آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 246202
تاریخ انتشار : 11 مهر 1397 12:47
تعداد بازدید : 416

آبان ماه در همایشی دو روزه

نقش فناوری اطلاعات در تحقق اهداف سند چشم انداز بررسی می شود

پیگیری همایش های بررسی تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله ایران، بعد از سال هایی که مغفول مانده بود؛ بار دیگر در دستور کار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته و در نخستین همایش پس از یک دوره طولانی فترت، فناوری اطلاعات به عنوان موضوع محوری انتخاب شده است.
undefined
فناوران- نشست خبری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران» دیروز با حضور فریدون وردی نژاد، رییس همایش، امیرهمایون حیدری، دبیرکل، محمدحسین پاشنه طلا، دبیر علمی و مهدی پشتکوهی، دبیر اجرایی این همایش برگزار شد.
در ابتدای این نشست، فریدون وردی نژاد مشاور رسانه ای رییس دفتر ریاست جمهوری و رییس این همایش، به تشریح اهداف آن پرداخت. 
به گفته وی، فناوری اطلاعات عامل مهمی در کمک به ایجاد شفافیت، پیشگیری از فساد و پاسخگو کردن سیستم هاست و هر چه این صنعت در کشور رشد کند، نتیجه اش را در رشد قانون پذیری، اطلاح ساختارها و هوشمندسازی ارکان حکومت خواهیم دید.
وردی نژاد در مورد دلیل برگزاری این همایش به اهمیت فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: فناوری اطلاعات در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، سلامت، خدمات، در بخش نرم افزار و سخت افزار و تولید محتوا، اصلاح روش ها و فرایندها در سطح دولت و بخش های خصوصی نقش زیادی دارد.
 او در ادامه به شرح اهداف اصلی برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: این همایش به سهم خود کمکی برای حکمرانی راهبردی کشور خواهد بود که در آن تمام ظرفیت های عمومی، دولتی و مردمی به کار گرفته شوند. چابک سازی سیستم حکومتی برای ایجاد تسهیلات لازم برای همکاری در زمینه هایی هم چون صنعت، کشاورزی و کار بنگاهی از اهداف دیگر این همایش است.
به گفته وردی نژاد انتظار می رود با برگزاری این همایش به چابک سازی سیستم رسمی و حاکمیت کشور، تقویت همکاری و هم افزایی میان بخش خصوصی و دولتی، کمک به تکریم ارباب و رجوع در سیستم های دولتی و اهمیت دادن به حقوق شهروندی در زمینه اختیارات، چارچوب ها و امکانات موجود، روان سازی امور و تقویت و توسعه زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها و حذف روابط درون سازمانی و تقویت ضوابط مفید کمک شایانی شود.
او افزود: به کمک فناوری اطلاعات در بسیاری از کشورها رابطه میان حکومت و مردم تسهیل شده است و به کمک آن روابط مناسبی میان بنگاه های اقتصادی، سمن ها و بنگاه های مردم نهاد به وجود آمده که نتیجه آن توسعه و هم افزایی است.
وی گفت: فناوری اطلاعات در تحقق اهداف و چشم اندازها امکان این را به وجود می آورد که با تصریح دانش، علم و ارتباطات به چابک سازی و تحرک همه بخش های جامعه کمک شده و ظرفیت و امکانات به صورت محسوس تری نمایان شود.
امیر همایون حیدری، دبیر کل همایش هم در سخنانی گفت: سابقه این همایش به سال ۱۳۸۴ بازمی گردد. در همین سال سند چشم انداز افق ایران ۱۴۰۴ به تصویب رسید و به سران قوا ابلاغ شد. رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام که مرحوم آیت الله هاشمی بودند، دستور دادند سالانه همایشی با هدف رصد کردن میزان تحقق اهداف سند چشم انداز در بخش های مختلف اقتصادی کشور تشکیل شود.
حیدری افزود: دو سال پیاپی این همایش در سالن اجلاس سران با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی و وزرا و بیش از 1200 نفر از فعالان اقتصادی داخلی و خارجی برگزار شد اما بعد از سال ۸۵ با رویکرد دولت نهم و دهم سند چشم انداز کمرنگ یا غایب شد.
به گفته وی، در سال 1395 پس از امضای برجام، دستور برگزاری مجدد این همایش و پرداختن دوباره به سند چشم انداز داده شد و این در حالی بود که بیش از نیمی از عمر 20 ساله سند چشم انداز گذشته بود و کمتر از 20 درصد اهداف تاکنون به دست آمده است.
حیدری در ادامه گفت: قرار بود سند چشم انداز در چهار برنامه پنج ساله محقق شود که تقریبا دو برنامه چهارم و پنجم آن تمام شده است. اکنون بر سر برنامه ششم هستیم و در هر چهار برنامه رشد اقتصادی 8 درصد برای کشور پیش بینی شده است. اما عملا میانگین رشد اقتصادی پس از انقلاب اسلامی 4/2 درصد بوده است؛ در حالی که در 19 سال منتهی به انقلاب اسلامی،  میانگین رشد اقتصادی کشور 8/8 درصد بوده است.
به گفته وی، در جلساتی که برگزار شد، شورای عالی برای این نشست شکل گرفت و قرار بر این شد با توجه به شکاف ایجاد شده در مورد اجرای سند چشم انداز و اینکه ما باید با اجرای درست این طرح، رتبه اول منطقه می شدیم، اولین نشست پس از این سال ها به موضوع نقش فناوری اطلاعات در افق ایران ۱۴۰۴ اختصاص یابد.
او افزود: این همایش صرفا یک همایش علمی و آموزشی نخواهد بود. درواقع این همایش یک رخداد علمی و اقتصادی است و انتظار می رود راهکارهای مناسبی از این همایش حاصل شود که به دولتمردان کمک کند دقیق تر و چابک تر به سمت اهداف ۱۴۰۴ حرکت کنند.
محمدحسین پاشنه طلا، دبیر کمیته علمی همایش نیز، رویکرد این همایش را بررسی مواجهه فعال ایران با پدیده تحول دیجیتال خواند و گفت: در سال های گذشته، فناوری اطلاعات به عنوان عامل توانمندساز شناخته می شد؛ اما امروز نقش این فناوری تحول آفرینی است؛ به این معنی این فناوری به صنایع و بخش های مختلف وارد می شود و شکل آنها را تغییر می دهد و ما را به سوی صنعت 4.0 می برد.
وی با بیان اینکه در دوره حاکمیت فناوری اطلاعات به سر می بریم، افزود: در این دوره مهم ترین رابطه ای که باید برقرار کنیم؛ رابطه با حاکمیت تکنولوژی است. حاکمیت در ایران نیز به این نتیجه رسیده که اگر می خواهد به اهداف سند چشم انداز دست بیابد، یکی از مهم ترین ابزارهایی که در اختیار دارد، فناوری اطلاعات است.
به گفته وی تاکنون در ایران شاهد برخوردی واکنشی با تکنولوژی بوده ایم و همیشه صورت مساله را پاک کرده ایم. امروزه بحث تحول دیجیتال در دنیا مطرح است و می خواهیم با برگزاری این همایش به مواجهه فعال ایران با این پدیده کمک کنیم.
او در ادامه در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی خبرنگاران درباره دستاورد همایش  گفت: این همایش برای ایجاد آگاهی و به منزله یک تلنگر در مسیر توسعه کشور برگزار خواهد شد و خروجی آن ممکن یک سری پروژه هم باشند که خاستگاه اجرایی آن ها بخش دولتی یا خصوصی باشد. در واقع  معرفی صاحبان طرح به صاحبان سرمایه در این همایش انجام می شود.
همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران» تحت نظارت دفتر ریاست جمهوری در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷در محل مرکز همایش های جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.
قرار است تعدادی ازمهمانان خارجی نیز در این همایش شرکت کنند تا ضمن ارایه سخنرانی، زمینه معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری بین المللی در فناوری اطلاعات نیز فراهم شود.
همچنین نمایشگاهی نیز در کنار این همایش تدارک دیده شده که به نمایش توانمندی های شرکت ها و استارت آپ های فناوری اطلاعات اختصاص خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :