آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242031
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1397 9:16
تعداد بازدید : 921

دبیر شورای عالی فضای مجازی پس از نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

بحثی درباره فیلترینگ توییتر و اینستاگرام در شورا مطرح نیست

نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

فناوران - رمضان علی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره این نشست گفت: با توجه به گزارش های ارایه شده زیرساخت های دولت الکترونیک توسطی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شده است.
وی افزود: این روزها یکی از مباحث مطروحه شفافیت، جدی گرفتن دولت الکترونیکی و  تسریع در انجام اقدامات  است که می تواند از فسادهایی که در حال حاضر ایجاد شده جلوگیری کند. 
به گزارش خانه ملت، رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دولت الکترونیکی در برنامه پنجم و ششم توسعه مطرح بود و در حال حاضر نیز این بحث ادامه دارد، گفت: با توجه به اینکه در قانون آمده است که هر شش ماه یکبار گزارشی از روند اجرای دولت اکترونیکی ارایه شود و همچنین  برای اینکه مشخص شود در چه مرحله ای از اجرای دولت الکترونیکی هستیم، امروز نشستی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فضای مجازی و معاون سازمان امور استخدامی برگزار شد.
نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس با بیان اینکه با توجه به گزارش های ارایه شده زیرساخت های دولت الکترونیکی توسط وزارت ارتباطات فراهم شده است، گفت: مباحث بعدی در خصوص دولت الکترونیکی احصاء و تعریف فرآیندها، احصاء و شناسنامه دار کردن خدمات،  محتوا، هماهنگی و اتصال دستگاه ها به مرکز ملی تبادل اطلاعات است.
وی با تاکید بر اینکه باید تمامی دستگاه ها، نهادها و قوای سه گانه به مرکز ملی اطلاعات متصل شوند، عنوان کرد: بخش عمده ای از خدمات مشخص و شناسنامه دار شده اند و بخش باقی مانده خدمات نیز باید شناسایی شوند و دستگاه ها نیز باید با مرکز ملی اطلاعات ارتباط برقرار کنند و داده های خود را در اختیار این مرکز قرار دهند.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش داده شده برخی از دستگاه ها به صورت جزیره ای عمل می کنند و به مرکز ملی اطلاعات متصل نشده اند گفت: قطعا شفاف سازی اطلاعات می تواند به کاهش چشمگیر فسادها و سوءاستفاده های موجود کمک کند، به عنوان مثال سایت ثبت سفارشات به مرکز ملی اطلاعات متصل است؛ اما گمرک به صورت جزیره ای عمل می کند. 
رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه مقرر شد در مدت زمان دو هفته گزارش کاملی از وضعیت احصا، شناسه دار کردن و استانداردسازی خدمات و همچنین دستگاه های متصل به مرکز ملی اطلاعات ارایه شود گفت: امیدواریم آیین نامه اجرایی که توسط شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تهیه شده و در شورای عالی فضای مجازی قرار دارد مصوب و به همه دستگاه ها ابلاغ شود تا به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

 شورای عالی فضای مجازی دخالتی در فیلترینگ ندارد
اما یکی از داغ ترین خبرهای دیروز، اظهارنظر دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره رفع فیلتر تلگرام و توییتر و فیلتر اینستاگرام بود.
در ماه های اخیر، فیلتر تلگرام، احتمال فیلتر اینستاگرام و وعده رفع فیلتر توییتر به یکی از اخبار داغ و مناقشات میان قوه قضاییه و وزارت ارتباطات بدل شده است. در این بین به نظر می رسید شورای عالی فضای مجازی می تواند این وضعیت را از حالت بن بست در بیاورد.
بالاخره روز گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی سکوت خود را شکست و اعلام کرد که این شورا هیچ بحثی درباره فیلترینگ یا رفع فیلتر نداشته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی دیروز گفت: شورای عالی فضای مجازی تاکنون در رابطه با بازشدن توئیتر و یا بسته شدن اینستاگرام هیچ بحث و بررسی نداشته است.
ابوالحسن فیروزآبادی در حاشیه حضور در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: شورای عالی فضای مجازی برای پیام رسان ها مصوبه ای دارد که این مصوبه در حال اجرا است. فعلا به طور خاص در این مصوبه راجع به شبکه اجتماعی اینستاگرام بحثی مطرح نشده است.
وی گفت: البته از گذشته تاکنون، ماه ها و سال هاست که مردم و نخبگان بعضا در مورد بازشدن یا بسته شدن پیام رسان ها صحبت هایی می کنند اما شورای عالی فضای مجازی تاکنون در رابطه با بازشدن توئیتر و یا بسته شدن اینستاگرام هیچ بحث و بررسی نداشته است.
فیروزآبادی درباره تلگرام نیز گفت: در مورد تلگرام هم بحث به همین صورت است. فیلتر تلگرام یک تصمیم قضایی بوده که اتخاذ شده و از آنجایی که ما رویکردمان خروج از انحصار تلگرام بوده، با تصمیم قضایی، این بحث خروج از انحصار محقق شد.
وی در پاسخ به این سوال که ممکن است با تحقق خروج از انحصار، احتمال رفع فیلتر تلگرام نیز وجود داشته باشد؟ گفت: اگر خدمات داخلی پایداری برقرار شود احتمال تجدیدنظر وجود دارد که البته این موضوع به عهده قوه قضاییه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :