آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241461
تاریخ انتشار : 19 تیر 1397 22:59
تعداد بازدید : 718

رییس کنفدراسیون صادرات ایران مطرح کرد:

نکات مثبت و منفی بازار ثانویه ارز

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه بخشنامه جدید واردات در مقابل صادرات دارای نکات مثبت و منفی است، گفت: با توجه به 2 برابر بودن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی نسبت به تقاضا ممکن است نرخ اظهارنامه های صادراتی به قیمت واقعی نرسد.

فارس- محمد لاهوتی در مورد بخشنامه جدید واردات در مقابل صادرات با بیان اینکه  اگرچه این بخشنامه حاوی نکات مثبتی است، اما نگرانی هایی هم دارد، گفت: بعد از ابلاغ بخشنامه ارزی دولت  از سه ماه پیش تاکنون،  نمایندگان بخش خصوصی،  نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان اقتصادی همگی بر این اعتقاد بودند که  سیاست جدید ارزی  دولت نمی تواند پاسخگوی تمام تقاضاها باشد و ارز 4200 تومانی نه تنها تبدیل به رانت می شود بلکه باعث می شود، تولیدات  برخی صنایع اصلی کشور به دلیل عدم امکان دستیابی به منابع ارزان قیمت کاهش یابد. 
وی افزود: همچنین الزام صادرکنندگان به ارایه ارز حاصل از صادرات به قیمت 4200 تومان در سامانه نیما در صورتی که قیمت ارز در بازار غیر رسمی 2 برابر عدد مذکور بود مشکلات صادرکنندگان را افزایش داده بود. 
لاهوتی با بیان اینکه پذیرش دولت مبنی بر اینکه سیاست الزام آور بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به قیمت 4200 تومان را نباید ادامه داد، خوشحال کننده است، گفت: علاوه بر این  عرضه ارز در بورس هم مشکلاتی را بر مشکلات فعلی اضافه می کرد بنابراین بخشنامه جدید واردات در مقابل صادرات این مسایل را حل کرده است. 
لاهوتی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با توجه به ابلاغ بخشنامه جدید واردات در مقابل صادرات،  تقاضا برای ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان توسط واردکنندگان بیش از ارایه اظهارنامه های صادراتی توسط صادرکنندگان باشد، گفت: بررسی کالاهای گروه 3 نشان می دهد که این گروه از تنوع کالایی چشمگیری برخوردار نیست، ضمن اینکه حجم واردات گروه کالایی 3 در خوشبینانه ترین حالات حدود 5.5 میلیارد دلار خواهد بود در صورتی که حجم 20 درصد صادرات  غیرنفتی کشور در بدبینانه ترین حال بالغ بر 10 میلیارد دلار خواهد بود. 
وی افزود: بنابراین  عرضه 2 برابری ارز صادراتی و تقاضای 50 درصدی واردات، نرخ های اظهارنامه صادراتی به نرخ واقعی خود هم نخواهد رسید. 
رییس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص پیشنهاد بخش خصوصی برای ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به واردکنندگان گروه سوم کالایی گفت: ما معتقد بودیم که اولویت دوم کالاهای وارداتی هم در صورت نیاز امکان استفاده از ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان غیرنفتی را داشته باشند.لاهوتی گفت:  ارز صادراتی ارزی روان، خالص و کم هزینه و پرسرعت برای استفاده در واردات است و واردکنندگان با توجه به مشکلاتی که برای تخصیص ارز در ماه های اخیر وجود داشت،  علاقه‎مند به استفاده از ارز حاصل از صادرات هستند. وی گفت: در صورتی که واردکنندگان کالاهای گروه دوم کالایی هم می توانستند از این محل ارز خود را تامین کنند آنگاه در این بازار عرضه و تقاضای واقعی بوجود می آمد و قیمت واقعی کشف می شد، اما در دستورالعمل اخیر این موضوع دیده نشده و تنها اولویت 3 کالایی می تواند برای واردات از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی استفاده کند. 
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی 2 تا 2.5 برابر تقاضا است گفت: ادامه این روند ممکن است صادرات را با چالش مواجه کند، زیرا از یک طرف صادرکننده ملزم به برگرداندن ارز است و از طرفی نرخ ارز واقعی نخواهد بود که این موضوع قیمت تمام شده کالای صادراتی را بالا می برد. وی با بیان اینکه باید فعالیت صرافی های مجاز اعلام شود، گفت: تا خرید و فروش فیزیکی ارز در صرافی های مجاز صورت نگیرد خرید و فروش ارز در کوچه و پس کوچه ها کماکان ادامه خواهد داشت و قیمت ارز در این بازار تعیین کننده قیمت مواد اولیه، قیمت کالا و قیمت تمام شده تولید و صادرات خواهد بود. لاهوتی اظهار داشت: لذا تا زمانی که آن بازار غیررسمی ارز وجود دارد این سیاست ها نتیجه مطلوب خود را نخواهند داشت و قیمت ارز کاهش نمی یابد. رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: اگر بازار غیررسمی با شرایط خاص و نظارت دقیق به رسمیت شناخته شود و اجازه فعالیت صرافی های مجاز داده شود، آنگاه این بسته کامل شده و می تواند تاثیر خود را در واقعی شدن قیمت ارز در بازار نشان دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :