آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249567
تاریخ انتشار : 21 آبان 1397 11:18
تعداد بازدید : 711

شرط تکمیل پروژه GNAF تا سال 1400

پروژه ملی جی نف پس از آن که در گروه پروژه های اقتصاد مقاومتی قرار گرفت، به اهمیتی دو چندان دست یافت. این پروژه از آن جهت که نشانی های مکان محور را استاندارد کرده و با یونیک ساختن آدرس ها، قابلیت ایجاد سرویس های مختلف در قالب نشانی را فراهم می سازد دارای ویژگی منحصر به فردی است.
undefined
ستاد توسعه فناوری نانو - حسن جوادی مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی رفته در خصوص آخرین وضعیت این پروژه مهم که در حال حاضر در اولویت نخست شرکت پست و سایر ارگان های مرتبط قرار دارد گفت: پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی نظام ملی آدرس گزاری مکان محور (GNAF) از سوی شورای عالی فناوری اطلاعات در سال 94، سازماندهی و برنامه ریزی برای اجرای پروژه صورت گرفت و از سال 1395 پروژه به صورت پایلوت در پنج نقطه شهری مرکز استان شامل شهرهای تهران، مشهد، قم، قزوین و بوشهر به اجرا درآمد.
وی ادامه داد: البته شهر بوشهر به دلیل آماده نشدن نقشه های پارسل بندی از چرخه عملیات خارج شد. در چهار شهر دیگر، عملیات اتصال کدهای پستی به نقشه های رقومی پارسل بندی، استاندارد سازی نشانی و تشکیل پایگاه داده نشانی مکان محور به انجام رسید.
جوادی با بیان اینکه در حال حاضر پس از گذشت 2 سال از اجرای پروژه، عملیات اجرایی در 78 نقطه شهری کشور به انجام رسیده و سرویس های نشانی مکان محور در آنها راه اندازی شده است گفت: تا پایان سال به مجموعه شهرهای دارای نشانی استاندارد ملی و پایگاه مربوطه و چرخه سرویس دهی افزوده خواهند شد.
به گفته وی طبق برنامه ریزی های انجام شده، در صورت تأمین منابع مورد نیاز، این پروژه ملی تا پایان سال 1399 تکمیل و در کلیه نقاط شهری و روستایی به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پاسخ به مهمترین انتظارات در تحقق و اجرای پروژه GNAF گفت: با توجه به ملی بودن پروژه و ابعاد گسترده آن که باعث تعریف آن در رده پروژه های الویت دار اقتصاد مقاومتی شده است، پیاده سازی کامل آن منوط به چند شرط است از جمله همکاری بیشتر دستگاه های متولی تامین اطلاعات مانند سازمان نقشه برداری در بحث تامین و به روز رسانی نقشه، شهرداری ها در بحث نام گذاری محلات و معابر و همچنین نصب پلاک آبی ساختمانی، و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در بحث تامین به موقع منابع مالی مورد نیاز.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :