آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241227
تاریخ انتشار : 13 تیر 1397 10:38
تعداد بازدید : 1347

درمان کودکان اوتیسم با کمک روبات

روبات های مجهز به سیستم شبکه یادگیری عمیق، یک بینش عمیق با قابلیت شخصی سازی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم می آورند که در درمان این کودکان نقش به سزایی ایفا خواهند کرد.

ایسنا- کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در تشخیص و بیان وضعیت احساسی افراد اطرافشان دچار چالش هستند. به عنوان مثال نمی توانند تفاوت بین چهره ترسیده و شاد را تشخیص
 دهند. 
برای حل این مسئله، بعضی از درمانگران از روبات های دوست داشتنی استفاده کرده اند که این احساسات را نشان می دهند و به کودکان کمک می کنند تا این احساسات را تقلید کنند که بتوانند به طور مناسب به آنها واکنش نشان دهند. 
این روبات ها به شکلی طراحی می شوند که بچه های اوتیستیک را به شیوه شخصی و متناسب با هر کودک درگیر کنند. با این حال، این درمان تنها در صورتی می تواند موثر واقع شود که روبات بتواند رفتار کودک را با دقت درک کند و سطح تمرکز و هیجان وی را طی دوره درمان، تجزیه و تحلیل کند. 
اینجا جایی است که محققان آزمایشگاه رسانه ای موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به میدان می آیند. آنها یک شبکه یادگیری ماشین شخصی را طراحی کرده اند که به این روبات ها در برآورد علاقه و مشارکت یک کودک در طول جلسات درمان کمک می کند. محققان از داده های مربوط به هر کودک به طور اختصاصی و جداگانه استفاده می کنند. 
در نتیجه، این شبکه یادگیری عمیق به روبات ها برای درک پاسخ و واکنش هر کودک کمک می کند. این واکنش ها بعدها با ارزیابی کارشناسان انسانی تأیید شد. 
اوگی رودوویچ، نویسنده اول این مطالعه و فوق دکترای شاغل در آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه MIT توضیح می دهد: هدف بلند مدت ما ساخت روبات هایی نیست که جایگزین درمانگرهای انسانی شوند، بلکه درمانگرها را با اطلاعات کلیدی، محتواهای درمانی و همچنین تعاملات جالب و طبیعی تر بین روبات ها و کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند. 
وی همچنین اشاره می کند که این روبات ها ممکن است روزی برآوردهای مداوم و ثابت از رفتار کودکان درخودمانده ارائه دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :