آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243231
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1397 1:35
تعداد بازدید : 686

بسته وزارت فاوا برای عبور از تحریم تدوین شد

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عبور از شرایط تحریم، بسته اجرایی تهیه و تدوین کرده است.
undefined
فناوران - با توجه به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و نوسانات نرخ ارز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اقدامی دیرهنگام اما مهم، بسته اجرایی ویژه ای برای عبور از شرایط جدید را در دستور کار خود قرار داد.
سیروس موثقی روز گذشته درباره این بسته اجرایی توضیح داد: در این بسته چالش های پیش رو در پنج محور بررسی و برای هر محور راهکارهایی تهیه شده که پس از تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی عملیاتی می شود.
به گفتی موثقی ورود کالاهای واسطه برای توسعه و نگهداری شبکه، جابجایی و انتقال ارز و افزایش قیمت تمام شده محصول و خدمات بخش ICT سه محور از 5 محور این بسته هستند. موضوعی که بارها از سوی بخش خصوصی درباره آن هشدار داده شده است. برای نمونه برخی از اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای در نشستی مطبوعاتی در نمایشگاه الکامپ اعلام کردند که در عمل امکان واردات کالا را ندارند و مراحل اداری واردات طولانی شده است. موضوعی که می تواند آسیبی جدی هم به کسب و کارهای حوزه فاوا و هم اقتصاد کشور وارد 
کند.
از سوی دیگر دبیر سندیکای صنعت مخابرات نیز در همان نشست اعلام کرد که تا زمان ثبات اقتصادی و مشخص شدن وضعیت واردات کالا به کشور، از اعضای خود خواسته است در هیچ مناقصه بزرگی شرکت نکنند.
با این حال صرف واژه واردات تجهیزات برای نگهداری شبکه هنوز روشن نیست که آیا صرفا درباره اپراتورهای بزرگ این بسته اقدام می کند یا کل نیازهای کشور را دربر خواهد گرفت.
محور دیگر بسته وزارت ارتباطات برای عبور از تحریم ها تامین زیرساخت های ارایه خدمات فضایی است. درباره خدمات فضایی، با تغییر رییس سازمان فضایی ایران در دولت دوازدهم، تاکید زیادی روی توسعه اقتصادی این حوزه صورت گرفته اما تاکنون خروجی مشخصی این موضوع نداشته است.
محور پنجم نیز تغییر ترکیب سهامداری اپراتورهای ارتباطی است. از یک سو با عرضه سهام اپراتورها، امکان جذب سرمایه از طریق بورس و ادامه سرمایه گذاری در این حوزه فراهم می شود و البته از سوی دیگر شاید بالاخره به سال ها انتظار برای ورود ایرانسل به بورس پایان داده شود.
براساس این گزارش معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره جزییات این بسته گفت: تعدیل نرخ ارز در قراردادهای پیمانکاری، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و بورس برای تغییر ترکیب سهامداری اپراتورهای مخابراتی غیردولتی بر اساس مصوبات و مجوزهای اخیر صادره از نهادهای بالادستی و حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان کالا و خدمات با کیفیت داخلی، از مهمترین راهکارهای ارایه شده برای تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: این بسته اجرایی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، همکاری دستگاه های تابعه و بهره گیری از توان کارشناسی و نخبگان بخش خصوصی حوزه ICT، تدوین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :