آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249682
تاریخ انتشار : 23 آبان 1397 12:43
تعداد بازدید : 331

تقاضای 20 میلیاردی برای ارتقای سوپرکامپیوتر امیرکبیر

رییس دانشگاه امیرکبیر گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارتقای سوپر کامپیوتر این دانشگاه پیشنهاد داده بود و در این راستا طرح ارتقای این سوپرکامپیوتر با مشارکت بخش خصوصی در دو هفته آینده تهیه و ارایه می شود.
undefined
وزارت ارتباطات - احمد معتمدی گفت: طراحی و ساخت سوپر کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر در سال 87 آغاز و در سال 90 با اعتباری بالغ بر دو و نیم میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، راه اندازی شد.
وی افزود: این سوپر کامپیوتر با سرعت بالای 80 ترابایت بر ثانیه یکی از سوپرکامپیوترهای قوی در زمان خود بود که در رتبه 103 دنیا قرار گرفت و برای کارهای علمی، طراحی های مختلف و محاسباتی استفاده می شود و تاکنون نیز در حال سرویس دهی است.
معتمدی با بیان اینکه عمر مفید سوپرکامپیوترها بیش از 5 سال نیست افزود: این طرح از پروژه های دولت دهم بود و باید هر ساله برای به روزرسانی و ارتقای آن بودجه ای در نظر گرفته می شد که متاسفانه از سال 90 اعتباری به این طرح تعلق نگرفت و از محل درآمد های این سوپر کامپیوتر هزینه های پرسنلی و نگهداری آن پرداخت می شود و تاکنون نیز این سوپرکامپیوتر خدمات مناسبی ارایه کرده است.
وی با بیان بازدید وزیر ارتباطات از این سوپرکامپیوتر و پیشنهاد وی برای به روزرسانی و ارتقای آن، افزود: طرح ارتقا و به روزرسانی این سوپر کامپیوتر در سال های گذشته تهیه و ارائه شده بود و با تاکید و پیشنهاد وزیر ارتباطات این طرح با توجه به شرایط اقتصادی کشور، دوباره به روزرسانی و در دو هفته آینده برای ارایه آماده می شود.
رییس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه دانش طراحی ساخت و ارتقای سوپر کامپیوترها در داخل کشور وجود دارد، گفت: اعتبار پیشنهادی مورد نیاز برای ارتقای سوپر کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر 40 میلیارد تومان است که امیدواریم نیمی از این مبلغ با همکاری وزارت ارتباطات و نیمی دیگر از ظرفیت های بخش خصوصی در این حوزه تامین شود.
وی با بیان اهمیت حضور بخش خصوصی در این پروژه، افزود: شرکت هایی از بخش خصوصی برای همکاری در این پروژه اعلام آمادگی کردند و با حضور این بخش در این پروژه به اقتصادی شدن این طرح کمک می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :