آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249411
تاریخ انتشار : 15 آبان 1397 11:20
تعداد بازدید : 732

پدر وب ادعا کرد:

فیس بوک و گوگل باید تقسیم شوند

تیم برنرز لی، پدر وب ادعا کرد که غول های فناوری نظیر فیس بوک و گوگل به حدی رشد کرده اند که در حال مسلط شدن به همه شرکت ها و انسان های جهان هستند و در نتیجه باید هر چه زودتر تقسیم شوند.
undefined
DailyMail- تیم برنرزلی، دانشمند کامپیوتر انگلیسی که در سال ۱۹۸۹ وب را اختراع کرده، از وضعیت کنونی اینترنت و عدم محافظت از اطلاعات شخصی و همچنین استفاده از شبکه اجتماعی به منظور نفرت پراکنی اظهار ناامیدی کرد و گفت که شرکت های فناوری سیلیکون باید به شرکت های کوچک تری تقسیم شوند؛ مگراینکه تغییراتی در ایجاد وضعیتی جدید و کاهش نفوذ آنها ایجاد شود.
انقلاب دیجیتال از دهه 1990 در تعداد بسیاری از شرکت های فناوری داخل خاک آمریکا ایجاد شده و به حدی رشد یافته است که هم اکنون قدرت مالی و فرهنگی بالاتری حتی نسبت به کشورهای مستقل دارند. 
این دانشمند 63 ساله در یک مصاحبه اعلام کرد: زمانی که یک شرکت در حوزه ای غالب می شود، طبیعی است که دیگر هیچ شرکتی نتواند با آن رقابت کند و در نتیجه آن، نمی تواند تعادل لازم را در بازار ایجاد کند. همین امر خطر انحصارطلبی برخی شرکت ها را به شدت بالا می برد.
پدر وب اعتقاد دارد که سرعت ابتکار در عرصه تکنولوژی در سراسر جهان اجازه این کاهش را می دهد، اما باید این اقدام در جریان تحول در بازار تکنولوژی صورت پذیرد و نه کاهش میزان قدرت رقابت.
تیم برنرزلی گفت: اینکه شرکت های کوچکی پدیدار شوند و برای شرکت های بزرگ مشکل ایجاد کنند، اتفاق مطلوبی نیست. در نتیجه باید تغییری اساسی در بازار ایجاد کرد و توجه کاربران را به دیگر گزینه های موجود جلب کرد. نخستین مثال هال شرکت های اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک هستند که جمعا ارزش بازاری معادل 7/3 تریلیون دلار دارند که این مبلغ را می تواند با تولید ناخالص داخلی آلمان به عنوان یک کشور صنعتی در سال گذشته مقایسه کرد. 
برنرز لی معتقد است که رسوایی کمبریج آنالیتیکا برای بسیاری نقطه آغاز تحولی مجدد از جمله فیس بوک بود. ظاهرا عذرخواهی مدیر اجرایی فیس بوک پس از رسوایی کمبریج آنالیتیکا و تعهد به تلاش برای حفاظت از اطلاعات کاربران برای برنرز–لی کافی نبوده و پدر تکنولوژی وب معتقد است شبکه های اجتماعی هنوز برای انتشار نفرت استفاده می شوند.
وی گفت: هنگامی که قطره ای از عشق، دوستی و محبت را در توییتر می گذاریم خیلی زود در این فضا حل و ناپدید می شود، اما زمانی که نقطه ای از نفرت در آن به اشتراک گذاشته می شود احساس می کنیم با سرعتی بسیار زیاد انتشار می یابد و من در اینجا سوال می کنم که آیا این به دلیل آن است که توییتر تنها به عنوان یک واسطه ساخته شده است؟
برنرزلی شخصی است که نخستین بار ایده شبکه یا mesh را –زمانی که در مرکز تحقیقات فیزیک اروپا یا سرن مشغول به کار بود– برای وب ارایه داد و در نهایت در سال ۱۹۹۰ وب جهان گستر برای این ابزار ارتباطی انتخاب شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :