آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249361
تاریخ انتشار : 14 آبان 1397 11:25
تعداد بازدید : 610

جاسوسی از لپ تاپ های اپل غیرممکن شد

اپل مدعی شده است که تراشه امنیتی که در نسل جدید رایانه های مک بوک ۲۰۱۸ بکار برده است، شنود مکالمات را از طریق میکروفون لپ تاپ ناممکن می سازد.
undefined
ایسنا - شرکت اپل در جریان برگزاری رویداد رونمایی از محصولات جدیدی اعم از مک بوک پرو و مک بوک ایر ۲۰۱۸ به تشریح قابلیت های این محصولات و امکاناتی که به واسطه بکارگیری تراشه های امنیتی موسوم به T2 در آنها بوجود آمده است، ادعا کرده است که شنود و جاسوسی از اطلاعات رد و بدل شده کاربران از طریق میکروفون های این لپ تاپ های جدید بدین ترتیب غیرممکن شده است. چراکه این تراشه های امنیتی از حافظه داخلی، داده های مربوط به اثر انگشت کاربران و قسمت های دیگر این لپ تاپ ها به خوبی حفاظت می کند و به هکرها و مجرمان سایبری که قصد دارند بدون اجازه کاربران به اطلاعات آنها دسترسی و نفوذ پیدا کنند، امکان جاسوسی و شنود مکالمات را نخواهد داد.
این تراشه امنیتی به قابلیتی مجهز است که میکروفون دستگاه را در مواقع لزوم از لحاظ سخت افزاری قطع می کند و این بدان معناست پس از بستن و خاموش کردن دستگاه، ارتباط میکروفون با سایر قسمت های لپ تاپ از لحاظ فیزیکی نیز قطع می شود.
بر اساس گزارش سایت The Verge، اپل در این خصوص این چنین می گوید: وقتی ارتباط میان میکروفون با سایر بخش ها به صورت سخت افزاری قطع می شود، دیگر هیچ یک از نرم افزارها قادر نخواهند بود با میکروفون لپ تاپ ارتباط برقرار کنند و این امر امکان شنود مکالمات و جاسوسی از کاربران را به صفر می رساند.
البته همواره یکی از جنجالی ترین موضوعاتی که کاربران و کارشناسان را نگران کرده است، دوربین لپ تاپ است که ممکن است این امکان را به هکرها بدهد که بدون اجازه آنها از زندگی روزمره و مکالماتشان فیلم و عکس برداری کرده و به عبارتی دیگر جاسوسی کند.
با اینکه اپل درباره امکان قطع دسترسی هکرها به دوربین از طریق این تراشه امنیتی چیزی نگفته است، اما بسیاری از کاربران امیدوارند که در آینده ای نزدیک تراشه های امنیتی جدیدی در دستگاه های الکترونیکی بکار گرفته شود تا دسترسی به دوربین نیز همچون میکروفون به صورت سخت افزاری قطع و مسدود شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :