آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241450
تاریخ انتشار : 20 تیر 1397 9:34
تعداد بازدید : 1077

با آغاز به کار سامانه جامع روابط کار

قراردادهای کار ثبت الکترونیکی می شود

ثبت نام در سامانه جامع روابط کار از امروز با مراجعه کارگران و کارفرمایان به دفاتر پیشخوان دولت آغاز می شود. این سامانه وسیله ای برای ثبت قراردادهای مستمر و غیر مستمر است.

تسنیم- سامانه ثبت قراردادهای کار که به عنوان هسته اصلی سامانه جامع روابط کار محسوب می شود، که در این راستا قرار است موجبات مدیریت و نظارت بر تنظیم روابط کار، تعیین و بازتعریف مقررات کار حاکم بر جامعه کار را فراهم کند. مطابق وعده ها قرار است  از فردا ثبت نام در سامانه جامع روابط کار آغاز شود.  کارگران و کارفرمایان  برای ثبت نام باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.
اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با اعلام به آغازبه کار سامانه جامع روابط کار گفت: ثبت نام این سامانه از امروز(چهارشنبه) در دفاتر پیشخوان دولت فعلا در تهران انجام خواهد شد و کارگران می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و دریافت کد کاربری وارد سامانه شوند.
وی گفت: این سامانه از روز چهارشنبه برای دفاتر پیشخوان در دسترس خواهد بود و بعد از ثبت نام نخستین نفر در این سامانه در دسترس عموم قرار می گیرد.ثبت نام فعلاً در تهران به مدت یک هفته انجام خواهد شد و بعد از آن در 4 استان سمنان، اردبیل، قزوین و البرز راه اندازی می شود.
 اما سوالات متعددی در این زمینه برای کارگران وجود دارد. علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به ابهامات این سامانه می گوید: قول راه اندازی این سامانه تا به امروز چندین بار جابه جا شده است و عمده ترین دلایل این تاخیرها تلاش مسئولین این امر در جهت کاهش هرچه بیشتر نواقص احتمالی اجرای طرح بوده، که در این زمینه چندین جلسه نیز با حضور ما به عنوان نماینده کارگران برگزار گردیده ،ونواقص مشاهده شده نیز مرتفع شده است.
وی درباره اینکه چرا کارگران باید برای ثبت نام به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند گفت: با توجه به اینکه افراد در این سامانه قادر خواهند بود عملیات مختلف از جمله ثبت شکایت و... انجام دهند، برای شناسایی اولیه وجهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی برای یک نوبت و دریافت رمز ورود به سامانه موضوع احراز هویت کاربران نکته ای بود که برای این مورد دفاتر پیشخوان دولت به عنوان مرجع احراز هویت انتخاب گردیده است .
خدایی در پاسخ به سوال دیگر آیا افراد برای انجام امور درون سامانه از جمله ثبت شکایت یا هرگونه عملیات باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند گفت: خیر مراجعه به این دفاتر فقط یکبار وبرای احراز هویت صورت می گیرد وپس از آن هر فرد قادر خواهد بود از طریق دستگاه فردی خود وارد سامانه بشود.
نماینده کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به اینکه آیا تشکل های کارگری در این مورد نقش اجرایی ندارند؟ کارگران به تنهایی می توانند از سامانه استفاده کنند امادر مورد ثبت شکایات و مشاوره تشکل های کارگری می توانند همکاری کنند.
 وی درباره مزایای این سامانه گفت: همانگونه که بارها توضیح داده شده مدت هاست پیگیر اجرای تبصره ماده 10قانونکار در مورد الزام کارفرمایان به ثبت قراردادها در ادارات کار به عنوان عامل بازدارنده قراردادهای سفید امضا بوده ایم که اولین کارکرد مورد انتظار ما اجرای این تبصره مهم ماده 10 قانون کار است. البته این سامانه می تواند مزایای دیگری از قبیل کاهش هزینه ها وصرفه جویی در وقت را برای افراد ذینفع در پی داشته باشد.
خدایی ادامه داد: همچنین در اجرای تبصره 1 ماده 7 قانون کار (تعیین سقف مدت برای قرارداد در کارهای غیر مستمر) این سامانه وسیله ای برای ثبت قراردادها و کنترل آنها خواهد بود و مهمترین کارکرد آن می تواند برای اولین بار در کشور مرجع آماری دقیقی از وضعیت بازار کار ،قراردادها، و... داشت.
وی بیان کرد: باتوجه به اینکه این سامانه در ابتدا به صورت پایلوت در استان تهران وچند استان دیگر اجرا خواهد شد انتظار می رود فعالین کارگری با دقت نسبت به کنترل ورصد مشکلات آن و انعکاس آنها اقدام کنند تا اصلاحات لازم صورت پذیرد. در آینده این سامانه در کلیه موارد روابط کار و تعاون و... خدمات خود را ارائه خواهد داد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: باتوجه به اینکه انتظار می رود اجرای موفقیت آمیز این طرح مشکلاتی را از کارگران در حوزه روابط کار حل کند از این طرح حمایت میکنیم و امیدواریم مسئولین  حوزه روابط کار وزارت کار در ادامه نیز با دقت تمام واستفاده از نظرات شرکای اجتماعی در اجرای بی نقص آن اهتمام ورزند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :