آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 250970
تاریخ انتشار : 25 آذر 1397 11:14
تعداد بازدید : 446

شفاف سازی درباره احراز هویت کاربران و مشکل «شاهکار» در فرودگاه امام(ره)

رییس سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد که برای اتصال به اینترنت نیاز به احراز هویت نخواهد بود.
undefined
فناوران- روز گذشته یکی از کاربران توییتر از امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات پرسید: «به نقل از شما آمده: هدف از راه اندازی و پیاده سازی این سامانه احراز اصالت سرویس گیرندگان است.
دقیقا چطور عمل می کند؟ آقای فیروزآبادی گفته بودند بدون احراز هویت امکان استفاده از اینترنت وجود ندارد. تایید می کنید؟»
ناظمی نیز در پاسخ گفت: احراز هویت (Authentication) سرویسی کلیدی برای شناسایی هویت کاربر در خدمات خاص و عمدتا مبتنی بر تراکنش است. این امر حداقل در ۳ سطح و متناسب با مقیاس تراکنش است: مبتنی بر شماره موبایل، مبتنی بر ابزار (Device) و مبتنی بر بایومتریک. فعلا ساده ترین سطح آن از طریق سامانه شاهکار است.
وی افزود: در سامانه شاهکار در صورت تمایل کاربر، از طریق چک کردن کد ملی ارسال شده و کد ملی دارنده موبایل، احراز هویت ساده انجام می شود.
اپلیکیشن ها می توانند بدون ذخیره سازی داده ها و با حفظ صیانت حریم خصوصی و تمایل کاربر چنین سرویسی از دولت دریافت کنند.
ناظمی ادامه داد: به این ترتیب سطح نخست از Know Your Customer یا  KYC برای سرویس دهندگان و اپلیکیشن ها از طریق این سامانه ایجاد می شود. خدمتی G2B که برای توسعه B2C ضروری و الزامی است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر این که احراز هویت ارتباطی به ورود به اینترنت ندارد گفت: شاهکار صرفا برای سامانه هایی است که: اپلیکیشن خدمات مالی یا درخواست هایی با پیامد مالی یا دریافت خدمات خاص است، ارائه می شود، بر اساس رضایت کاربر باشد. و اپلیکیشن اطلاعات را ذخیره نکند.
در ادامه این بحث مدیر فناوری اطلاعات فرودگاه امام خمینی برای رییس سازمان فاوا نوشت: متاسفانه سامانه شاهکار دمار از روزگار مسافران در اورده و مسافران خارجی که هیچ مسافران ایرانی نیز بسیار ناراضی هستند. پایین ترین شاخص رضایتمندی از خدمات فرودگاه دسترسی به اینترنت است. فرودگاه باید مستثنی شود خصوصا بعد از گذرنامه!
وی افزود: همکارانمان در تنظیم مقررات باید راهکاری ارایه دهند. هیچ جای دنیا چنین پیچیدگی هایی برای دسترسی به اینترنت در فرودگاه ها وجود ندارد. مگر دوستان سفر خارجی نمی روند؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :