آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 248990
تاریخ انتشار : 1 آبان 1397 10:39
تعداد بازدید : 128

با دستور معاون اول رییس جمهوری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

وزارت ارتباطات موظف به تهیه گزارش آثار تحریم ها در حوزه فاوا شد

معاون اول رییس جمهوری صبح دیروز در شصتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواستار تفاهم ملی در همه سطوح برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات شد.
undefined
فناوران- جهانگیری در این جلسه گفت: همه دستگاه ها بايد با هماهنگي شرايط لازم براي دستيابي به هدف 5/1 درصد از توليد ناخالص ملي كه در برنامه ششم توسعه به عنوان سهم فاوا تعيين شده است را فراهم آورند.
معاون اول رييس جمهور بر استفاده از ظرفيت هاي فاينانس و تعامل با صندوق توسعه ملي براي دريافت منابع مورد نياز توسعه اين بخش تاكيد كرد و افزود: وزارتخانه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي و سازمان برنامه و بودجه به منظور تدوين راهكارهاي مورد نياز جهت سرمايه گذاري در حوزه زيرساختي با تكيه بر منابع درآمدي شركت هاي وابسته هماهنگي لازم را انجام دهند.
وی همچنين از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات خواست که گزارشي از آثار تحريم ها در اين حوزه و راهكارهاي پيشنهادي براي ارايه در جلسه سران قوا ارايه كند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حاشیه این جلسه گفت: امروز بسته ای ۱۴ بندی به تصویب رسید که بخشی از آن به موضوع فضایی و فناوری اطلاعات در زمینه تسهیل کسب و کارهای نوپا مربوط بود. ​
وی افزود: در پنج سال اخیر با همکاری بخش خصوصی و دولتی در این حوزه حدود 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که 30 درصد مربوط به دولت است و 70 درصد آن را بخش خصوصی انجام داده است.
آذری جهرمی با بیان اینکه حجم بازار در سال گذشته ۳۶ هزار میلیارد بوده و پیش بینی ما برای امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: بنابود امسال دولت بصورت مستقیم ۶۴۰۰ میلیارد تومان از ۴۰ هزار میلیارد را برای هزینه ها تامین کند و برای سال جاری پیش بینی ما رسیدن به این میزان است اما تلاطم پیش روی بازار ارز حوزه توسعه را کند می کند و اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم با این نرخ رشد ارز قابل دستیابی نیست.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه درآمد حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات صددرصد ریالی اما بخش اعظم هزینه های آن ارزی است، خاطرنشان کرد: این موضوع نیاز به ورود بخش دولتی برای تسهیلات دارد. بخش اول این است که هزینه های توسعه را در کشور کم کنیم که بخشی از آن شامل مالیات اپراتورها و هزینه های گمرکی می شود. ضمن اینکه دولت و شرکت مخابرات ایران هم سهم دارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :