آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 249024
تاریخ انتشار : 2 آبان 1397 8:30
تعداد بازدید : 1161

فراکسیون فضای مجازی در مجلس تشکیل شد

احسان قاضی زاده هاشمی رییس فراکسیون فضای مجازی با اعلام موجودیت این فراکسیون با ۷۱ عضو، گفت: مجلس طرحی برای واگذاری زیرساخت اینترنت و فضای مجازی به نیروهای مسلح ندارد.
undefined
فارس - نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی از اسفند ماه سال گذشته به صورت ویژه به موضوع فضای مجازی ورود پیدا کرد و با برگزاری جلسه غیرعلنی 4 ساعته به صورت خاص به حوزه فضای مجازی پرداخت.
وی افزود: با توجه به اینکه فضای مجازی تأثیر بسیار مهمی در حوزه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و آثار آن را حتی می توان در بحران اخیر ارزی مشاهده کرد؛ مجلس ابتدا تصمیم گرفت که ضمن تشکیل یک کمیسیون ویژه برای حوزه فضای مجازی و همچنین تشکیل کمیته ای در ذیل کمیسیون فرهنگی با عنوان کمیته فضای مجازی با تعداد 4 نماینده فعالیت خود را آغاز کند اما با توجه به اهمیت این فضا فراکسیونی متشکل از 71 نماینده مجلس با حضور نمایندگانی از کمیسیون های مختلف تشکیل شد.
نماینده مردم فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد ورضویه در مجلس یادآور شد: فراکسیون فضای مجازی یک فراکسیون همه جانبه نگر به فضای مجازی است و ارتباطات خوبی را با شورای عالی فضای مجازی و همچنین قرارگاه ویژه فضای مجازی در نیروهای مسلح برقرار کرده است. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر است فراکسیون فضای مجازی در دو عرصه ورود جدی داشته باشد، اول اینکه در حوزه تقنینی شاهد این هستیم که در اکثر کشورهای دنیا بیش از 15 تا 20 قانون در این حوزه وجود دارد اما قوانین موجود در ایران تنها 4 قانون است. قاضی زاده هاشمی ادامه داد: پیشرفت ها در عرصه فضای مجازی قانونگذار را ناچار به تطبیق مسایل فضای مجازی با مشکلات جامعه می کند و در این زمینه نیاز است برای جرایمی که در کشور رخ می دهد، قوانین ما پاسخگوی نیاز این فضا باشد. وی افزود: در مسایل اقتصادی موضوعاتی مانند وجود هکرها، نفوذ در شبکه های بانکی و سرقت های اینترنتی وجود دارد که موضوعات حقوقی و تقنینی در این حوزه کاملا متفاوت از سایر حوزه ها است.
رییس فراکسیون فضای مجازی مجلس درباره طرحی در خصوص واگذاری زیرساخت اینترنت و فضای مجازی به نیروهای مسلح گفت: چنین طرحی در حال حاضر در مجلس مطرح نشده البته بحثی در خصوص فضای فرکانسی در کشور مطرح شده است که بر این اساس سیاست گذاری به این شکل است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسوول آن است اما در فضای اینترنت طرحی در مجلس مطرح نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :