آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241435
تاریخ انتشار : 19 تیر 1397 13:3
تعداد بازدید : 372

سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی:

سازمان امور مالیاتی خواب بدی برای استارت آپ ها دیده است

سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی گفت: تمامی استارت آپ هایی که به عنوان شرکت ثبت شده اند، مالیات پرداخت کرده اند و بر اساس آخرین آمار اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی تمامی این کسب و کارها صرفا موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند و این مالیات به طور کامل پرداخت شده است.

ایبنا- رضا الفت نسبت با بیان این مطلب گفت: مشکلی که هم اکنون در زمینه مالیات برای کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها وجود دارد به بحث نبود قوانین مشخص در نحوه پرداخت مالیات و مشوق های مالیاتی برای حمایت از این کسب و کارها تا زمان سودآوری و افزایش سرمایه مربوط است که علی رغم تلاش های سازمان ها و مجموعه های ذی ربط از دو سال گذشته تا به امروزه همچنان بلاتکلیف و بدون نتیجه خاصی باقی مانده است.
وی افزود: سازمان امور مالیاتی عنوان می کند که استارت آپ ها سودآورند؛ اما قصد فرار مالیاتی دارند که این نگاه از پایه نادرست است. 
وی افزود: فعالان صنعت استارت آپی ایران با نحوه ارائه مالیات به صورت فعلی که هیچ نگاه خاصی به کسب و کارهای جدید ندارد و همچنان در حالت سنتی باقی مانده و مشوق های مالیاتی و همچنین  مدل محاسبه درآمدی و هزینه این شرکت ها در آن وجود ندارد، اعتراض دارند. 
الفت نسب تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی طی دو سال اخیر همواره وعده تعیین تکلیف مالیات استارت آپ ها را داده اما معلوم نیست که در چه زمانی قرار است مصوبه نهایی اعلام و اجرایی شود و از طرفی دیگر نتایج تلاش های وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه مالیات شفاف نیست.
الفت نسب با بیان این که مدل مالیاتی مناسب برای استارت آپ ها، مدل اعلام شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران است، اظهار داشت: در این مدل شرکت های نوپا در صورتی که درآمدی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشند، در سه سال اولیه شروع کار از مالیات معاف خواهند بود.
وی از در نظرگرفتن مالیات در سرمایه گذاری در استارت آپ ها خبر داد و گفت: اطلاعاتی حاصل شده که نشان می دهد قرار است سازمان امور مالیاتی در آینده نزدیک از سرمایه گذاران در استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی ۹ درصد مالیات را اخذ کند که می تواند میزان سرمایه گذاری در شرکت های نوآور که امروزه این شرکت ها بیش از هر چیزی به آن نیاز دارند را تحت تاثیر قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :