آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243492
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1397 9:0
تعداد بازدید : 539

مقابله با تحریم محور جلسات وزیر ارتباطات

در روزهایی که تحریم ها بر اقتصاد کشور سایه افکنده است، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مقابله با آثار این تحریم ها، ضمن ملاقات با بخش خصوصی و هم فکری با آنها، از سازمان ها و شرکت های تابعه خواست کمیته بین الملل خود را فعال کنند.
undefined
فناوران - بیست روز پیش بود که معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که این وزارتخانه بسته اجرایی ویژه ای برای عبور از شرایط تحریم ارایه کرده است. به گفته سیروس موثقی در این بسته اجرایی چالش های پیش رو در پنج محور بررسی و برای هر محور راهکارهایی تهیه شده که پس از تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی، عملیاتی می شود.
محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز خردادماه امسال از اتخاد تدابیر لازم برای بی اثر یا کم اثر کردن تحریم های آمریکا در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد. وی 22 تیرماه نیز از تدوین 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامع خبر داد که بسته دوازدهم آن به تدوین راه کارهای ویژه مقابله با تحریم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص دارد.
اکنون خبرهای جدید تری از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مقابله با تحریم ها شنیده می شود.

 دیدار با بخش خصوصی 
در یکی از این خبرها دیروز و در دیدار اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نحوه مواجهه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تحریم ها در دستور کار قرار گرفت.
همچنین در این دیدار از سوی اعضای هیات مدیره نظام صنفی در مورد موانع کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات به خصوص در حوزه امنیت فناوری اطلاعات، مشکلات مربوط به تایید نمونه های آزمایشگاهی، افزایش هزینه قراردادهای جاری، تاخیر در روال ثبت سفارش و ترخیص کالا و تخصیص ارز، مباحثی مطرح و از سوی طرفین مورد تبادل نظر قرار گرفت.
در پایان باتوجه به پیشنهادهای ارایه شده مقرر شد با کار مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه ای موضوعات مشترک پیگیری شود.
 دستور فعال شدن کمیته های بین الملل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین دیروز در شورای فنی این وزارتخانه با بیان اینکه وزارت ارتباطات باید در مجامع و عرصه های بین الملل ابتکار عمل را در دست داشته باشد، گفت: باید کمیته بین الملل در سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات فعال شود و هماهنگی حضور فعالانه در مجامع بین المللی توسط این کمیته ها صورت گیرد. محمد جواد آذری جهرمی با بیان عضویت ایران در مجامع بین المللی چون ITU، WSIS و UPU و ضرورت حضور فعالانه در این مجامع گفت: وزارت ارتباطات در این مجامع باید با برنامه و راهبرد حضور پیدا کند و ابتکار عمل را در دست داشته باشد تا به اهداف خود در این حوزه برسد.
براساس گزارش روابط عمومی این وزارتخانه، وی با بیان این که در گذشته حضور در مجامع بین المللی حوزه ICT بیشتر بر مبنای دفاعیات بناشده بود، افزود: در فعالیت های بین المللی نباید همچون ورزش، فناوری تحت تاثیر سیاست قرار گیرد بنابراین از ظرفیت های موجود در پیشگیری و محکوم کردن چنین رفتارهایی باید استفاده کرد و در کنار آن راه اندازی پیمان های منطقه ای را به صورت جدی باید پیگیری کنیم.
آذری جهرمی با بیان تک قطبی شدن حرکت بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات جهان به سوی آمریکا، گفت: البته مابقی کشورها تلاش هایی را آغاز کرده اند و ایران نیز می تواند با راه اندازی ظرفیت های دوجانبه و منطقه ای از این ظرفیت بهره ببرد که نیاز به حضور فعالانه در این عرصه دارد.
عضو کابینه دولت دوازدهم موضوع تحریم را از دیگر موضوعات مورد اهمیت در حوزه بین المللی دانست و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حقوق بین الملل ضعف جدی دارد و باید رویکرد جدیدی را در این بخش پیش بگیریم تا در پیگیری حقوقی تحریم ها متناسب با آن واکنش نشان دهیم.
وزیر دولت دوازدهم با بیان این که یکی از شاخص های مدنظرم برای انتخاب مدیرکل امور بین الملل وزارت ارتباطات داشتن تجربه در این عرصه بود گفت: کمیته بین الملل در سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات باید فعال شود و گذشته از فعالیت های عادی تجاری، هماهنگی حضور فعالانه در مجامع بین الملل توسط این کمیته ها صورت گیرد.
وزیر ارتباطات با بیان این که نباید به حوزه بین الملل به عنوان یک کار لوکس یا لجستیک نگاه شود، گفت: باید متناسب با رویکرد فعالانه نفرات متخصص درحوزه بین الملل دیده شود و تیم سازی صورت گیرد و ضمن فعال کردن امور بین الملل سازمان نظام صنفی و استفاده از ظرفیت آنها، کار موثر و تاثیرگذاری را انجام داد تا متناسب با حجم تهدیداتی که متوجه ماست از ظرفیت های موجود بهره ببریم. آذری جهرمی همچنین در مورد عضو جدید موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: انصافا با آمدن جناب سراییان سازمان فناوری اطلاعات نظم و نسخ خوبی برای پیگیری و نظارت و کنترل و گزارش دهی پیدا کرده است و باید ایشان را با استفاده از ظرفیت های تمام وقت تری کمک می کردیم.
وی با بیان اینکه بعد از انتقال ضریب توسعه از شرکت زیرساخت به سازمان فناوری اطلاعات، حجم فعالیت ها نسبت به قبل بسیار بیشتر شده است، افزود: بر همین اساس با صلاحدید آقای سراییان تصمیم گرفتیم در هیات عامل این سازمان جوانگرایی صورت بگیرد و نیروی تازه نفسی بتواند در اجرای بخشی از مسوولیت ها به ایشان کمک کند. وزیر ارتباطات با بیان این که 92 درصد صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات خصوصی سازی شده است گفت: اپراتورها و کسب و کارهای نوپا هم اکنون در خارج وزارت ارتباطات هستند و لازم است با انجام پژوهشی نقشه راهی برای تعاملات هوشمندانه طراحی کنیم.
وزیر ارتباطات در این جلسه با اهدای لوح قدردانی از تلاش ها و زحمات حسین ملک در دوران تصدی مسوولیت امور بین الملل تشکر کرد و به مهدی آهویی به عنوان مدیرکل جدید امور بین الملل وزارت ارتباطات خوش آمد گفت. 
همچنین آذری جهرمی در این جلسه سجاد فلاح را رسما به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات معرفی کرد.
بر اساس این گزارش حسین ملک با حکم رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات به عنوان معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :