آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 251647
تاریخ انتشار : 9 دی 1397 11:29
تعداد بازدید : 428

تکذیب فعال سازی 48ساعته کارت های بانکی

بانک مرکزی ادعای برخی شعب بانک ها مبنی بر فعال سازی کارت های بانکی ۴۸ ساعت بعد از صدور را تکذیب کرد.
undefined
ایبنا - بانک مرکزی در جهت جلوگیری از تخلفات کارتی بانکی، پولشویی و نقل و انتقالات پول بدون مشخص بودن مبدا و مقصد، چندی پیش مقرر کرد که میزان تراکنش های بانکی برای هر کارت بانکی در طول روز به سقف ۵۰ میلیون تومان تقلیل داده شود. پس از آن برای جلوگیری از تخلفاتی از جمله افتتاح حساب های متعدد و انتقال پول از طریق کارت های مختلف، تصمیم بر آن شد که سقف تراکنش های روزانه بانکی برای هر کد ملی ۱۰۰ میلیون تومان و برای هر کارت بانکی نیز تا ۵۰ میلیون تومان تعیین شود.
این تصمیم ها سبب شد که میزان نقل و انتقال پول از طریق کارت و تراکنش های بانکی کاهش یابد و به نوعی جلوی برخی تخلفات گرفته شود؛ اما روش جدیدی که متخلفان از آن استفاده می کنند، این است که با پرداخت مبلغی ناچیز به افراد کم اطلاع و افتتاح حساب به نام آن ها و درج مشخصات این افراد در بانک ها، کارت بانکی آن ها را در اختیار گرفته و با آن اقدامات غیرقانونی انجام می دهند. علاوه بر اینکه مردم باید در این زمینه با کسب اطلاعات کافی از در اختیار قرار دادن کارت بانکی خود به هر شخص ناآشنا خودداری کنند، یکی از لازمه های جلوگیری از تخلفات بانکی از طریق کارت، ساماندهی این کارت ها و ثبت تمامی اطلاعات آن ها در بانک مرکزی است.
اخیرا برخی شعب بانک ها اعلام کرده اند که بانک مرکزی ممکن است فعال شدن کارت های بانکی را ۴۸ ساعت پس از افتتاح حساب و درخواست کارت بانکی ازجانب مشتری امکان پذیر کند. به این ترتیب در صورتیکه بانک مرکزی به این تصمیم برسد، کارت های بانکی پس از درخواست صدور کارت جدید، تعویض کارت یا درخواست المثنی ازجانب مشتری صادر شده، اما ۴۸ ساعت پس از صدور فعال می شود.
ممکن است این اقدام از برخی تخلفات در شبکه بانکی جلوگیری کند، اما مشکلاتی را نیز برای مشتریان ایجاد خواهد کرد؛ در مقابل این ادعای شعب بانک ها، پیگیری ها از بانک مرکزی حاکی از آن است که برنامه ای در این خصوص وجود ندارد و بانک مرکزی فعال شدن کارت های بانکی، ۴۸ ساعت پس از صدور را تکذیب کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :