آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249674
تاریخ انتشار : 23 آبان 1397 12:24
تعداد بازدید : 381

در پنل تخصصی بلاک‌چین مطرح شد

پیاده سازی زنجیره بلوک ضروری است اما همه مشکلات را حل نمی کند

شهاب جوانمردی، مدیر عامل هلدینگ فناپ در بخش سخنرانی پنل تخصصی بلاکچین نمایشگاه تراکنش ایران با اشاره به تاثیر بلاکچین در موسسات مالی گفت: بلوغ دیجیتالی اولین موضوعی است که باید به آن پرداخته شود؛ در زمینه بلاک چین بیشترین سطح بلوغ را در بنگاه ها شاهد هستیم و پس از آن دولت ها باید دارای بلوغ نسبی و در نهایت مشتری نیاز به بلوغ کمتری داشته باشد.
undefined
فناوران- مدیرعامل هلدینگ فناپ گفت: در حال حاضر شاهد آن هستیم که ناگهان تکنولوژی جدید وارد گفت وگوها می شود و بلاک چین نیز این روزها وارد بورسِ صحبت ها در میان مردم عادی، کارشناسان و مسوولان دولتی شده و بسیاری فکر می کنند که زنجیره بلوک بسیاری از مشکلات کشور و سازمان ها را در حال حاضر و آینده ما رفع خواهد کرد.
جوانمردی با اشاره به تحول سیستم بانکی افزود: بانک ها با ادعای معرفی محصولات جدید و  پیاده سازی نسل جدید نظام بانکی عمدتاً تنها ذهن مردم را مشغول کرده اند؛ چرا که تحول نظام بانکی به معنای ایجاد بستر نوین در سیستم بانکی است؛ بانک ها برای تحقق تحول در نظام سیستم بانکی باید علاوه بر افزایش دسترسی و همکاری با بازیگران جدید از جمله فین تک ها، خدمات جدیدی را ارائه کنند که در نهایت، سرویس های جدیدی به بانک افزوده می شود.
به گفته مدیرعامل فناپ، بدون کامل شدن پازل خدمات و سرویس های نوین، تحول نظام بانکی تحقق پیدا نمی کند.
وی درباره کاربردهای بلاک چین و ترکیب آن با سایر فناوری ها گفت: زنجیره بلوک در بخش زیرساخت خدمات مالی می تواند کاربردهای متعددی داشته باشد و در این بخش، ترکیب هوش مصنوعی با بلاک چین و همچنین ترکیب اینترنت چیزها (IoT) با بلاک چین می تواند علاوه بر افزایش امنیت در پرداخت ها، تسهیلاتی فراهم کند.
جوانمردی خاطر نشان کرد:  هنوز در جامعه ما موضوع بلاک چین بیشتر به بحث رمزارزها و بیت کوین می پردازد، اما در همین بخش با استفاده از زنجیره بلوک می توان سرویس هایی را در بخش امنیت، مبارزه با پولشویی، یا سرویس های ویژه مالی ایجاد کرد که کاربردهای بیشتری دارد.
مدیرعامل هلدینگ فناپ تاکید کرد: برای استفاده از فناوری بلاک چین ضروری است تا سطح بلوغ سازمان ها، دولت و مشتریان ارتقاء یابد. 
 فرصت طلایی برای بانک ها
در ادامه، محمد صمدی در بخش سخنرانی سمینار بلاک چین با بیان این که پیش بینی های جهانی نشان از افزایش سهم بازار بلاک چین در اقتصاد جهانی دارد، اظهار داشت: بر اساس آمارهای جهانی پیش بینی شده است که 10 درصد از GDP جهان به بلاک چین اختصاص خواهد یافت؛ بلاک چین با تغییراتی در سیستم بانکی هزینه های بانک ها را کاهش می دهد و می تواند دگرگونی در بازار سرمایه و مالی ایجاد کند.
وی افزود: برآورد ها نشان از 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت زنجیره بلوک در زمینه بازار سرمایه دارد. بلاکچین کاربردهای متعددی دارد که از جمله آن ها باید به احراز هویت مشتریان اشاره داشت؛ این فناوری فرصتی طلایی برای بانک ها است.
صمدی با اشاره به ادعای دور زدن تحریم ها با استفاده از رمز ارزها گفت: برخی می گویند بیت کوین مشکل تحریم را رفع می کند؛ ارزهای رمزنگار صرفا می توانند پرداخت های خرد در بخش تحریم را رفع کنند و به عنوان مثال فناوری بلاک چین می تواند مشکل تحریم را با قابلیت ایجاد بانک کارگزار با توجه به وجود صدها شعبه بانک ایرانی در خارج از کشور رفع کند.

  همه مشکلات با بلاک چین رفع نمی شود
مسعود زمانی، مدیر سیستم ها و روش های شرکت فناپ در پنل سمینار بلاک چین که با حضور برخی از متخصصان این حوزه برگزار شد، گفت: تکنولوژی ابزار است و هدف محسوب نمی شود؛ بلاک چین نیز ابزار است و باید هدف از به کارگیری این تکنولوژی را بررسی کنیم. 
وی با اشاره به عدم رفع تمامی مشکلات نظام بانکی با به کارگیری بلاک چین گفت: فناوری زنجیره بلوک می تواند در نظام بانکی رشد ایجاد کند و بهره وری را بالا ببرد، اما بسیاری از فناوری های موجود نیز در سیستم بانکی به صورت کامل و پیشرفته پیاده سازی نشده که با آن ها می توان بسیاری از مشکلات موجود را رفع کرد.
زمانی تصریح کرد:  باید واقعیت در اکوسیستم بانکی کشور را قبول کنیم که وضعیت آن با کشورهای خارجی متفاوت است؛ بر همین اساس باید ابتدا بررسی کنیم که نظام مالی کشور چه مشکلاتی دارد و سپس باید ببینیم که بلاک چین و به معنای دیگر غیرمتمرکز شدن، کدام مشکلات نظام بانکی ما را حل می کند.
شهاب جوانمردی، مدیرعامل هلدینگ فناپ در بخش پنل این سمینار در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی وضعیت تصمیم گیری رگولاتور در خصوص فناوری های جدید گفت: باید بدانیم رگولاتور معمولاً همراه با کسب و کارها نیست و همین مساله باعث می شود تا تاریخ انقضاء برخی از تکنولوژی ها قبل از قانون گذاری به اتمام برسد.
چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران از 22 تا 24 آبان ماه در محل دائمی نمایشگاه های تهران، بوستان گفت وگو در حال برگزاری است؛ هلدینگ فناپ با حضور زیرمجموعه های خود از جمله فناپ پرداخت، داتین و پرداخت الکترونیک پاسارگاد در نمایشگاه تراکنش ایران حضور دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :