافت کردند

سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی «امین الضرب» دیروز به مناسبت 135 سالگی تاسیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد و هشت کارآفرین برتر نشان های خود را دریافت کردند.
undefined
فناوران - در سومین دوره مراسم امین الضرب که با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در تالار وحدت برگزار شد، از هشت نفر در حوزه اقتصاد بااعطای لوح و نشان امین الضرب تجلیل شد و 2 کارآفرین برتر نیز علاوه بر نشان و لوح، تندیس امین الضرب را دریافت کردند.
در این مراسم از «عزت الله فولادوند» مترج کتاب هایی در زمینه فلسفه، قدردانی و لوح افتخار و نشان امین الضرب به وی اعطا شد.
وی پس از دریافت نشان و لوح تقدیر، گفت: کارنامه شادروان حاج محمد حسین امین الضرب سرشار از عشق به ایران و کوشش‎های مداوم برای جبران واپس ماندگی‎های کشور از چرخه تجدد و تلاش برای اعتلای مقام میهن در جهان است.
فولادوند ادامه داد: او (امین الضرب) بود که به رغم دشمنی خشک اندیشان خرافاتی، کارخانه برق را از روسیه خرید و به ایران آورد و خانه ها و خیابان های تهران را منور کرد؛ و باز او بود که به منظور انتظام بخشیدن به امور بازرگانی اتاق تجارت تهران را تاسیس کرد که اتاق بازرگانی امروز است؛ و همچنین او بود که در استقرار استقلال آزاد در ایران کوشید.
وی ادامه داد: تفصیل خدمات و اقدامات روشن بینانه او، در این مختصر مقدور نیست ولی یادآوری این نکته ضروری است که اینها همه در زمانی صورت گرفت که در سراسر ایران فقر و بی سوادی بیداد می کرد؛ به نحوی که به نوشته مرحوم تقی زاده، در زمان حیات امین الضرب در سال 1308، جمع کل محصلان مدارس در ایران فقط 2 هزار نفر بود. البته نباید از یاد برد که همین گونه اقدامات امین الضرب و رجال میهن دوست مانند او بود که در سال ها بعد نه تنها در رشد دانش در کشور، بلکه به تقویت احساس ایران دوستی انجامید.
«قاسم مرتضوی» فعال صنعت آرد، «لئون آهارونیان» پیشکسوت صنعت حمل و نقل، «سلطان حسین فتاحی» بنیانگذار کارخانه امرسان، «اکبر ابراهیمی» بنیانگذار کارخانه پاکشوما، «حمید و سعید محمدی» دو برادر که دیجی کالا را راه‎اندازی کردند، و «محمدجواد شکوری مقدم» بنیانگذار سایت آپارات از دیگر کارآفرینانی بودند که امروز نشان و لوح امین الضرب را دریافت کردند.
در این مراسم، «عباسعلی قصاعی» بنیانگذار کارخانه چینی زرین و «حمیدرضا هاشمی نیا» موسس مجموعه سام الکترونیک، سام سرویس و تولیدکننده محصولات سامسونگ در ایران، نشان، لوح و تندیس «امین الضرب» را دریافت کردند.

گلایه های سنگین فعالان اقتصادی 
مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران در مراسم سومین دوره اهدای نشان کارآفرین امین‎الضرب  با گلایه شدید از دولت برای نادیده گرفتن بخش خصوصی در تصمیم‎گیری‎ها گفت: امروز دولت با صدور بخشنامه با فعالان اقتصادی حرف می زند و آنها را در تصمیمات بازی نمی دهد.
وی با بیان اهمیت تجلیل ازکارآفرینان گفت: مجلس وکلای تجار در زمانه ای که کشور دچار فقر، قحطی، فساد، بیکاری و جنگ بود بنا بر احساس مسوولیت فعالان اقتصادی برای کمک به اقتصاد تشکیل شد و همین گروه مدتی بعد سنگ بنای مجلس مشروطه را قرار داده و اکثر آنها نیز به عضویت این مجلس درآمدند به نحوی که هزینه های آن را پرداخت کرده و سنگ بنای نظام پارلمانی را بنا نهادند.
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: امروز اگر به پشتوانه این تاریخ فعالان اقتصادی اعلام کنند که از زمانه خود جلو بوده و در همیشه تاریخ قلبشان برای آبادانی این کشور می تپید، گزاف نیست امروز می‎خواهیم با صدای رسا بگوییم که در کشور با میراثی که در اختیار داریم امسال وضعیت از  ۱۳۵ سال قبل بدتر نیست و زنان و مردان کارآفرین ما از نیکان خود کمتر نیستند.
ضرورت تقدیر از استارت آپ ها
خوانساری با بیان اینکه بعد از برجام امید کشور و اقتصاد را در بر گرفته بود و رویای توسعه را هر روز بیشتر در ذهن و جان خود نقش بستند تصریح کرد: بدعهدی های آمریکا از یک سو و دوستان داخلی که در نقش دشمن ظاهر شدند از سوی دیگر همه آن تصورات متعالی را نقش بر آب کردند پس امروز می‎خواهم بگویم بخش خصوصی که شما امروز او را به بازی نگرفته و تصمیمات را بدون اطلاع آنها در قالب بخشنامه و ابلاغیه اجرا می کنید همان کسانی هستند که پیش از مشروطه به فکر اقتصاد و آینده کشور بوده و همه سرمایه خود را اکنون روی همین زمین به کارخانه تبدیل
کرده اند.
خوانساری گفت: نگاه فعالان اقتصادی غیرسیاسی بوده و هدف شان آبادانی کشور است پس باید یک بار برای همشه این اصل را بپذیریم که هیچ کشور در دنیا توسعه نیافته مگر ایکنه نقش بخش خصوصی را به رسمیت بشناسد. اما امروز اگرچه قصد گله و شکایت ندارم باید بگویم هدف اتاق تهران از برگزاری این همایش تغییر گفتمان غالب از ضدیت با کارآفرینان به توجه به آن است.
رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: امروز اگرچه صحبت از فساد و رانت است اما هیچ بخش خصوصی را نمی‎توان یافت که جامعه را به فساد کشانده پس باید حساب آنها را از افرادی که شرکت‎های صوری دارند جدا کرد و نام کارآفرین را آغشته به چنین افرادی نکرد.
خوانساری گفت: امروز کارآفرینان  غم شان این است که نامیلایمات کارگران آنها را بیکار نکند و می‎خواهند سفره کارگران شان را رنگین کنند پس نگاه آنها ملی و دینی است و باید آنها را با این نگاه به جامعه معرفی کردو الگوهای واقعی این زمانه به حساب آیند.
وی اظهار داشت: اتاق بازرگانی تهران مفتخر است از استارت آپ ها با حضور جوانانی پرنشاط تقدیر کند و روحیه آنها را برای کار بیشتر زنده نگه دارد بنابراین بر خود فرض می دانیم تا از کارآفرینان تقدیرکنیم و از آنها حمایت کنیم تا منطق حمایت معنا شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :