آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241388
تاریخ انتشار : 17 تیر 1397 14:30
تعداد بازدید : 618

روباتی که بدون چشم نیز همه کار می کند

«چیتا» روباتی است که توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست توسعه یافته است و در صورت از کار افتادن دوربین ها نیز می تواند در هر فضایی عملیات انجام دهد.

ایسنا- آخرین نسخه از روبات چیتا به نام «چیتا 3» می تواند بدون چشم و تنها با استفاده از تشخیص تماسی بدود، از پله و جاهای مرتفع بالا رود و حتی بپرد. این روبات که مانند گربه است، به یک جفت الگوریتم متکی است که هر دو به این روبات کمک می کنند تا همانطور که شما می توانید راه خود را در حمام و در تاریکی پیدا کنید، محیط خود را احساس کند و بهترین راه را برای حرکت رو به جلو دریابد. الگوریتم اول از شتاب سنج، ژیروسکوپ و موقعیت قرارگیری پاها استفاده می کند تا بتواند به حرکت روبات کمک کند. اگر چیتا روی یک جسم غیرمنتظره پا بگذارد، این الگوریتم می تواند تعیین کند که هر کدام از پاها باید در چه موقعیتی قرار بگیرند.
الگوریتم دوم، موقعیت روبات را پیش بینی می کند تا بتواند به سرعت نسبت به وضعیت آن واکنش نشان دهد. حتی اگر شما روبات را پشت و رو کنید، می داند که چگونه به مسیر خود بازگردد. MIT انتظار ندارد که روبات ها به طور انحصاری بر این فناوری تکیه کنند. به احتمال زیاد، از این الگوریتم ها به عنوان یک پشتیبان برای زمانی که دید یک روبات مختل می شود، استفاده خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :