آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249734
تاریخ انتشار : 26 آبان 1397 7:35
تعداد بازدید : 435

سهم فاوا از اقتصاد ایران 1/52 درصد شد

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات با ارایه گزارش حساب های ICT از بازار اقتصاد ایران، گفت: در سال ۹۱ سهم ارزش افزوده فناوری اطلاعات و ارتباطات ۱.۴۱ درصد از کل اقتصاد بود که در سال ۹۵ این رقم به ۱.۵۲ درصد افزایش یافت.
undefined
تسنیم - نیلوفر مراد حاصل در جلسه ارایه حساب های ICT در اقتصاد ایران که به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان های سراسر کشور برگزار شد با بیان اجرای طرح حساب های ICT در سال 95 گفت: در حالی که تا قبل از سال 92 از وضعیت این بازار در کشور گزارشی وجود نداشت، برای نخستین بار در سال 92 با آمارهای سال 91 گزارشی از وضعیت بازار ICT در کشور تهیه شد.
وی با بیان این که این گزارش با همکاری و تأیید مرکز آمار ایران انجام شده است، افزود: این آمار بر اساس حساب های کلان کشور تهیه شده و این امکان را می دهد تا وضعیت بازار ICT کشور را بتوانیم در مقیاس بین المللی با کشورهای مختلف مقایسه کنیم.
مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات ادامه داد: ستانده و اندازه بازار ICT در کشور در سال 95 بر اساس حساب های به دست آمده، 445 هزار میلیارد ریال است که در حدود 306 هزار میلیارد ریال این رقم مربوط به بخش مخابرات و 86 هزار میلیارد ریال نیز اندازه بازار فناوری اطلاعات است.
او درباره وضعیت متغیر هزینه های واسط نیز گفت: در بخش مخابرات هزینه های واسط در سال 95 مبلغ 147 هزار میلیارد ریال بود، به این معنی که با یک واحد هزینه، دو واحد درآمد عملیاتی داشتیم؛ در بخش ICT نیز با هزینه 232 هزار میلیارد ریالی، ستانده 445 هزار میلیارد ریالی به دست می آمد که تقریبا درآمد عملیاتی دو برابری را نشان می دهد.
وی حاصل ارزش افزوده بخش ICT در سال 95 را 212 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: درسال 91 سهم ارزش افزوده فناوری اطلاعات و ارتباطات 1.41 درصد از کل اقتصاد بود و در سال 95 این رقم به 1.52 درصد افزایش یافت.
وی در خصوص آمار کشورهای مختلف در حوزه ICT افزود: بر اساس این گزارش هر ساله سهم مخابرات از اقتصاد ICT این کشورها کم می شود و سهم فناوری اطلاعات افزایش می یابد که نشان می دهد بازار ICT ما نیز باید به همین سمت حرکت کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :