آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 252107
تاریخ انتشار : 18 دی 1397 10:38
تعداد بازدید : 775

حذف قبوض کاغذی آب و برق و تلفن به دستور رییس جمهور

وزیر ارتباطات از مذاکره با وزارت نیرو برای اجرای پروژه حذف قبوض کاغذی آب و برق خبر داد و گفت: تخمین زده می شود این پروژه با استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیکی تا اردیبهشت ماه انجام شود.
undefined
فناوران -  محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از پژوهشگاه فضایی ایران گفت: موضوع حذف کاغذی قبوض خدماتی از جمله برنامه های در دست انجام وزارت ارتباطات است که در این زمینه با برخی مجموعه ها که این قبض ها را صادر می کنند وارد مذاکره شده ایم.
وی گفت: قبض های کاغذی هم اکنون توسط مخابرات، وزارت نیرو، وزارت نفت و شهرداری برای مردم صادر می شود که برای مثال شرکت مخابرات ایران ۳۵ میلیون قبض دوره ای صادر می کند و وزارت نیرو صدور قبوض اب و برق و وزارت نفت قبوض گاز را بر عهده دارد.
براساس گزارش خبرگزاری مهر وی ادامه داد: تصمیم بر این است که از ظرفیت دولت الکترونیکی و از طریق کانال های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله اپلیکیشن، پیامک و کدهای دستوری، قبوض خدماتی قابل دریافت برای کاربران باشد و قبوض کاغذی حذف شود.
وی گفت: در فاز اول حذف قبوض مخابرات را در یک بازه ۴۵ روزه در دستور کار قرار داده ایم و با دستور رییس جمهور فاز بعدی این پروژه ها را برای حذف قبوض کاغذی آب و برق در نظر گرفته ایم.
وی با بیان اینکه تخمین زده می شود این پروژه تا اردیبهشت ماه سال آینده اجرایی شود، گفت: هم اکنون مشکل این است که بسیاری از کنتورهای برق به نام مالک نبوده و سیستم خدمات مشتریان وزارت نیرو به روزرسانی نشده و بانک اطلاعاتی دقیقی از مالکان کنتور در دسترس نیست.
وی افزود: سناریوی اجرای این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه شده و به زودی وارد فاز اجرایی می شود.

 کاهش اثر تحریم های امریکا با همکاری همسایگان
وزیر ارتباطات همچنین از برنامه ریزی و توافق با چند کشور منطقه برای توسعه پایدار ارتباطات و کاهش اثرات تحریمی آمریکا خبر داد و گفت: از آنجاییکه ممکن است بحث دسترسی به اینترنت و پایداری ارتباطات با وجود اثرات تحریمی آمریکا دچار مشکل شود، موضوع توافق چندجانبه با برخی کشورهای منطقه را برای ایجاد ارتباط دوجانبه و بهبود پایداری ارتباطات در زمان تحریم در دستور کار قرار دادیم.
وی گفت: ممکن است به دلیل اثرات تحریم برخی اپراتورها و پرووایدارهای بین المللی به دلیل مسایل مالی نتوانند تداوم همکاری با ایران داشته باشند. بر این اساس ما با کشورهای منطقه از جمله ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، عمان و عراق، موضوع ارتباط دوجانبه در راستای رشد کیفیت ارتباطات و افزایش پایداری شبکه را در دستور کار قرار داده ایم.

 ماهواره پیام تحویل داده شد
وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه تست های ماهواره پیام امیرکبیر با موفقیت انجام شده است، گفت: این ماهواره در حال حاضر تحویل سازمان فضایی شده است.
به گزارش ایسنا آذری جهرمی افزود: این ماهواره بر اساس استاندارهایی که در متن قرار داد آمده بود، طراحی و ساخته شده است که تست های انجام شده نیز این امر را ثابت کرد. این ماهواره در حال حاضر به سازمان فضایی تحویل داده شده و پرونده این ماهواره بسته شد.
وزیر ارتباطات همچنین از انعقاد اولین قرارداد فضا پایه در حوزه محیط زیست خبر داد و گفت: با تفاهم نامه ای که میان پارک استانداری گلستان، سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات منعقد شد، از فناوری های فضا پایه برای پایش پارک ملی گلستان و جلوگیری از آتش سوزی این پارک استفاده می شود.
وزیر ارتباطات، توسعه کسب و کارهای فضا پایه را از جمله برنامه های این وزارتخانه برشمرد و در این باره افزود: از یک سو ما، جوانان خلاق برای ارائه خدمات فضا پایه داریم و از سوی دیگر بازاری داریم که در آن تمایل به استفاده از این خدمات فضاپایه است، ولی باید برای توسعه این حوزه زیر ساخت های مورد نیاز افزایش یابد تا خدمات فضا پایه بخش خصوصی در اختیار مردم قرار گیرد.

 تشکیل صندوق خطرپذیر ویژه اقتصاد فضاپایه
جهرمی گفت: چندین برنامه را در دستور کار داریم که از جمله آن می توان به همکاری سازمان فضایی با بخش خصوصی برای ایجاد صندوق خطرپذیر به منظور تسهیل اقتصاد فضاپایه اشاره کرد.
جهرمی استفاده از وجوه ارائه شده وزارت ارتباطات برای سرمایه گذاری در صندوق خطرپذیر را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در زمینه افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه های کسب و کار فضا پایه نام برد و یادآور شد: علاوه بر این در تلاش هستیم تا منابع اطلاعاتی آزادسازی شود تا بخش خصوصی و شرکت های استارت آپی بتوانند با استفاده از این داده ها، خدمات فضا پایه خود را ارائه دهند.
به گفته وزیر ارتباطات، همچنین کسب وکارهای فضا پایه، یک فضای نوپا است، ولی روند رو به رشدی دارد و ما برنامه هایی برای تقویت این نوع کسب وکارها داریم.
جهرمی با تاکید بر این که بودجه های پژوهشی حوزه فضایی افزایش داشته است، در این باره گفت: علی رغم بودجه های سایر حوزه ها، بودجه پژوهشگاه فضایی افزایش مناسبی داشته است.
وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم که باید ساختار فعالیت های علمی پژوهشگاه فضایی تغییر یابد، به گونه ای که پژوهشگاه فضایی به عنوان مدیر فعالیت فضایی اقدام کند و دانشگاه ها بر اساس برنامه های پژوهشگاه فضایی وارد پژوهش های فضایی شوند.
به گفته وزیر ارتباطات با چنین رویکردی زنجیره ای از آموزش، دانش و فناوری با نخ تسبیح پژوهشگاه فضایی ایجاد می شود و از این طریق پروژه های فضایی سازماندهی خواهد شد.
وی در خصوص طراحی و ساخت ماهواره های بیشتر در کشور، گفت: پیشرفت صنایع فضایی موجب توسعه سایر بخش های فناوری می شود، ضمن این که موجب افزایش رشد اقتصادی و بهره وری ها نیز می شود. از این رو ما هزینه های مربوط به بخش فضایی را هزینه کرد نمی دانیم، بلکه سرمایه گذاری است چرا که باعث بهبود شاخص های بهره وری در کشور خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :