آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242180
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1397 1:54
تعداد بازدید : 754

رییس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس اعلام کرد:

طرح دو فوریتی حذف مجوزها به صحن می آید

رییس کمیسیون کسب وکارهای اینترنتی مجلس از کاهش تعداد مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب و کار جدید از 140 مجوز به 30 مجوز خبر داد و گفت: این تعداد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال به کمتر از 10 مجوز کاهش می یابد.

ستاد خبری الکامپ 24- پروانه مافی، رییس کمیسیون کسب وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی دیروز در نشستی خبری در واکنش به گلایه صاحبان کسب وکارهای نوپا از تعدد اخذ مجوز، گفت: در یک بررسی جامع از چالش های پیش روی کسب و کارها به 16 چالش مشترک رسیدیم که مهم ترین آنها تعدد مجوز بود که اتفاقا از مهم ترین عوامل در بی انگیزه کردن کارآفرینان است. وی از سازمان نظام صنفی رایانه ای بابت مشارکت و همراهی در این کار مطالعاتی تشکر کرد و گفت: در نتیجه این بررسی مشخص شد که در برخی کسب و کارها تا 140 مجوز برای راه اندازی فعالیت مورد نیاز است که این آمار بسیار عجیب بود و اکنون این عدد به 30 مجوز کاهش یافته و تا پایان سال 97 به کمتر از 10 مجوز می رسد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره خسارت شرکت های فناوری در اثر بی ثباتی نرخ ارز، گفت: تاثیر بی ثباتی نرخ ارز بر فراکسیون اشتغال مجلس در این باره تلاش هایی داشته است که هم اکنون مشکل صنف نرم افزار تا حد زیادی حل شده اما مشکلات بخش سخت افزار هنوز باقی مانده است. رییس کمیسیون کسب وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز صحبت هایی در این باره با وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای داشته ام، گفت: امیدواریم در قالب کمیسیونی 3 طرفه بتوانیم مشکلات بخش سخت افزار را نیز پیگیری و رفع کنیم.
 ارایه طرح حذف تمامی مجوزهای راه اندازی کسب و کار
مافی همچنین از پیشنهاد حذف صدور مجوز و جایگزین کردن ضوابط به جای آن، توضیح داد: طرحی 2 فوریتی با امضای 91 نماینده مجلس برای بهبود وضعیت تولید و اشتغال و حذف مجوزها مطرح کرده ایم که معتقدم غوغایی در اشتغال ایجاد خواهد کرد. مافی گفت: براساس این طرح، هیچ مجوزی نباید برای راه اندازی کسب و کار جدید وجود داشته باشد و تنها ضوابطی در نظر گرفته شود که هر کس آن ضوابط را داشته باشد مجاز به فعالیت باشد؛ مانند بسیاری از کشورها که شروع فعالیت طی 48 ساعت و با پذیرش ضوابطی امکان پذیر است. به گفته وی، مجوزی که توسط افراد داده شود محلی برای ایجاد رانت خواهد بود.
وی در پاسخ به اینکه همان طور که از راه اندازی کسب و کارهای جدید حمایت می شود باید بر فعالیت آنها نیز باید نظارت شود تا یک تخلف دوبار اتفاق نیفتد، گفت: نظارت وجود دارد؛ برخی تخلف ها آنقدر کم و نادر هستند که می توان گفت اصلا نیست و از این رو نباید به کسب و کارهای جدید بیش از حد سخت گیری شود به ویژه در شرایط فعلی اقتصادی که این کسب و کار باری را از دوش مردم برداشته اند. از سوی دیگر نباید با حمایت افراطی از کسب و کارهای اینترنتی، کسب و کارهای سنتی را رها کنیم زیرا آنها پایه های اشتغال هستند.
این  نماینده مجلس همچنین درباره فیلتر شدن اخیر برخی کسب وکارهای اینترنتی گفت: هر بار بحث فیلترینگ مطرح شده تعدادی از نمایندگان جلسه گذاشته اند و مخالفت کرده اند و این نشان می دهد افرادی به این موضوع حساس هستند؛ اما گاهی مسایل پیچیده تر است؛ شبی که اطلاعیه فیلترینگ برای این کسب وکارها صادر شد از فردای آن روز موضوع را با جزئیات دنبال کردم و متوجه شدم آنها نیز تخلفی داشته اند و این طور نبوده که مقام قضایی بدون دلیل برخورد کرده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :