آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241822
تاریخ انتشار : 30 تیر 1397 0:5
تعداد بازدید : 384

معاون نوآوری و فناوری وزارت فاوا:

زمینه تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری در کشور فراهم است

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زمینه تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری فراهم شده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته است.

ایرنا - نصرالله جهانگرد در چهارمین رویداد رایانش ابری در سالن همایش پژوهشگاه ارتباطات فناوری اطلاعات با بیان این که حلقه خوبی در این زمینه شکل گرفته است، افزود: هرچند ظرفیت های علمی در این زمینه در سایر دانشگاه ها هم وجود دارد اما دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پیشرو و الگویی موفق در این زمینه است و شرکت های کامپیوتری با آنها در تماس بوده و انجمنی هم در این زمینه راه اندازی کردند.
وی به همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) با شرکت های رایانه ای پرداخت و گفت: طبیعتا اپراتورها و شرکت کاربری هم اگر در این حلقه، کار خود را توسعه دهند، تبدیل به کنسرسیومی می شوند که همه در آن نقش دارند و در ضمن همکاری، در ارایه سرویس، کیفیت و بازاریابابی با هم رقابت می کنند.
جهانگرد ادامه داد: تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری یکی از الگوهای موفق خواهد بود و می توانیم آن را به سایر مجموعه ها هم تعمیم دهیم.
وی با بیان این که حوزه تکنولوژی جدید IT جنبه اقتصادی و هم اقتدار دارد گفت: به همین دلیل، هر قدر ظرفیت های بومی رشد پیدا کند، شاهد درآمدزایی، اشتغال و ثروت آفرینی خواهیم بود و این امر به تعامل سازی برای احاطه بر قلمرو داده ای کشور هم منجر 
می شود. 
معاون وزیر ارتباطات و اطلاعات افزود: به همین دلیل توسعه فعالیت این شرکت ها از جنبه حاکمیت بسیار حیاتی است و ما خوشحال هستیم که بخش خصوصی در این حوزه ها خیلی خوب رشد می کند.
وی، با بیان این که توان دانشی نیروهای ما خوب است و باید بتوانیم در سطح ارائه سرویس هم این توانایی را به کار گیریم، تصریح کرد: دیتا هم مانند برق، آب و گاز در جریان زندگی مورد استفاده قرار می گیرد و دسترسی به دیتا ضرورت خدمات عمومی پایه است که دولت هم باید در پیاده سازی، این موضوع مهم را تسریع کرده و از آن حمایت کامل کند.
وی ادامه داد که دولت باید تاخیر در این موضوع را پیگیری کند و لازم است بسترهای آن را به عنوان یک خدمت زیر بنایی در کشور فراهم کرد و همچنین به عنوان روندی راهبردی در نظر گرفته شود. 
وی ادامه داد: اگر از این موضوع غفلت کنیم، دچار خسارت های بزرگی در موضوعاتی مانند اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حنی سلامت خواهیم شد. 
جهانگرد سایر وظائف دولت در این زمینه را حمایت کامل و جدی، پیاده سازی قواعد رگولاتوری درست، اعمال ضوابط امنیتی صحیح در پلتفورم های شبکه ای، پیش بینی قواعد حقوقی برای حفظ حریم خصوصی کاربران و مشتریان و فرهنگ سازی و اشاعه آن در سطح عمومی برشمرد.
وی با بیان اینکه پیگیری برای تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری حزو تکالیف مجموعه ما نیز هست، ادامه داد: این فعالیت عمدتا از طریق پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) توسعه پیدا می کند. در حمایت از شرکت ها هم انواع حمایت های مالی و بنگاهی را داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :