آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 248915
تاریخ انتشار : 30 مهر 1397 8:25
تعداد بازدید : 59

بر اثر تعدیل نیروهای کار در بازارهای آی‌تی اتفاق افتاد

فروشندگان کامپیوتر پشت فرمان اسنپ و تپ سی

تعدیل نیروهای کار در صنف آی تی و به بیانی کوچک سازی کسب و کارهای این حوزه، موجب شده است که بسیاری از افرادی که سابق بر این جزو فعالان این صنف به حساب می آمدند، اگر سرمایه ای داشتند در حوزه های دیگری سرمایه گذاری کنند و اگر جزو کارمندان شرکتی و فروشگاهی بودند، حالا یا به شغل های کاذب روی آورده اند یا به امید ردیافت حقوق بیکاری، دست روی دست گذاشته و بیکاری پیشه کرده اند.
undefined
مریم عسگری
به گفته فعالان صنف آی تی، تعدیل نیرو در شرایط فعلی که روند قیمت ها به صورت مداوم صعودی است و از سویی شرکت ها نیروی کار نمی پذیرند، باعث بروز مشکلات بسیاری برای فعالان سابق این صنف شده است.
در این باره علی کوه خواه یکی از فعالان بازار کامپیوتر می گوید: تعداد بسیار زیادی از فروشندگان بیکار شده بازارهای کامپیوتر در خوشبینانه ترین حالت، امروز راننده تاکسی اینترنتی شده و از این طریق کسب درآمد می کنند؛ اما گروه بزرگی هم بیکار مانده و برخی نیز به دستفروشی یا مشاغل کاذب روی آورده اند.
وی می گوید: در شش ماه اخیر به طور متوسط هر فروشگاه 2 فروشنده را تعدیل کرده است و شرکت های فعال نیز دست کم یک سوم از پرسنل خود را از کار بیکار کرده اند.
کارشناسان می گویند که به طور حتم این اتفاق بار اضافی بر دولت است و افرادی که بیکار شده اند، حالا برای دریافت حقوق بیکاری، باری روی شانه دولت به حساب می آیند. آنها می گویند که دولت برای مشکل بیکاری این افراد چاره ای بیندیشد. مهدی بکایی یک کارشناس و فعال بازار نیز در این زمینه می گوید: بدون شک شرایط نامساعد بازارهای کامپیوتر موجب شده است که شرکت و فروشگاه ها تصمیم به تعدیل نیرو بگیرند. زیرا در شرایطی که بارها در انبارهای گمرک مانده و مدیران برخی از شرکت ها نیز در بند هستند، چگونه می توان حقوق و دستمزد پرسنل را پرداخت کرد. یکی دیگر از فعالان این صنف نیز با بیان این مطلب که شرایط بازار کامپیوتر روز به روز وخیم تر می شود می گوید: تا زمانی که روند عرضه و تقاضا در بازارهای کامپیوتر متعادل نشود وضعیت به همین منوال است و نمی توان امید بهبود اوضاع، چه برای خریداران از نظر ورود محصولات جدید و چه برای فعالان بازار از نظر رونق بازار و اشتغالزایی داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :