آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243159
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1397 23:2
تعداد بازدید : 830

سامانه اعلام نتایج تشعشع در دسترس مردم قرار گرفت

سامانه آنلاین انتشار نتایج اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی دو شهر تهران و شیراز روی پایگاه اینترنتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه اندازی شد.
undefined
فناوران - بر اساس قانون حفاظت در برابر تشعشعات بر عهده سازمان انرژی اتمی و وظیفه اندازه گیری سطح تجمعی تشعشعات رادیویی به عهده سازمان تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
بر همین اساس و طبق وعده قبلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سامانه آنلاین اعلام وضعیت اندازه گیری تشعشعات مذکور در تهران و شیراز رونمایی شد.
وزارت ارتباطات اعلام کرده است که از اظهار نظرها و تحلیل های کارشناسی متخصصان درباره موضوع تشعشعات رادیویی استقبال می کند و در صورتیکه اعضای شوراهای اسلامی شهرها یا شهرداران کلان شهرها درخواست مشابهی داشته باشند، بررسی و اقدام می شود.
حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات در این باره گفت: دستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی تشعشعات در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز راه اندازی شده که میزان تشعشعات فرکانسی از ۳۰۰ کیلوهرتز تا ۱۸ گیگاهرتز را اندازه گیری و گزارش می کند و مردم می توانند نتایج اندازه گیری ها در نقاط مختلف را به صورت بر خط مشاهده کنند.
وی با بیان این که مکان یابی سامانه های اندازه گیری براساس شاخص های مختلفی مانند تراکم جمعیت، زمان پرتوگیری، وجود افراد حساس در مکان هایی مثل بیمارستان ها، مدارس و مهدکودک ها، سرای سالمندان، شیرخوارگاه ها و ... انجام شده گفت: براساس استاندارد کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یونساز (ICNIRP) و همچنین استاندارد ملی ایران (کد ۸۵۶۷۵)، کمترین آستانه پرتوگیری امواج الکترومغناطیسی، ۲۸ ولت بر متر است که در این سامانه به صورت خط چین قرمز در نمودار مناطق مختلف مشخص شده است. معاون وزیر ارتباطات گفت: براساس قانون، متولی حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی صرفاً اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی را انجام داده و نتایج را برای ارزیابی و تائید به سازمان انرژی اتمی ارسال می کند.
فلاح با بیان این که از نظرات کارشناسی متخصصان این حوزه و همچنین مسوولان شهرهای مختلف کشور استقبال می کنیم درباره راه اندازی این سامانه ها در سایر شهرها اظهار کرد: سامانه های ثابت اندازه گیری شدت میدان امواج الکترومغناطیسی و مشاهده نتایج آن به صورت بر خط، به تدریج در سایر کلانشهرها نیز راه اندازی خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :