آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 248706
تاریخ انتشار : 25 مهر 1397 7:7
تعداد بازدید : 61

احیای کارت سوخت در مجلس بررسی می شود

به گفته رییس کمیسیون انرژی مجلس، این کمیسیون تصمیم گرفته نخستین نشست خود در هفته آینده را به موضوع فعال سازی کارت هوشمند سوخت اختصاص دهد تا مباحث کارشناسی آن در ابعاد مختلف بررسی شود.
undefined
فناوران-  فریدون حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت احیای کارت سوخت گفت: قرار است در این نشست افزون بر موضوع مرتبط با کارت هوشمند سوخت، راهکارهای مقابله با قاچاق سوخت و ترویج فرهنگ صحیح مصرف در جامعه نیز بررسی می شود.
براساس گزارشی که وزارت نفت منتشر کرده است، وی در ادامه با اشاره به اختلاف قیمت بنزین در داخل و کشورهای همسایه افزود: با توجه به تفاوت قیمت داخلی بنزین با قیمت این فرآورده در کشورهای همسایه، استفاده دوباره از کارت هوشمند سوخت از قاچاق آن جلوگیری و حتی مصرف بنزین را نیز مهار می کند.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که درباره موضوع احیای کارت هوشمند سوخت در نشست مشترک مسوولان دولتی و روسای کمیسیون ها بحث و بررسی شد گفت: کمیسیون انرژی مجلس تصمیم گرفت نخستین نشست خود در هفته آینده را به موضوع فعال سازی کارت هوشمند سوخت اختصاص دهد تا مباحث کارشناسی آن در ابعاد مختلف بررسی شود.
حسنوند با تاکید بر این که تاکنون تصمیمی برای افزایش قیمت سوخت گرفته نشده است، گفت: مباحث افزایش قیمت شایعه ای بیش نیست.

 بنزین دو نرخی می شود
هدایت الله خادمی دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس از شنیده های خود برای زمان احیای کارت سوخت در 2 تا 3 ماه آینده خبر داد و به تسنیم گفت: شنیده ها حاکی از آن است که دستور 2 نرخی شدن قیمت بنزین هم به دستگاه های ذیربط صادر شده است.
نماینده مردم ایذه و باغملک با بیان اینکه احتمالا ظرف 2 الی 3 ماه آینده کارت سوخت احیا شده و قیمت بنزین 2 نرخی شود گفت: براساس این طرح یک نرخ بنزین (قیمت فعلی) و با سهمیه مشخص عرضه می شود و یک نرخ با قیمت آزاد برای کسانی که مصرف بیشتری دارند، عرضه می شود.
کارت سوخت در یک قدمی احیا
با وجود اظهارنظرهای بعضا ضدونقیض از تعیین قیمت بنزین، احتمال این که این بررسی ها تا پایان ماه جاری به نتیجه برسد و اجرای طرح استفاده مجدد از کارت سوخت از پایان مهرماه اجرا شود، وجود دارد. البته هنوز از سوی دولت ابلاغیه ای در این راستا صادر نشده است.
ظرف مصرف بنزین کشور پر شده است، قاچاقچیان ۱۰لیتر بنزین را لب مرز پاکستان ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می کنند، روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین فقط به افغانستان قاچاق می شود که معادل یک دهم مصرف روزانه کشور است. میانگین مصرف بنزین کشور با ثبت رکوردی بی سابقه در نخستین ماه تابستان ۹۷، درپی افزایش روزانه ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتری نسبت به خردادماه، به ۹۱ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در روز رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸,۵ درصد رشد نشان می دهد، این رقم در دوره مشابه سال گذشته ۸۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه بود. این نشان می دهد باید برای جلوگیری از هدررفت منابع کشور فکری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :