آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243241
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1397 10:8
تعداد بازدید : 443

دو هزار سایت و کانال فروش دارو تعطیل شدند

رییس سازمان غذا و دارو گفت: بازار دارو در فضای مجازی غیر قانونی است و در یک سال گذشته حدود 2 هزار سایت و کانال مجازی در رابطه با فروش دارو در اینترنت تعطیل شده اند.
undefined
ایرنا - غلامرضا اصغری درباره بازار مجازی دارو و فروش دارو در اینترنت افزود: این بازار وجود دارد، ولی غیرقانونی است؛ وقتی با چنین چیزی مواجه می شویم به محض اطلاع، به پلیس فتا منعکس می کنیم و این سایت ها تعطیل می شوند. همه نوع دارو در این فضاها فروخته می شود و هر سال با پیگیری سازمان غذا و دارو حدود 2 هزار سایت و کانال مجازی فعال در حوزه دارو تعطیل می شوند.
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که گردش مالی این بازار چقدر است گفت: ارزیابی مشخصی درباره گردش مالی این نوع داروها وجود ندارد اما معمولا این موارد از طریق شبکه های ماهواره ای تبلیغ شده و در داخل کشور نیز زنجیره تامین آن توسط برخی افراد در داخل کشور شکل می گیرد و حتی می گویند که دارو را در منزل تحویل می دهند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا کسی با مصرف این داروها دچار مشکلاتی شده است گفت: تاکنون گزارشی درباره فوت ناشی از مصرف این داروها به سازمان غذا و دارو گزارش نشده است.
اصغری درباره احتمال ورود داروهای احتکار شده به بازار افزود: داروهای تاریخ گذشته یا تقلبی هیچ وقت به سیستم توزیع دارویی کشور در داروخانه ها وارد نمی شود. زیرا دارو یکی از منضبط ترین سیستم های توزیع را دارد. وقتی دارویی وارد یا تولید می شود، کد می گیرد و به سیستم توزیع رسمی وارد می شود. یعنی مشخص است چه میزان دارو وارد شده و به سیستم پخش داده شده و حتی چه کسی آن را مصرف کرده است. بنابراین از ابتدا تا انتها می توان روند عرضه دارو را کنترل، نظارت و رصد کرد.
وی افزود: اگر دارویی خارج از سیستم توزیع مثل مرزها یا قاچاق، وارد کشور شود دیگر به سیستم توزیع رسمی وارد نمی شود و ممکن است از روش های غیررسمی مثل فضای مجازی توزیع شود. این داروها ممکن است در جاهایی مثل ناصرخسرو و حاشیه داروخانه ها فروخته شوند. البته این قبیل داروها معمولا در فهرست دارویی کشور قرار ندارند و اصولا داروهای مخدر، جنسی، دوپینگ ورزشی و غیره دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :