آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 251896
تاریخ انتشار : 12 دی 1397 11:12
تعداد بازدید : 571

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

اخراج همه محصولات امریکایی از شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: در راستای دستور مرکز ملی فضای مجازی تمامی دستگاه های آمریکایی از شبکه ملی اطلاعات حذف شده و مسیریاب ها و سوییچ های سیسکو از هسته شبکه ملی اطلاعات جمع آوری شده است. امروز اعلام می کنیم که در کل شبکه ملی اطلاعات از هیچ محصول آمریکایی استفاده نمی شود.
undefined
فناوران- محمد جواد آذری جهرمی در آیین افتتاح پروژه ارتقای سه برابری هسته IP  شبکه ملی اطلاعات و رونمایی از بسته اقتصادی، حمایتی از کسب و کارهای خدمات ابری، میزبانی و شبکه توزیع محتوا درباره این پروژه، گفت: با افتتاحی که امروز انجام می شود هسته IP شبکه ملی اطلاعات از 6.8 ترابیت به 18 و نیم ترابیت برثانیه افزایش یافته است.
وی کاهش تاخیر بین استانی را یکی از ویژگی های 3 برابر کردن ظرفیت هسته IP  شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و افزود: تاخیر بین استانی از 41 میلی ثانیه به 36 میلی ثانیه کاهش پیدا می کند و این دستاورد بزرگی در این حوزه است.
آذری جهرمی افزایش قابلیت ارائه سرویس از 3 ترابیت بر ثانیه به بیش از 8 ترابیت بر ثانیه از ویژگی های دیگر این پروژه عنوان کرد و گفت: افزایش نقاط ارائه خدمات به مشتریان از 90 نقطه به 105 نقطه، تمرکززدایی و توجه به ملاحظات پدافند غیر عامل در طراحی شبکه، پایداری و اطمینان شبکه، طراحی و راه اندازی سیستم مدیریت و مونیتورینگ یکپارچه از قابلیت های دیگر انجام این پروژه در شبکه ملی اطلاعات است.
وی درباره بسته اقتصادی، حمایتی از کسب و کارهای خدمات ابری، میزبانی و شبکه توزیع محتوا که در این مراسم رونمایی می شود، افزود: بر اساس مدل اقتصادی که تهیه و تدوین شده است برای فراهم کنندگان خدمات ابری و خدمات محتوایی پرترافیک در دو شهر تبریز و شیراز فراخوان می شود که ظرفیت های مرکز داده ای شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات با 5 درصد تعرفه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات در اختیار این شرکت ها قرار می گیرد.
وی افزود: همچنین انتقال (ترانزیشن) بین مراکز داده تبریز و شیراز در لایه 2 تا مرکز داده IXP  تهران  و اتصال بین این IXP ها را با 90 درصد تخفیف در اختیار این شرکت ها و تولیدکنندگان محتوا قرار می دهیم و اتصال مشمولین این طرح به صورت مستقیم با IXP ها نیز به صورت رایگان انجام می شود که تاکنون امکان نداشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اقداماتی که در حوزه حداقل کردن اثرات تحریمی انجام شده است، گفت: با کشور ترکیه، آذربایجان و عمان توافقاتی داشتیم که ارتباطات به جای انتقال به کشورهای اروپایی به صورت منطقه ای مبادله شود و با کشورهای عراق، پاکستان، امارات نیز در حال مذاکره برای انجام این توافق هستیم.
وزیر ارتباطات به پیمان منطقه ای بین کشورهای ایران با ترکیه، آذربایجان و روسیه پرداخت و گفت: به دنبال یک پیمان منطقه ای بین این کشورها برای توسعه کسب و کارها در حوزه استارتاپی هستیم تا بتوانیم در این حوزه ظرفیت بین الملل خود را فعال کنیم و بازار خود را به دست آوریم.
وی با بیان ضرورت تدوین الزامات لایه های خدمات و محتوایی شبکه ملی اطلاعات، افزود: کسانی که در این حوزه به وظایف خود عمل نکرده اند صدای بلندتری در انتقاد از اقدامات انجام شده برای شبکه ملی اطلاعات دارند و برخی از دستگاه هایی که شبکه ملی اطلاعات را فقط در حد کلام می دانند و در عمل با وظایف خود آشنا نیستند بزرگ ترین مانع شبکه ملی اطلاعات در حوزه محتوا و خدمات هستند.

 سرمایه گذاری در حوزه سکوها
دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز با بیان این که امروزه در اوج تحریم ها اقتصاد دیجیتال رونق گرفته است، گفت: در شبکه ملی اطلاعات می خواهیم مستقل بمانیم اما بستگی دارد به اینکه چه سکوهایی را در اولویت قرار دهیم و از چه مدل تجاری استفاده کنیم تا بتوانیم سرویس بهتر و ارزان تر به مردم ارایه کنیم، اگر نتوانیم قدرت رقابت نخواهیم داشت.
ابوالحسن فیروزآبادی افزود: شبکه ملی اطلاعات یک کار اضافه بر کارهای وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت است که در کشور انجام می شود.
وی با بیان اینکه در کشورهای جهان شرکت های ارتباطات زیرساخت نقش سنگینی را به عهده دارند تصریح کرد: تولید، بازاریابی و نصب سیستم در سایر کشورها به عهده شرکت زیرساخت است بنابراین در این زمینه تلاش می کنند تا از سایر کشورها عقب نیفتند و ما نیز نمی توانیم به فضای مجازی بی‎تفاوت باشیم.
فیروزآبادی با بیان تحولات صورت گرفته در تکنولوژی تصریح کرد: در سه دهه اخیر حداقل سه نسل اینترنت تلفن همراه ایجاد شده است تا سال 2020 میلادی نسل پنج اینترنت تلفن همراه نیز به بازار وارد می شود.
وی تاکید کرد: در سال گذشته حملات سایبری حجم زیادی داشت و شهادت می دهم که وزارت ارتباطات و مرکز ماهر نقش درخشانی در زمینه شناسایی و مقابله ایفا کرده اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شاید وظیفه وزارت ارتباطات پیاده سازی دولت الکترونیکی نیست افزود: برای پیاده سازی دولت الکترونیکی هزاران راه و ذی نفعان مختلفی وجود دارد که هدف آن ایجاد استقلال، صیانت و امنیت است که بار اصلی آن (با تصویب شورای عالی فضای مجازی) به عهده وزارت ارتباطات است اگرچه انتقاداتی به این وزارتخانه مطرح می شود اما این به معنای نارضایتی نیست.
وی با بیان توسعه فضای مجازی تصریح کرد: در سال های گذشته ظرفیت پهن باند 1/2 میلیون بود و در پنج سال گذشته هیچ کسب و کار اقتصادی در فضای مجازی وجود نداشت اما امروزه در اوج تحریم ها اقتصاد دیجیتال رونق گرفته است بطوریکه 100 میلیون گوشی تلفن همراه در اختیار مردم است که حدود 60 تا 70 میلیون آن هوشمند هستند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره سکوها نیز توضیح داد: سکوها امروزه سیاستگذاران فضای مجازی و انحصاری هستند که می توانند سرویس های بهتر و ارزانتر را در اختیار افراد قرار دهند در حال حاضر دو تا سه سکو در کشور وجود دارد که در تلاش هستیم در 10 سال آینده این تعداد به 10 تا 12 سکوی انحصاری برسد البته در حوزه سکوها سرمایه گذاری زیادی انجام شده است.
فیروزآبادی افزود:  در تلاش هستیم تا در شبکه ملی اطلاعات مستقل باشیم اما بستگی دارد به اینکه چه سکوهایی را در اولویت قرار دهیم و از چه مدل تجاری استفاده کنیم تا بتوانیم سرویس بهتر و ارزان تر به مردم ارایه کنیم و اگر نتوانیم، از بین می رویم.
فیروزآبادی با بیان اینکه با توسعه پیام رسان های داخلی در این حوزه مستقل می شویم گفت: در حال حاضر ما 8–7 پیام رسان در کشور داریم که بخشی از ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده اند. در زمینه گسترش نفوذ پیام رسان ها نباید به وزارت ارتباطات انتقاد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :